1. Balení

Po odběru vzorků je třeba zkontrolovat nepropustnost vzorkovnic. Vnější povrch balení musí být čistý a suchý. Pokud se objeví netěsnosti, je nutné používané vzorkovnice, zátky či uzávěry opravit nebo vyměnit. Následně by měla být provedena další kontrola, a pokud netěsnosti přetrvávají, měly by být odebrány nové vzorky. Pokud možno použijte jinou vzorkovnici.

Vzorkovnice použité pro vzorky těkavých kapalin by měly být naplněny přibližně do max. 90 % svého celkového objemu.

Na obaly obsahující vzorky nebezpečného zboží/látek by měly být umístěny výstražné značky, označení a symboly označující možná nebezpečí.



2. Zapečetění

V závislosti na národních předpisech by měla být vzorkovnice opatřena závěrou, a to dle použité vzorkovnice, aby se zabránilo neoprávněnému nebo nevhodnému zacházení se vzorky (a zajistila se neporušenost obsahu). Celní závěra (plomba) musí být pevně a trvanlivě připevněna, aby se zabránilo poškození během skladování nebo přepravy vzorků a aby byl zajištěn řetězec důkazů.



Celní správa ČR provádí kontrolu pravosti olověných celních závěr.

Celní závěry se používají pro zajištění míst a zařízení, kde je vyžadována jejich evidenčně zajišťovací funkce, jako jsou rafinerie, destilovny, pálenice či sklady. Někdy je nezbytné prověřit pravost těchto závěr a provést jejich kontrolu k vyloučení neoprávněné manipulace.

Olověná celní závěra po zavěšení a sevření plombovacími kleštěmi nese ve vtiscích na těle závěry jedinečné identifikační znaky aversní a reversní raznice plombovacích kleští a nelze s ní provést nedovolenou manipulaci bez jejího porušení nebo zanechání viditelných stop po násilném vniknutí.

Při odběru olověných celních závěr není třeba zvláštních vzorkovacích pomůcek. Pro sejmutí závěry je možné použít štípací kleště k rozdělení očka smyčky opředeného drátku. Pro transport sejmuté závěry se použije plastový nebo papírový sáček nebo papírová obálka.

Olověná celní závěra se z místa zavěšení sejme tak, že se očko v jednom místě smyčky rozdělí a opředený drátek se vytáhne ze zajišťovaného místa. Tělo plomby a opředený drátek tvoří jeden celek (vzorek). Opředený drátek očka se rozdělí až za uzlem před vstupním otvorem. V případě, že uzel před vstupními otvory není vytvořen, rozdělí se opředený drátek dále od těla závěry, aby nedošlo k jejímu poškození v místě vstupu drátků do těla plomby. Při oddělování drátku se nesmí zasáhnout do těla závěry a poškodit je. Očko drátku nelze z otvorů, kudy prochází zajišťovaným místem vytrhovat násilím, dochází tak k poškození vstupních otvorů, případně reliéfu uvnitř plomby. Opředený drátek se po sejmutí závěry nesmí zkracovat. Pro zabalení a manipulaci je možné opředený drátek složit tak, aby nedošlo k poškození uzlu před vstupním otvorem, vstupního otvoru a zejména reliéfu na těle závěry vtiskem opředeného drátku.

Po sejmutí musí být každá závěra k přepravě na analýzu zabalena samostatně. Manipulace s tímto vzorkem vyžaduje takové zacházení, aby nedošlo k jeho poškození. Při styku olověného těla závěry s ostrými předměty nebo opředeným drátkem by mohlo dojít k nanesení nevratných změn do reliéfu na těle závěry.



3. Označování

Označení na štítcích musí být dobře čitelné a stálé, aby se při uchovávání, manipulaci a přepravě zabránilo jeho smazání či nahrazení/pozměnění.

V případě maloobchodních balení by celní označení neměla zakrývat obchodní označení původního výrobku (ochrannou známku, označení výrobce, obsahu, datum trvanlivosti atd.). Doporučuje se umístit maloobchodní balení do plastového obalu, a následně jej opatřit štítkem a závěrou.

Musí být dodrženy předpisy týkající se zdraví a bezpečnosti.



