Zboží
Definice

(Seznam HS čísel pro tuto kartu)
Ropné výrobky ve formě volně loženého materiálu, minerální paliva, oleje a výrobky z jejich destilace, např. benzin, letecký petrolej, plynový olej, topný olej, maziva; mono alkyl estery mastných kyselin (FAMAE) a jiná biopaliva; směsi FAMAE s minerálními palivy a obdobné výrobky.

Pro vzorkování paliv a maziv ve formě past nebo tvrdé pasty – viz karta: “Vosky”.

Pro odpadní oleje – viz karta: “Odpady”.

Pro výrobky v individuálním balení – viz karta pro: “Maloobchodní balení a hotové výrobky“.


Ropné kapaliny
Doporučené minimální množství pro každý konečný vzorek 0,5 l

0,1 l pouze pro stanovení značkovače

1 l benzinu pro stanovení oktanového čísla motorovou metodou

Použitelné normy (normy ISO a EU) a příslušné právní předpisy
  • ISO 3170: Kapalné ropné výrobky - Ruční odběr vzorků.
  • EN 14275: Motorová paliva - Hodnocení kvality automobilového benzinu a motorové nafty - Vzorkování z výdejních pistolí veřejných a neveřejných čerpacích stanic.
  • ISO 1998-5 Ropný průmysl - Terminologie - Část 5: Doprava, skladování, distribuce.
  • ISO 3171 Kapalné ropné výrobky - Automatický odběr vzorků z potrubí.
Je třeba se řídit rovněž příslušnými národními předpisy a pokyny o odběru vzorků.


Potřebné zařízení
Doporučené vzorkovače v závislosti na použité metodě
  • Vakuová pumpička (L01-01),
  • Ponorná sonda (L02-01),
  • Vzorkovací pipeta (L03-01),
  • Vzorkovací naběračka (L04-01),
  • Zařízení pro průběžné automatické či ruční vzorkování, např. ventil pro odběr vzorků z potrubí (L06-01). Zařízení nezahrnuje jen nástroj pro automatické vzorkování, který slouží k odběru vzorky z potrubí, ale rovněž vhodné sondy, spojovací trubky, příslušenství atd. Všechna tato zařízení musí zachovat neporušitelnost vzorku,
  • Směsná nádoba a nádoba pro odpad z výplachu,
  • Nálevka.
Vzorkovnice, jež mají být použity k odběru vzorků Vzorkovnice by měly být vyrobeny z plastu odolného ropným látkám (PP nebo PET), skla či kovu s vhodnými zátkami či plastovými uzávěry (nikoliv z kaučuku).
  • Plastové láhve s úzkým hrdlem běžné velikosti 100 ml až 500 ml s nepropustným uzávěrem (P01, P06, P07).
  • Lahve z tmavého skla o velikosti 500 ml až 1000 ml, s nepropustným uzávěrem (G01).
  • Kovové plechovky velké velikosti 500 ml až 1000 ml s nepropustným uzávěrem (M01).
V nádobě ponechejte minimálně 10 % nenaplněného prostoru, jenž umožní tepelnou roztažnost!
  • Pro benzin – pouze skleněné nebo kovové nádoby, o objemu alespoň 1 l
Bezpečnostní hlediska a posouzení rizik Řiďte se vašimi národními právními předpisy a pokyny o ochraně zdraví a bezpečnosti.
  • Viz bezpečnostní listy či ADR, jsou-li k dispozici.
  • Věnujte pozornost bezpečnostním štítkům.
  • Používejte osobní ochranné prostředky.
  • Měli byste znát veškeré o ochraně zdraví a bezpečnosti a postupovat podle nich v souladu s místními postupy pro posuzování rizik a/nebo pro bezpečnost práce v místě odběru vzorku.
  • Vysoce hořlavé kapaliny a výpary (např. benzin). Je třeba přijmout příslušná opatření, pro zabránění vznícení z výboje statické elektřiny.
  • Odběr vzorků se neprovádí za bouřky, při které dochází k elektrickým výbojům či krupobití.
  • Před provedení odběru vzorku musí vzorkař vybít jakýkoli akumulovaný statický náboj na svém těle dotykem s kovovou konstrukcí nádrže minimálně ve vzdálenosti 1 metru od místa odběru vzorku.
  • Pokud odběr vzorků vyžaduje pohyb po horní části cisterny, měly by se této činnosti vždy účastnit alespoň dvě osoby s náležitými osobními ochrannými prostředky.
  • Nádrže s plovoucí střechou. Je-li to možné, provádějte vzorkování u těchto nádrží z přístupového portálu či plošiny nad plovoucí střechou, neboť ve střešním prostoru se mohou shromažďovat toxické či hořlavé páry. Je-li nezbytný pohyb po vrchu nádrže, musí se této činnosti účastnit minimálně dvě osoby, s nasazenými vhodnými prostředky pro ochranu dýchacích cest, není-li prokázána bezpečnost prostoru nad vrchní částí nádrže.
  • Veškeré používané zařízení musí být bezpečné.
Osobní ochranné prostředky:
  • Ochrana rukou: vyrobená z materiálů nerozpustných v uhlovodících, jako jsou např. rukavice z PVC.
  • Ochrana očí: ochranné brýle, masky nebo štíty: jsou-li nutné.
  • Ochrana dýchacích cest: s vhodnými filtry pro organické výpary (jsou-li nutné).
  • Ochrana nohou: antistatická obuv s protiskluzovou podrážkou.
  • Ochrana celého těla: bezpečnostní ochranný oděv z bavlny, lnu či vlny (nesyntetických vláken) zpomalující hoření, antistatický.
  • Bezpečnostní ochranné přilby, chrániče sluchu a bezpečnostní pás: jsou-li nutné.

