Odpady
Definice

(Seznam HS čísel pro tuto kartu)
Pro účely této karty se výrazem "odpad" rozumí jakákoli látka, předmět nebo výrobek, který je určen pouze k přepracování (recyklaci) nebo k likvidaci.

V této kartě se popisuje pouze orientační odběr odpadů. Odběr vzorků a analýza odpadů může poskytnout pouze důkaz o složení odpadů a nepředkládá důkazy o tom, že se vzorkovaný materiál považuje za odpad. Aby bylo potvrzeno, že jde o odpad, měly by být provedeny další kontroly nebo správní šetření okolností týkajících se odpadu. Pro účely ochrany životního prostředí je nezbytné provést podrobnější postup odběru vzorků. V tomto případě byste měli použít zvláštní postup.

Existují různé druhy odpadu. Lze je roztřídit do těchto kategorií:
  • odpad, který není nebezpečný;
  • nebezpečný odpad;
  • komunální odpad (odpad z domácností).

Pro účely této karty lze odpady rozlišit na:
  • tekuté odpady;
  • pevné odpady;
  • odpady kalů;
  • poškozené a rozbité výrobky a jiné předměty, nevhodné k použití.

Vzorky některých druhů odpadů by se měly odebírat s použitím zvláštních postupů:
V případě ostatního odpadu - viz rovněž odpovídající karty postupu pro odběr podle typu výrobků.


Odpady
Doporučené minimální množství pro každý konečný vzorek

Závisí na druhu odpadu. Obecně bude 0,5 kg vzorku dostačující.
Použitelné normy (normy ISO a EU) a příslušné právní předpisy
  • Směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 98/2008 o odpadech a o zrušení některých směrnic
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů
  • Nařízení Komise (ES) č. 669/2008, kterým se doplňuje příloha IC nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů
  • EN 14899 Charakterizace odpadů - Vzorkování odpadů - Zásady přípravy programu vzorkování a jeho použití
  • CEN/TR 15310 Charakterizace odpadů - Vzorkování odpadů
Je třeba se řídit rovněž příslušnými národními předpisy a pokyny týkajícími se odběru vzorků.


Potřebné zařízení
Doporučené vzorkovací nástroje v závislosti na použité metodě Může být zapotřebí široká škála zařízení včetně speciálních nástrojů, jejichž použití vyžaduje odborný výcvik. Více informací obsahují plány vzorkování.
  • Při odebírání vzorků alkalických kapalin se použijí skleněné, plastové či kovové nástroje.
  • Při odebírání vzorků kyselých kapalin se použijí skleněné či plastové nástroje.
  • Při odebírání vzorků kapalných organických rozpouštědel se použijí skleněné či kovové nástroje.
  • Při odebírání vzorků pevných odpadů nebo kalů se použijí plastové či kovové nástroje.
  • Zařízení pro dělení vzorku (D01-01)
Pro více informací viz kap. nástroje pro vzorkování.

VAROVÁNÍ: Existuje-li riziko vzájemné kontaminace, musí se pro každý vzorkovaný produkt použít samostatné nebo jednorázové nástroje a zařízení.

Vzorkovnice, jež mají být použity k odběru vzorků
  • Plastové pytle, různých tvarů a velikostí, též s předtištěným štítkem (P00)
  • Plastové lahve, různých velikostí (P02, P03, P04)
  • Skleněné lahve (G01)
  • Kovové vzorkovnice (M01)
Pro více informací viz kap. obaly na vzorky.

Bezpečnostní hlediska a posouzení rizik VAROVÁNÍ: Určité zboží by nemělo být nikdy vzorkováno nebo by vzorky měly odebírat osoby, které k tomu byly speciálně vyškoleny. To se týká například radioaktivního odpadu. V případě pochybností zkontrolujte radioaktivitu a/nebo konzultujte s odborníkem. Radioaktivní odpad (materiál) nespadá do působnosti předpisů týkajících se odpadů. Z tohoto důvodu musí být odběr vzorku radioaktivního odpadu zcela vyloučen.

Pro více informací viz kap. odběr vzorků nebezpečného zboží a bezpečnost a ochrana zdraví.
  • Řiďte se národními předpisy a pokyny týkajícími se ochrany zdraví a bezpečnosti.
  • Vždy zvažte, zda je odebrání vzorků ze zboží naprosto nezbytné. Může být ověření zásilky provedeno jinými způsoby?
  • Některé druhy odpadů, které vzhledem ke svému složení nevypadají nebezpečně, mohou být nebezpečné. Například hliníkový, hořčíkový nebo zinkový odpad ve formě jemného prášku může při styku s vodou vytvářet hořlavé plyny. Při manipulaci s těmito druhy odpadů přijměte nezbytná bezpečnostní opatření.
  • Odpady výrobků mohou obsahovat nebezpečné chemické látky (např. v chladničkách), ostré hrany a jiná poškození. Při odběru těchto vzorků je nutné přijmout nezbytná bezpečnostní opatření.‎

Symboly nebezpečnosti:
  • Jsou-li uvedeny symboly nebezpečnosti, vždy je zkontrolujte a stanovte povahu rizika. Dávejte pozor na staré symboly na opětovně použitých nádobách, které nemusí označovat aktuální obsah.