4. Průvodní dokumentace ke konečným vzorkům

Průvodní dokumentace musí být v souladu s pravidly stanovenými celní správou. Vychází se z místních podmínek. V některých členských státech jsou používány pouze dokumenty v digitální podobě. Jsou zasílány celní laboratoři prostřednictvím e-mailu či integrovaných informačních systémů. Mohou být rovněž přiloženy kopie příslušných dokumentů týkajících se povahy zboží (bezpečnostní listy, technické specifikace, certifikáty kvality, prohlášení o shodě atd.)



5. Skladování vzorků

Podmínky skladování jsou dány povahou a vlastnostmi odebraných vzorků. Podmínky skladování mají zajistit, že parametry vzorku, které mají být analyzovány, zůstanou beze změny.

Musí být dodrženy předpisy týkající se zdraví a bezpečnosti.

Obecně by vzorky měly být uchovávány v čisté, suché, tmavé, chladné a dostatečně odvětrávané místnosti.
Nemůže-li celní úřad zabezpečit tyto podmínky a nelze-li vzorek dopravit okamžitě do celní laboratoře, měly by být využity náhradní skladovací prostory, jež splňují podmínky zaručující zachování kvality a neporušitelnosti vzorků.
Doporučuje se, aby každý celní úřad určil pracovníka, pověřeného správou zařízení pro uchovávání vzorků. V rámci popisu práce takového pracovníka mají být vymezeny rovněž tyto činnosti:
U určitých výrobků musí být dodrženy zvláštní podmínky skladování. Níže je uveden výčet některých z nich. Ve specifických případech podrobnější informace je třeba nalézt v konkrétní postupu odběru vzorků.


VýrobekPodmínky
Vzorky citlivé na světloUchovávejte v temnu.
Vzorky vydávající jedovaté či pronikavé pachyMožné uchovávání v digestoři či v místnosti s dostatečným mechanickým odvětráváním.
Minerální oleje, vysoce hořlavé a jiné nebezpečné vzorkyViz bezpečnostní list. Uchovávání v bezpečnostních skříních, je-li to možné. Nejsou-li k dispozici žádné údaje, skladovací podmínky konzultujte s laboratoří.
Vzorky podléhající rozkladuSkladování v mrazničce nebo chladničce; závisí na povaze výrobku.
V případě pochybností se poraďte s laboratoří.
Vzorky zboží podléhajícího rychlé zkázeVzorky potravin musí být skladovány odděleně od ostatních vzorků. Zboží podléhající rychlé zkáze musí být skladováno v chladničkách nebo zmraženo po konzultaci s laboratoří. Na protokole o odběru vzorku uveďte, že zmrazení vzorku provedl celník. Jsou-li vzorky zmrazené, musí se vzorky uchovávat při teplotě nižší než –18 °C a skladovací teplota musí být pravidelně kontrolována.
Vzorky chlazených výrobkůVzorky potravin musí být skladovány odděleně od ostatních vzorků.
Jsou-li vzorky chlazené, musí se vzorky uchovávat při teplotě nižší než 4 °C a skladovací teplota musí být pravidelně kontrolována.
Vzorky zmrazených výrobkůVzorky potravin musí být skladovány odděleně od ostatních vzorků. Jsou-li vzorky zmrazené, musí se vzorky uchovávat při teplotě nižší než –18 °C a skladovací teplota musí být pravidelně kontrolována.
Vzorky potravinových výrobků v maloobchodním balení či vzorky léčiv a farmaceutických přípravkůSkladujte za podmínek uvedených na obalu, avšak ne při teplotě vyšší než přibližně 30 °C nebo podle údajů uvedených na obalu.



6. Přeprava

Přepravní podmínky musí zaručit neporušenost a zachování vlastností odebraných vzorků. Druh přepravy závisí na povaze vzorků (např. nebezpečné věci nebo zvláštní požadavky na teplotu), množství, naléhavosti a pravidelnosti svozů.

Pro přepravu vzorků do celní laboratoře lze využít několika způsobů.

