1. Obecně
Bezpečnostní oděvy a vybavení mohou mít mnoho různých podob – od prostých ucpávek do uší až po složité dýchací přístroje a přístroje pro monitorování plynů. K bezpečnostnímu vybavení nepatří:
- uniformy,
- oděvy do špatného počasí,
- sportovní potřeby,
- osobní alarmy pro ochranu před útočníkem,
- hasicí zařízení a
- ochranné prvky na strojním zařízení.
2. Povinnosti vašeho zaměstnavatele
Váš zaměstnavatel vám musí poskytnout vhodné bezpečnostní oděvy a vybavení a zajistit, abyste byli proškoleni v jejich bezpečném používání. Vy zase musíte tyto oděvy a vybavení užívat řádně a v souladu se školením. Většina odpovědnosti v tomto ohledu bude spočívat na vedoucích pracovnících a odbornících v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, kteří musí:
- provést posouzení všech rizik, která by mohla ohrozit vaše zdraví a bezpečnost v průběhu vaší práce. V posouzení by se měly určit bezpečnostní oděvy a vybavení, jež je třeba poskytnout,
- provést zvláštní posouzení rizik s cílem zhodnotit vhodnost a účinnost bezpečnostních oděvů a vybavení a stanovit informace, pokyny a školení, které uživatelé potřebují,
- zorganizovat zadávací řízení na výběr dodavatele těchto bezpečnostních oděvů a vybavení,
- zavést kontroly ověřující, že oděvy a vybavení jsou:
- vhodné pro daný úkol,
- udržovány ve stavu, v němž mohou být účinně používány,
- v dobrém funkčním stavu,
- podrobovány nutným opravám,
- čisté a splňující hygienické požadavky a
- v případě potřeby nahrazovány,
- vést záznamy o veškerém vybavení,
- zajistit vhodné uložení vybavení, které se právě nepoužívá,
- starat se o to, aby vybavení fungovalo a bylo používáno, a
- poskytnout zaměstnancům informace a pokyny, pokud jde o:
- rizika, k jejichž vyloučení či omezení má vybavení sloužit,
- účel vybavení a způsoby jeho bezpečného a správného použití a
- způsob, jak jej udržovat v použitelném a hygienicky nezávadném stavu.
3. Vaše povinnosti
Bezpečnostní oděvy a vybavení, jež vám byly poskytnuty, musíte využívat v plné a náležité míře. Nepoužívejte své vlastní oděvy a vybavení, pokud se vyžaduje použití oděvů a vybavení bezpečnostních.
Musíte rovněž:
- přijmout veškerá patřičná opatření, aby vybavení, které se právě nepoužívá, bylo správně uskladněno,
- oznámit svému nadřízenému vady či ztrátu bezpečnostních oděvů nebo vybavení a
- dbát na to, abyste byli řádně proškoleni a věděli, jak bezpečnostní oděvy a vybavení správně používat.
Pamatujte: úmyslně zasahovat do jakýchkoli bezpečnostních oděvů či vybavení nebo je zneužívat je trestné.
4. A co mobilní pracovníci?
Pokud musíte navštívit prostory nějakého podniku, např. kvůli kontrole alkoholu, paliv nebo z důvodu ověření jiných záležitostí, můžete na některých místech potřebovat bezpečnostní oděvy. Na nutnost jejich použití by měla upozorňovat některá ze značek uvedených
zde.
Podnik vám může nezbytné oděvy poskytnout. Dříve než si je obléknete, zkontrolujte, že:
- nemají žádné očividné závady,
- jsou podle možnosti označeny značkou, která zaručuje, že odpovídají vnitrostátním nebo evropským normám, a
- ochranné přilby nejsou „zastaralé“.
Nesplňují-li nabídnuté oděvy některé z těchto tří kritérií, požádejte podnik o jiné. Pokud vám podnik nechce jiné oděvy poskytnout nebo pokud jsou tyto náhradní oděvy také nevhodné, musíte zařídit, aby vám přiměřené vybavení poskytl váš zaměstnavatel. Do té doby kontrolu neprovádějte.