Bezpečnostní listy:
  • Doprovází-li zboží bezpečnostní list, vždy si jej přečtěte, abyste zjistili specifická nebezpečí a rizika spojená se zásilkou. Většinou však bezpečnostní list pro zásilky odpadu nebude k dispozici.

H-věty a P-věty:
  • Je třeba se přesně řídit H-větami a P-větami uvedenými v bezpečnostním listě.
  • Jejich cílem je chránit vás a vaše spolupracovníky.
  • Specifikují metody zacházení s možným jednotlivým rizikem nebo s jejich kombinací.
Upozornění: Označení odpadu nemusí být spolehlivé nebo se nemusí týkat obsahu vzorkovaných nádob.

Osobní ochrana:
Může být zapotřebí široká škála osobních ochranných prostředků včetně speciálního vybavení, jehož použití vyžaduje odborný výcvik, např.:
Před manipulací s jakýmkoli výrobkem a po ní si vždy omyjte ruce!

Během odběru vzorků je třeba zamezit jakékoli mikrobiologické či jiné kontaminaci.

Některý odpad může obsahovat živé mikroorganismy. Při manipulaci mohou vznikat aerosoly a může dojít k jejich vdechnutí. Je-li to nutné, nasaďte si ochrannou masku.


Plán vzorkování
Druh zásilky Postup
Zásilka pro celní odbavení Řiďte se pokyny pro odběr vzorku nebezpečného odpadu a odpadu s neznámým složením podle kap. odběr vzorků nebezpečného zboží a kartami pro odběr vzorků pevných chemických látek; chemických látek - kapalin a ropných kapalin, v závislosti na charakteru odpadu.

Souhrnný vzorek se skládá z vhodného počtu dílčích vzorků. Pokud jste přesvědčeni, že zásilka je homogenní, obvykle se odebere jeden dílčí vzorek představující zboží, na které se vztahuje stejné celní prohlášení. Není-li reprezentativní odběr vzorků možný vzhledem k heterogenní povaze ‎‎zásilky provede se odběr na základě uvážení (vzorkování s úsudkem). Pořídí se fotografie, které vysvětlí postup odběru vzorku.

Tekutý odpad ve vertikálních pevných nádržích, horizontálních pevných nádržích, cisternových nádržích lodí, železničních nebo silničních vozidel Upozornění: Nádoby s kapalným odpadem mohou být pod tlakem. S vybouleným barelem by se nemělo manipulovat nebo by se z něj neměly odebírat vzorky, dokud není tlak bezpečně uvolněn. Rovněž při otevírání a odebírání vzorků z větších nádob musí být zvážena preventivní opatření pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

Většina velkých nádrží bude mít u spodního okraje nádrže ventily a u horního okraje poklopy. Je velmi žádoucí, aby se vzorky odebíraly vrchem nádrže. Při odběru vzorku ze dna není možné odebrat vzorek z každé vrstvy. Před otevřením otvoru je třeba zkontrolovat tlakoměr nádrže. V případě potřeby by měl být pomalu otevřen vypouštěcí ventil, aby se tlak v nádrži dostal vyrovnal s atmosférickým. Není-li na nádrži vypouštěcí ventil, pomalu povolte šrouby na poklopu, aby se tlak v nádrži uvolnil. Pokud je tlak příliš vysoký nebo pokud dochází k úniku obsahu nádrže, přestaňte.

Jakmile se nádrž ustálí, lze zahájit vzorkování. Pokud se obsah nádrže rozvrstvil, měl by být odebrán vzorek z každé vrstvy. Vzorek by měl být odebrán minimálně z horní, střední a spodní části. Jsou-li v nádrži oddělené prostory, měl by být každý vzorkován samostatně v různé hloubce, jak je požadováno.

Odeberte jeden nebo více souhrnných vzorků vybraných náhodně nebo systematicky z různých částí zásilky, přinejmenším ze tří stanovených bodů (z vrchní, střední a spodní vrstvy) nebo při stanovených intervalech během vykládky. Může být vytvořeno více dílčích vzorků ze zásilek obsahujících odpad s vysokým stupněm heterogenity.

Vzorkovnici nepřeplňujte a ponechte alespoň 10 % volného prostoru umožňujícího tepelnou roztažnost vzorku.

Pevné odpady a kaly volně přepravované v přepravních prostorách, ve formě volně loženého materiálu, v nádržích nebo nádobách ‎Pokud je produkt přepravován volně ložený, musí být náklad považován za celek a vzorky musí být odebrány ze všech částí nákladu.‎

Vzorky mohou být odebrány z povrchu nebo z hloubky. Při odběru vzorku z povrchu odstraňte z požadovaného místa povrchové nečistoty. Odeberte dostatečný objem vzorku odpadu z hloubky přibližně 20 cm pomocí vzorkovací lopatky nebo naběračky. Při odebírání vzorku z hloubky se na místě odběru lopatou vyhloubí díra až do požadované hloubky vzorkování. Poté se vzorkovací lopatkou odebere vzorek.