PřepravaPoznámky
Poštovními a běžnými doručovacími službamiLze použít pouze pro vzorky bez zvláštních podmínek skladování.
Některé doručovací služby mohou rovněž provádět přepravu některých nebezpečných vzorků. Každá doručovací služba může mít zvláštní požadavky na množství, balení a označování.
Dopravními prostředky se zvláštním vybavením, např. pro přepravu vzorků chemických látek či zmrazeného zbožíTímto způsobem lze přepravovat všechny druhy vzorků, není-li riziko křížové kontaminace. Toto je nejvhodnější způsob pro přepravu vzorků uchovávaných za zvláštních podmínek. U vzorků s nebezpečnými vlastnostmi zkontrolujte požadavky dodavatele týkající se množství, balení a označování.
KurýremTímto způsobem mohou být přepravovány vzorky všech druhů, pokud jsou vzorky vhodně zabaleny a neexistuje riziko křížové kontaminace. U vzorků s nebezpečnými vlastnostmi zkontrolujte požadavky dodavatele týkající se množství, balení a označování. Kurýr může rovněž uplatňovat omezení, pokud jde o to, co přijímá pro přepravu. Použití kurýrní přepravy může být vhodné pro pravidelnou přepravu nebo pro naléhavé zásilky.
CelníkyDodání přímo do celní laboratoře. Předpisy týkající se přepravy nebezpečných látek (ADR) musí být dodrženy, pokud se vzorky nepřepravují za okolností, které jsou vyňaty z požadavků ADR.

Další informace o přepravě vzorků jsou uvedeny v národních předpisech.

Pokud má celní úřad odpovídající skladovací prostory, není obvykle nutné odesílat vzorky okamžitě do celní laboratoře. Vzorky mohou být odebírány a zasílány do celní laboratoře pravidelně za předpokladu, že lhůty pro dodání vzorků do laboratoře jsou dodrženy.

Pro účely pravidelné kurýrní přepravy mohou být celní útvary propojeny dopravní sítí, aby se zajistil pravidelný svoz vzorků. Z praktického hlediska není vždy možné napojit všechna celní pracoviště na přepravní síť. Tak tomu bude v případě odloučeného celního pracoviště na hranicích, na kterém dochází k odběru vzorků pouze zřídka. Taková pracoviště mohou zaslat vzorky s využitím jiného způsobu přepravy. Neodkladnou přepravu vzorků lze zajistit prostřednictvím kurýra, který může vzorky dodat do 24 hodin nebo dříve. Zajistěte, aby kurýr zajistil vhodné skladovací a přepravní podmínky pro vzorek.

Pro účely přepravy mohou být vzorky umístěny v dalších přepravních obalech (kartonové krabice, bedny, speciální vzorkovnice atd.) nebo přepravních kontejnerech. Mohou být naplněny vermikulitem nebo jiným inertním materiálem ve formě pelet, které slouží jako obal a výplň. Tím se zabrání poškození a v případě rozlití se kapalina vsákne.

Zmrazené či chlazené vzorky jsou přepravovány v mobilních mrazicích zařízeních, chladicích schránkách či v případě přepravy na krátkou vzdálenost ve vacích nebo schránkách s tepelnou izolací. Je třeba zabezpečit trvalé chlazení a vést o něm příslušné záznamy.

Vzorky získané z rozmražených produktů by neměly být znovu zmrazovány, pokud nepodléhají zkáze.

Vzorky potravin a chemických výrobků musí být v přepravních prostředcích (nákladních prostorech, krabicích atd.) odděleny, aby nedošlo k jejich přímému kontaktu.

POZOR
Vzorky látek, které spolu mohou reagovat, by nikdy neměly být skladovány nebo přepravovány ve stejné přepravce. Je třeba zabránit jakékoli fyzické nebo chemické interakci nebo křížové kontaminaci, které by mohly způsobit znehodnocení vzorků nebo vytvořit nebezpečnou situaci (kouř, požár nebo výbuch).

Přepravu vzorků chemických výrobků náchylných k samovznícení, výbuchu nebo uvolňování toxických plynů během přepravy provádějí specializovaní dodavatelé.

Vzorky, jež mohou vytvářet statický výboj, mají být přepravovány zabalené v nevodivých elektrických materiálech.



Silniční přeprava nebezpečných věcí (ADR)

Při přepravě vzorků klasifikovaných jako nebezpečné zboží (viz oddíl 14 „informace o přepravě“ bezpečnostního listu) je třeba dodržovat předpisy ADR.

Všichni pracovníci, kteří se podílejí na balení, zasílání a přepravě, musí být pravidelně informováni o příslušných pravidlech ADR.

Poznámka: V některých členských státech mají celní orgány obecnou výjimku z pravidel ADR, ale důrazně se doporučuje, aby se v případě nehod nebo úniků dodržovala pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví a životního prostředí.