Pokud se podnik snaží prosadit splnění požadavku, který je očividně nepřiměřený rizikům spojeným s daným úkolem nebo který by vám bránil v provedení práce, můžete mít dostatečné důvody, abyste odmítli uposlechnout. Dojde-li k takové situaci, řiďte se následujícími pokyny.
Krok 1
Pokud vás podnik nutí používat bezpečnostní oděvy a vybavení, které jsou podle vás nepřiměřené rizikům spojeným s daným úkolem nebo které by vám bránily v provedení vašich úkolů, musíte o tom tento podnik informovat a usilovat o jejich výměnu.
Krok 2
Nevyjde-li vám podnik vstříc, měli byste tuto skutečnost ohlásit prostřednictvím svého vedoucího odpovědného za vaši práci. Zpráva by měla obsahovat tyto údaje:
- název podniku a číslo EORI (registrační a identifikační číslo hospodářského subjektu),
- obchodní činnost, příjmovou činnost a klasifikaci zboží podniku,
- podrobnosti o daném místě v rámci objektu,
- podrobnosti o oděvech, které máte podle požadavku podniku používat, a příslušné důvody,
- zda stejný požadavek musí splňovat i vlastní zaměstnanci podniku a další osoby,
- jak dlouho požadavek trvá a jaká opatření jsou zavedena,
- proč si myslíte, že je daný požadavek nepřiměřený,
- jak často dané prostory navštěvují úředníci a kolika dalších pracovníků by se mohl požadavek týkat a
- příslušné komentáře vašich nadřízených, bezpečnostního pracovníka nebo poradce pro bezpečnost a ochranu zdraví.
Krok 3
Mezitím – domnívá-li se váš nadřízený, že je přesto třeba provést návštěvu podniku – informujte představitele podniku o tom, že jste jejich požadavek ohlásili a že je zvažován. Požadavek podniku nemusíte uposlechnout, pokud nevystavujete sebe či jiné nepřiměřenému riziku. (V případě potřeby si obstarejte vhodné bezpečnostní oděvy od svého zaměstnavatele.)
5. A společné operace?
Pokud provádíte společnou operaci s pracovníky, kteří neznají dané prostředí nebo bezpečnostní postupy (např. s pracovníky z jiného úřadu, oddělení nebo místa), musí vedoucí pracovník odpovědný za operaci zvážit, jaké bezpečnostní oděvy hostující pracovníci potřebují, a to zejména s ohledem na to, že při své běžné práci nemusí bezpečnostní oděvy potřebovat, a proto nebudou mít nejen příslušné vybavení, ale ani informace, jak jej používat.
6. Jak vybírat bezpečnostní oděvy a vybavení?
Jedná se v podstatě o postup, který má tři fáze:
- zjistit rizika spojená s určitou prací,
- zhodnotit tato rizika – jaký by mohl vzniknout problém, jak je to pravděpodobné a jak vážné by byly následky? a
- přijmout opatření k co možná největšímu snížení těchto rizik.
Pozn.: Pokud si myslíte, že v objektu, který máte navštívit, by mohlo být nezbytné použít bezpečnostní oděvy nebo vybavení, projednejte tuto skutečnost s majitelem podniku pokud možno ještě před svou návštěvou.
Hlavní otázky, na něž si musíte jako řídící pracovník odpovědět, jsou tyto:
- Je daný úkol naprosto nezbytný?
- Lze příslušná rizika omezit nebo vyloučit jinými způsoby?
- Vyžaduje použití bezpečnostních oděvů nebo vybavení zákon?
Jakmile dokončíte posouzení rizik pracoviště a rozhodnete se, jaké bezpečnostní oděvy a vybavení jsou zapotřebí, budete muset provést další posouzení zaměřené konkrétně na účinnost těchto oděvů a vybavení.
7. Čeho se týká posouzení rizik s ohledem na bezpečnostní oděvy?