Jeden nebo více dílčích vzorků vybraných náhodně z různých částí zásilky, přinejmenším z pěti stanovených bodů (jeden ze středu a čtyři z prostřední vzdálenosti mezi středem a krajními body a v různých výškách) nebo při stanovených intervalech během vykládky. Může být vytvořeno více dílčích vzorků ze zásilek obsahujících odpad s vysokým stupněm heterogenity.

Kapalný či pevný odpad v malých baleních, sudech, kádích, bednách, plechovkách, pytlích a lahvích

Odeberte několik dílčích vzorků náhodným výběrem z různých částí zásilky.
Pohybující se kapalný či pevný odpad Jeden souhrnný vzorek: z dílčích vzorků přes celou šíři proudu, přičemž interval odběru je dán rychlostí pohybu proudu materiálu.

Směsný odpad, velké, předměty, jiné odpady Vzorkovací situace pro danou zásilku a vzorky jsou doloženy fotografiemi (a/nebo videem); vzorky se obvykle neodebírají. Pokud se vzorky odebírají, provede se odběr na základě uvážení (vzorkování s úsudkem).


Manipulace se vzorkem
Obecné poznámky
  • Materiál, z něhož má být vzorek odebrán, může být homogenní nebo heterogenní. Homogenní materiál, který je výsledkem známých situací (např. jde o výrobní odpady), nemusí vyžadovat složitý postup vzorkování. Heterogenní a neznámé odpady vyžadují složitější postup odběru vzorků.
  • Je-li výrobek přepravován ve formě nebaleného volně loženého materiálu, musí se za kontrolovanou jednotku považovat celý náklad a vzorky musí být odebrány ze všech částí zásilky.
  • Je-li pozornost zaměřena na heterogenitu (variabilitu), jakož i na střední hodnoty, může být upřednostněna metoda, podle níž se dílčí vzorky nemísí. Vysvětlení ohledně dodatečných vzorků musí být uvedeno ve formuláři pro odběr vzorků.
  • Reprezentativní odběr vzorku: vzorek by měl reprezentovat celou zásilku. Jednotlivé dílčí vzorky jsou odebírány ze zásilky náhodně se stejnou pravděpodobností výběru dílčího vzorku. Doporučené minimální množství každého dílčího vzorku je 1 kg. Dílčí vzorky musí být důkladně promíseny, aby byl vytvořen vzorek souhrnný. Zajistěte, aby metoda odběru neovlivnila vlastnosti odebíraných vzorků. Není-li výrobek homogenní, uveďte to do formuláře pro odběr vzorků.
  • Vzorkování s úsudkem (rovněž nazývané odběr vzorku ad hoc): tento odběr vzorků se provede v případě, že reprezentativní odběr vzorku není možný z důvodu heterogenní povahy odebírané zásilky (definice viz též EN 14899). Pořídí se fotografie, které vysvětlí postup odběru vzorku.
  • Dělení vzorku: velikost souhrnného vzorku může překročit 100 kg. Proto je nutné toto množství redukovat, aby bylo možné získat konečné vzorky. Pro více informací viz Postupy odběru vzorků a dělení vzorku.
  • Balení vzorků: vzorky musí být bezpečně zabaleny, aby byly vhodně chráněny před poškozením (mechanické poškození, podstatné změny vlhkosti, teploty atd.). Nádoby by měly být zcela naplněny, avšak v případě rizika tepelné roztažnosti vzorku nebo vzniku fermentačních plynů nechte v horní části vzorkovnice cca 10 % volného prostoru.
Formulář pro odběr vzorků
  • Vyplňte formulář pro odběr vzorků. Jedna kopie by měla být připojena ke vzorkům a jedna kopie by měla být uchována pro evidenční účely. Přiložte fotografie vzorkovací situace.
Přeprava
  • Musí být zajištěn vhodný druh přepravy do celní laboratoře, přičemž se zohlední pravidla upravující přepravu příslušného druhu odpadu. Ke každému vzorku musí být přiložena kopie bezpečnostního listu, pokud je k dispozici.
Uchovávání
  • Musí být zajištěno vhodné uchovávání s ohledem na pravidla týkající se obalu, označování a skladování příslušného druhu odpadu.

Odpad (rozbalit seznam)
Číslo HS Popis


Revize
Verze Datum Změny
1.0 31.01.2017 První verze
1.0.1 30.03.2019 Aktualizace – oprava textu
1.1 15.07.2020 Aktualizace – MSDS -> SDS; doplnění odkazu kartu odběru vzorků kapalných chemikálií
1.2 10.02.2021 Aktualizace - textová revize