Plán vzorkování
Druh zásilkyPostup
Zásilka pro celní odbavení Jeden souhrnný vzorek složený z příslušného počtu dílčích vzorků odebraných náhodným či systematickým výběrem z různých částí zásilky. Pokud je zásilka dostatečně homogenní, jeden dílčí vzorek obvykle zastupuje veškeré zboží, na které se vztahuje totéž celní prohlášení.

Pevné kovové vertikální nebo horizontální válcové nádrže Jeden souhrnný vzorek složený z jednoho nebo více dílčích vzorků odebraných z různých výšek v závislosti na hladině kapaliny a množství nádrží vybraných náhodně nebo systematicky v rámci zásilky, viz odběr kapalin v obecné části.

Pro hladinu kapaliny >3 m se obvykle odebírají tři vzorky ze třech různých výšek: přibližně 15 % ode dna, v polovině a přibližně 15 % od hladiny kapaliny v každé dávce. Ověřte homogenitu dávky – jsou-li o homogenitě pochybnosti, odeberte více dílčích vzorků. Lze vytvořit více souhrnných vzorků z nádrží obsahujících rozdílné výrobky či kontrolované dávky/šarže.

Souhrnný vzorek lze připravit z dílčích vzorků odebraných ze stejné nádrže. Pokud je pro určitou jednu nádrž vyžadován souhrnný vzorek, musí být tvořen proporčními částmi z každého místa, v němž se odběr vzorků provádí.

Vzorek je obvykle odebrán ponornou sondou přes horní poklop nebo pomocí zvláštních kohoutů umístěných na straně nádrže v daných výškách. Lze použít rovněž průřezové vzorkování. Lze použít též vakuovou pumpičku, nepřekročí-li hloubka, z níž má být vzorek odebrán, 4 m a není-li viskozita kapaliny příliš vysoká.

Vzorky lze též odebrat z proudu paliva během plnění cisterny nebo jeho stáčení.

Námořní plavidla Velká námořní plavidla mají zařízení pro průběžné automatické vzorkování. Není možné odebírat vzorky manuálně vzhledem k bezpečnosti a předpisům z důvodů ochrany životního prostředí. Lodě využívají vzduchotěsné systémy s rekuperací hořlavých plynů.

Celková přepravní kapacita námořního plavidla pro přepravu kapalného nákladu je obvykle rozdělena do více oddělených prostor (nádrží, částí, oddílů atd.) s různou velikostí. Postup odběru vzorků a sestavení souhrnného vzorku jsou totožné se vzorkováním z pevných kovových vertikálních nebo horizontálních válcových nádrží. Dílčí vzorky jsou odebírány z každé nádrže.

Souhrnný vzorek lze připravit z dílčích vzorků odebraných ze stejné nádrže. Pokud je pro určitou jednu nádrž vyžadován souhrnný vzorek, musí být tvořen proporčními částmi z každého místa, v němž se odběr vzorků provádí.