Pokud dodavatel (např. pošta, kurýr, distributor) přepravuje vzorky klasifikované jako nebezpečné, za poskytnutí všech informací nezbytných pro bezpečnou manipulaci se zásilkou odpovídá odesílatel. Musí být splněny všechny požadavky stanovené dodavatelem pro množství, balení a označování.

Pro přepravu velkého množství nebezpečných věcí jsou nutná rozsáhlá opatření (např. z hlediska dopravních prostředků, školení personálu, balení atd.).

Celníci mají obvykle povinnost přepravovat pouze malá množství nebezpečného zboží (např. chemické výrobky, narkotika, hořlavé kapaliny). Pro přepravu omezeného množství nebezpečných věcí mohou platit dvě výjimky z úplných pravidel ADR (viz body A a B níže).

Dále je též uveden stručný přehled pravidel ADR, pokud jde o přepravu omezeného množství. Podrobnější informace vám vždy poskytnou vnitrostátní správní orgány.


A) Přeprava jako „omezené množství“ (kapitola 3.4 ADR)
VzorekUN čísloObalová skupinaMax. množství
ve vnitřním obalu
Čistý ethanol1 170II1 litr
40% ethanol1 170III5 litrů
Benzin1 203II1 litr
Nafta1 202III5 litrů
Těžký topný olej3 077III5 kg
Kokain1 544III5 kg
Metamfetamin2 811II500 g
Heroin1 544I0 g


B) Přeprava s využitím „výjimky pro malé náklady“ nebo „pravidla 1000 bodů“ (ADR oddíl 1.1.3.6)Každému nebezpečnému zboží je přiřazena přepravní kategorie (viz sloupec 15 tabulky A kapitoly 3.2 ADR). Kategorie jsou 0, 1, 2, 3 a 4 v závislosti na čísle UN, třídě a skupině obalů nebezpečných věcí. Maximální celkové množství na přepravní kategorii v každé kategorii přepravy je uvedeno zde:

Tabulka 1 Maximální množství pro „výjimku pro malé náklady“
Přepravní kategorieMaximální celkové množství na přepravu
(čistá hmotnost v kg nebo v litrech)
00
120
2333
31000
4Bez omezení
viz: ADR 1.1.3.6.3

Příklad:Tabulka 2 Multiplikační faktory pro „pravidlo 1 000 bodů“
Přepravní kategorieFaktor
0Žádná přeprava jako „malý náklad“
150
23
31
4Žádné množstevní omezení
viz: ADR 1.1.3.6.4

Příklady:

UN čísloNázevPřepravní
kategorie
FaktorMnožstvíBody
1 170Ethanol2330 l90
1 202Nafta3120 l20
1 203Benzin2310 l30
Celkový počet získaných bodů: 140
V tomto příkladě lze pro přepravu použít „výjimky pro malé náklady“.

UN čísloNázevPřepravní
kategorie
FaktorMnožstvíBody
1 544Kokain2350 kg150
2 811Metamfetamin2350 kg150
1 544Heroin15015 kg750
Celkový počet získaných bodů: 1050
V tomto příkladě lze pro přepravu použít „výjimku pro malé náklady“.

Řidič musí mít u sebe přepravní doklad ADR obsahující tyto informace: odesílatele, příjemce a pro každé UN číslo přepravovaných nebezpečných věcí: počet obalů, kód omezení přepravy v tunelech (viz: sloupec 15 tabulky A kapitoly 3.2 ADR), celkovou čistou hmotnost.

Pozor Máte-li pochybnosti ohledně balení a přepravy nebezpečných věcí nebo neznámých látek, požádejte o radu celní laboratoř.

Výše uvedená pravidla a požadavky jsou demonstrativním výčtem a použijí se podle konkrétních okolností. Na leteckou přepravu (IATA) nebo námořní přepravu (IMDG) se vztahují různá pravidla.



7. Příjem v celní laboratoří

Vzorky musí být doručeny do laboratoře v bezvadném stavu, aby bylo možné provést jejich převzetí. Musíte zajistit, aby byla při přepravě a doručení do laboratoře dodržena níže uvedená kritéria. Pokud nejsou splněna, laboratoř kontaktuje celníka – vzorkaře a může převzetí vzorku odmítnout.

Všechny vzorky musí splňovat následující kritéria:

Poslední revize 15.7.2021