Provedení zvláštního posouzení rizik pro bezpečnostní oděvy a vybavení vyžadují předpisy o osobních ochranných prostředcích. Toto posouzení vám pomůže určit:
- rizika, proti nimž musíte poskytnout bezpečnostní oděvy a vybavení,
- nakolik se dané riziko poskytnutím bezpečnostních oděvů a vybavení omezí,
- informace a školení, které s ohledem na bezpečnostní oděvy a vybavení potřebují zaměstnanci, a
- správné postupy údržby.
Pro každé pracoviště je třeba provést jen jedno posouzení, ale měli byste určit, jaké bezpečnostní oděvy nebo vybavení dostala každá osoba.
To, nakolik jste na svém pracovišti schopni poskytnout informace a zajistit školení o bezpečnostních oděvech a vybavení, závisí na složitosti používaného vybavení. Pokud máte dojem, že nemůžete k používání a údržbě vybavení poskytnout náležité informace, kontaktujte jeho dodavatele, který vám může pomoci.
Pamatujte: veškeré bezpečnostní oděvy a vybavení, jež používáte, musí odpovídat příslušným vnitrostátním a evropským normám.
8. Péče o bezpečnostní oděvy a vybavení
Podle zákona je nutné poskytnout prostory pro uložení všech bezpečnostních oděvů a vybavení. Oděvy a vybavení by v nich měly být přiměřeně chráněny před poškozením vlhkem, slunečním zářením a škodlivými látkami.
Pravidla péče o konkrétní kusy bezpečnostních oděvů a vybavení a pravidla jejich údržby by měla být stanovena místně. Měli byste si opatřit a dodržovat pokyny výrobce.
9. Jaké záznamy je třeba vést?
Musíte uchovávat kopii posouzení rizik pro bezpečnostní oděvy a provádět aktualizace. Zároveň byste měli vést písemné záznamy o všech bezpečnostních oděvech a vybavení, včetně:
- podrobností o kontrolách údržby,
- žádostí o výměnu a podrobností o výměnách,
- podrobných údajů o tom, kde je každý nepoužívaný kus uložen, a
- záznamů o tom, kdy a komu je vydán.
Tyto záznamy musí být aktuální a dostupné.
10. Ztráta nebo poškození bezpečnostních oděvů a vybavení
Pokud se některý bezpečnostní oděv nebo vybavení ztratí nebo poškodí, musíte o tom informovat svého nadřízeného. Je-li zjevné, že tyto oděvy nebo vybavení jsou nezbytné pro bezpečné plnění úředních povinností, okamžitě si obstarejte náhradní.
11. Je třeba poskytnout bezpečnostní oděvy a vybavení novým zaměstnancům a návštěníkům?
Ano. K novým zaměstnancům musíte v otázce bezpečnostních oděvů a vybavení přistupovat naprosto stejně jako ke komukoli jinému. Jelikož pravděpodobně neznají konkrétní pracoviště a úkoly, jsou ohroženi dokonce ještě více než ostatní a musí být vhodným způsobem chráněni. Je nanejvýš důležité náležitě je proškolit, pokud jde o používání daného vybavení.
Do jisté míry jste odpovědní i za návštěvníky. Pokud musí návštěvník doprovázet pracovníka do míst, kde se vyžaduje použití bezpečnostních oděvů nebo vybavení, měli byste se přesvědčit, že mají podobné vybavení a že vědí, k čemu dané oděvy nebo vybavení slouží a jak se správně nosí a používají.
Odpovědnost za poskytnutí bezpečnostních oděvů a vybavení nesou zaměstnavatelé (nebo vy sami, pokud jste osoba samostatně výdělečně činná).
Externí smluvní strany by se proto měly o své bezpečnostní oděvy a vybavení postarat samy. Vy byste se však měli ujistit, že mají vhodné bezpečnostní oděvy pro všechny druhy rizik, s nimiž se mohou setkat, zejména pokud tato rizika nejsou zřejmá někomu, kdo dobře nezná konkrétní pracoviště. Může se stát, že v případě potřeby budete muset externí smluvní straně poskytnout vhodné oděvy nebo vybavení.