Bunkrové nádrže Bunkrové nádrže obsahují palivo pro motory námořních a říčních plavidel. Bunkrové nádrže jsou tvarované tak, aby pasovaly do daných prostor a nemohou být využity k žádnému jinému účelu. Plnící potrubí má také často nepravidelný tvar. V některých případech lze provést odběr vzorku přes plnící potrubí nebo pomocí kohoutu z vodního separátoru a/nebo filtrovací jednotky. Pokud je ve vzorkovnici po odběru vzorků viditelná voda nebo sediment, tyto vzorky se zlikvidují a odeberou se nové vzorky bez známek vody a sedimentu.

Tento vzorek se použije pro zkoušku značkovače paliv.

Železniční cisterny a automobilové cisterny s vrchním plněním Železniční a silniční cisterny lze považovat za horizontální nádrže válcového tvaru.

Jeden souhrnný vzorek složený z jednoho nebo více dílčích vzorků odebraných z různých výšek v závislosti na hladině kapaliny a množství nádrží vybraných náhodně nebo systematicky v rámci zásilky, viz odběr kapalin v obecné části.

Pro hladinu kapaliny < 3 m se obvykle odebírá jeden vzorek ze středu nádrže. Ověřte homogenitu dávky – jsou-li o homogenitě pochybnosti, odeberte více dílčích vzorků. Lze vytvořit více oddělených souhrnných vzorků z nádrží obsahujících rozdílné výrobky či kontrolované dávky/šarže.

Souhrnný vzorek lze připravit z dílčích vzorků odebraných ze stejné nádrže. Pokud je pro určitou jednu nádrž vyžadován souhrnný vzorek, musí být tvořen proporčními částmi z každého místa, v němž se odběr vzorků provádí.

Vzorek je obvykle odebrán sondou přes horní poklop nebo pomocí zvláštních kohoutů umístěných na straně nádrže v daných výškách. Lze použít rovněž průřezové vzorkování. Lze použít též vakuovou pumpičku, nepřekročí-li hloubka, z níž má být vzorek odebrán, 4 m a není-li viskozita kapaliny příliš vysoká.

Vzorky lze též odebrat z proudu paliva během plnění cisterny nebo jeho stáčení.

Proud paliva Jeden souhrnný vzorek: Tam kde vzorkovaný produkt proudí samospádem, je čerpán nebo se pohybuje pomocí jiného zařízení, mohou se využít různé ventily umístěné na potrubí, které umožní provádět odběr vzorku v pravidelných intervalech daných rychlostí pohybu proudu paliva, viz odběr z pohybujícího se proudu nákladu v obecné části.

Tento postup se také využívá pro vzorkování dopravních cisteren se spodním plněním během nakládky nebo vykládky nákladu:
  • Vzorek se odebírá při nakládce nebo vykládce paliva pouze na vymezených místech, tj. čerpací stanici či rafinérii nebo pomocí uzavřeného čerpacího systému s rekuperací par.
  • Odběr vzorků se provádí za pomoci zařízení pro průběžný automatický nebo ruční odběr vzorků, jež přemisťuje stejné díly kapaliny z potrubí do vzorkovnice.
  • Před odběrem vzorků se vzorkovač, kohout a spojovací hadice vypláchne přibližně třikrát vzorkovaným produktem.
  • Vzorky jsou odebírány přímo do vzorkovnice (nebo do směsné nádoby), když přibližně 20 %, 50 % a 80 % celkového objemu vzorkované nádrže je vyčerpáno.
Výdejové stojany paliva čerpacích stanic pohonných hmot Jeden souhrnný vzorek homogenního paliva je odebrán odčerpáním z čerpacích pistolí.

Před odběrem vzorku musí být odpuštěny alespoň 4 l paliva, pokud není zřejmé, že hadice čerpacího stojanu obsahuje čerstvé palivo.

Vzorkovnice pro konečné vzorky se naplní přímo z palivového čerpadla za použití nálevky nebo nástavné hadice, aby se zabránilo odpaření paliva. Vzorkovnice se mají plnit pomalu, aby se zabránilo tvorbě pěny.

Vzorkovnice se naplní maximálně na 80 % až 90 % svého objemu, aby byla umožněna tepelná roztažnost.

Kapalná paliva z nádrží motorových vozidel Vzorek je odebírán z hrdla palivové nádrže, obvykle za použití vakuové pumpičky nebo odběrové sondy a jsou nality přímo do vzorkovnice pro konečný vzorek.

Sudy, kádě, plechovky a obdobné malé přenosné nádoby Jeden nebo více souhrnných vzorků: z dílčích vzorků (jednoho nebo více v závislosti na homogenitě produktu a množství nádob) odebraných ze středu každé nádoby, která byla vybrána ze zásilky náhodně nebo systematicky, viz odběr vzorků z přepravního balení v obecné části.

Stejná množství dílčích vzorků se odeberou náhodným či systematickým výběrem z různých přepravních nádob, jež se nacházejí v různých místech dopravního prostředku či skladovacího zařízení.

Souhrnný vzorek může být vytvořen pouze z nádob stejné šarže stejné zásilky. Pokud zásilka obsahuje více šarží, měly by být identifikovány a vzorkovány odděleně.

Pokud je ti možné, tak se vždy obsah vzorkované nádoby promíchá.

Odběr vzorků se provádí s použitím vakuové pumpičky, různých vzorkovacích pipet nebo jiných vhodných vzorkovačů.

Má-li být vzorek odebrán pouze z jedné nádoby (např. sudu), je nalit ze vzorkovače přímo do vzorkovnice.


Manipulace se vzorkem
Obecné poznámky
  • Průběžné automatické vzorkování (z proudu paliva) je třeba vždy upřednostnit před ručním odběrem vzorků.
  • Ropa a zbytkové palivové oleje jsou obvykle heterogenní. Počet dílčích vzorků je stanoven po dohodě zúčastněných stran, nepoužije-li se automatický odběr vzorků. Pokud takováto dohoda zúčastněných stran není možná (při vymáhání nebo kdy majitel není znám) vzorek je odebrán s využitím výše uvedených plánů vzorkování.
  • Benzin a destilované výrobky jsou obvykle homogenní, ale jsou obvykle v nádržích, které obsahují na dně viditelnou vodu. Lze provést ruční odběr vzorků podle výše uvedených postupů. Pokud je ve vzorkovnici po odběru vzorku viditelná voda, tak je nutné změřit kam dosahuje vrstva vody v nádrži. Vzorek se zlikviduje a odebere se nový vzorek z objemu paliva nad vodní vrstvou. Stejný postup se použije pro sediment.
  • Po získání vzorku use neprodleně láhev uzavře těsnící zátkou a ověří se nepropustnost (kontrola na těsnost).
  • Je-li to možné, odeberte vzorek z proudu materiálu přímo do vzorkovací lahve. Tím se sníží možnosti absorpce vzduchu, odparu a kontaminace. Těsně před odběrem vzorku vypláchněte láhev vzorkovaným produktem. V letních měsících se použijí předem vychlazené vzorkovnice pro těkavé vzorky (benzín).
  • Pokud se použije směsná nádoba, nalijí se do ní veškeré dílčí vzorky ze všech míst odběru vzorku a po jejich důkladném promísení je vytvořen souhrnný vzorek. Směsná nádoba musí být předem vypláchnuta vzorkovaným výrobkem. V letních měsících se použijte předem vychlazená směsná nádoba pro těkavé vzorky (benzín).
  • Se vzorky by mělo být manipulováno a jejich balení prováděno v řádně odvětrávaném prostoru nebo venku.
  • Mějte na vědomí, že vždy na dně nádrží se vždy nachází určité množství nečistot a zbytkové vody.
Formulář pro odběr vzorků
  • Vyplňte formulář pro odběr vzorku. Jedna kopie by měla být připojena ke vzorkům a jedna kopie by měla být uchována pro evidenční účely.
Přeprava
  • Vzorky je třeba opatřit štítkem s uvedením konkrétní povahy jejich nebezpečí (znaky či kódová písmena).
  • Hořlavé kapaliny jsou nebezpečným materiálem, na jehož přepravu se vztahují pravidla ADR Lze uplatnit výjimky pro přepravu nebezpečných věcí balených v malých množstvích. Jsou-li použita kombinovaná balení (složená z vnitřního a vnějšího obalu, jež jsou odolná proti poškození či proražení), je povolena přeprava maximálně 30 l, přičemž maximálně 10 l z tohoto objemu může být hořlavým výrobkem kategorie 1, např. benzínu, viz přeprava v obecné části.
  • Vozidlo pro přepravu musí být vybaveno vhodným hasicím přístrojem.
Uchovávání
  • Uchovávejte v chladném, suchém, řádně odvětrávaném místě, z dosahu zdrojů tepla.
  • Uchovávejte nádobu těsně uzavřenou, aby se zabránilo ztrátám lehkých složek a vzájemné kontaminaci vzorků.
  • Pro hořlavé látky použijte odvětrávanou skříň, pokud je k dispozici.
  • Mají být vyvěšena příslušná varovná značení.

Ropné kapaliny (Rozšířený seznam)
Číslo HS Popis


Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 30.01.2020 Celková revize