breadcrumb.ecName

„Som veľmi rád, že môžem povedať, že politika súdržnosti ako jedna z prvých v Európe reagovala na krízu a teraz je hnacou silou obnovy“

  • 13 Oct 2021
„Som veľmi rád, že môžem povedať, že politika súdržnosti ako jedna z prvých v Európe reagovala na krízu a teraz je hnacou silou obnovy“

Panorama: Pán Lemaître, Komisia práve zverejnila nový Eurobarometer o informovanosti verejnosti a jej vnímaní regionálnej politiky EÚ. Čo si myslíte o jeho zisteniach?

 

Marc Lemaître: Teší ma, že celkové povedomie o projektoch financovaných EÚ sa zvyšuje – priemer EÚ je teraz na úrovni 41 % oproti úrovni 34 % pred desiatimi rokmi. Spomedzi týchto 41 % sa veľká väčšina (80 %) domnieva, že projekty EÚ majú pozitívny vplyv na ich regióny alebo mestá. V tomto Eurobarometri sme tiež zisťovali, či projekty financované EÚ majú pozitívny vplyv na pocit občianstva EÚ – na túto otázku odpovedalo kladne alebo čiastočne kladne v priemere 59 % respondentov. A výsledok, z ktorého som sa osobne najviac tešil: takmer 7 z 10 (69 %) respondentov si uvedomuje, že regionálna politika podporuje obnovu po COVID-19. Je to obrovské uznanie úsilia vynaloženého politikou súdržnosti pri riešení krízy, aj napriek počiatočnej neznalosti na začiatku pandémie. Je to však aj uznanie komunikačného úsilia Komisie a našich partnerov v členských štátoch a regiónoch za posledných 18 mesiacov.

 

 

Panorama: Zdá sa, že ľudia sú informovaní o podpore EÚ vo svojich regiónoch a sú s ňou spokojní. Vyjadrili nejaké preferencie, pokiaľ ide o cieľ financovania EÚ?

 

Marc Lemaître: Percento ľudí, ktorí si myslia, že regionálna politika EÚ by mala naďalej investovať vo všetkých regiónoch, sa v priebehu rokov výrazne zvyšuje. Na úrovni EÚ stúplo zo 47 % pred desiatimi rokmi na súčasných 64 % – nárast o 6 % sme zaznamenali len za posledné dva roky. Môže to súvisieť s obrovskými výzvami súvisiacimi so zelenou a digitálnou transformáciou, ktorým v rôznej miere čelia všetky európske regióny. Na otázku, na ktorý konkrétny typ regiónov by sa mali investície zameriavať, boli hlavnými odpoveďami „regióny s vysokou nezamestnanosťou“ (69 %), „znevýhodnené mestské oblasti“ (55 %), „odľahlé vidiecke alebo horské oblasti“ (54 %). Tieto tri kategórie regiónov sú od roku 2010 tradične na vrchole. Respondenti sa domnievajú, že oblasti, ktoré by mali byť primárne kryté investíciami EÚ, sú vzdelávanie, zdravie, sociálna infraštruktúra a životné prostredie.

 

Panorama: A budú tieto oblasti skutočne prioritné? Aké sú hlavné prvky legislatívneho balíka politiky súdržnosti vo výške 392 miliárd EUR, ktorý bol prijatý len toto leto? 

 

Marc Lemaître: Myslím, že sa dá povedať, že mnohé z týchto oblastí boli a naďalej sú aj našimi prioritami. Politika súdržnosti EÚ na roky 2021 – 2027 sa samozrejme zameriava na podporu hospodárskeho, sociálneho a územného zbližovania prostredníctvom konkurencieschopnej udržateľnosti, výskumu a inovácie, digitálnej transformácie, cieľov Európskej zelenej dohody, ako aj podpory Európskeho piliera sociálnych práv. Novými právnymi predpismi sa posilňuje podpora pripravenosti zdravotníckych systémov a umožňuje sa lepšie využitie potenciálu kultúry a cestovného ruchu, ktoré súčasná kríza výrazne zasiahla. Zároveň poskytuje podporu pracovníkom a opatreniam na riešenie nezamestnanosti mladých ľudí a chudoby detí. Okrem toho politika súdržnosti teraz zahŕňa aj plnohodnotný mechanizmus reakcie na krízu pre budúce krízy, ktorý umožňuje dočasné opatrenia na použitie finančných prostriedkov v reakcii na výnimočné a nezvyčajné okolnosti.

 

 

Panorama: Pandémia nám uštedrila dôležité lekcie, že potrebujeme mechanizmy rýchlej reakcie. Môžete našim čitateľom pripomenúť, akým spôsobom pristupovala politika súdržnosti už od začiatku ku kríze?

 

Marc Lemaître: Som veľmi rád, že môžem povedať, že politika súdržnosti ako jedna z prvých v Európe reagovala na krízu a teraz je hnacou silou obnovy. V roku 2020, na vrchole krízy spôsobenej koronavírusom, naše dve investičné iniciatívy v reakcii na koronavírus umožnili presmerovať dostupné finančné prostriedky EÚ do najviac zasiahnutých sektorov: prerozdelili sme vyše 20 miliárd EUR na zabezpečenie životne dôležitých osobných ochranných prostriedkov, ventilátorov a sanitiek. Podniky mohli využívať núdzové granty a pôžičky s nízkou úrokovou sadzbou, ktoré im umožnili zostať nad vodou počas obmedzenia pohybu. Zaviedli sme aj nové opatrenia v oblasti zamestnanosti s cieľom zabezpečiť, aby sa ľudia zo dňa na deň neocitli bez príjmu. Školáci zasa mohli pokračovať vo výučbe vďaka nákupu digitálneho vybavenia. Zjednodušili sme zložité pravidlá a zaviedli dočasné 100 % spolufinancovanie EÚ. Túto možnosť využilo 188 programov politiky súdržnosti, čím sa urýchlilo čerpanie prostriedkov vyplatením ďalších 12,6 miliardy EUR. Celkové uskutočnené platby z prostriedkov politiky súdržnosti predstavujú za prvých 8 mesiacov roku 2021 sumu 49,9 miliardy EUR. Toto vysoké plnenie na konci augusta predstavuje historicky rekordnú podporu investícií prostredníctvom finančných prostriedkov politiky súdržnosti a preukazuje hmatateľný príspevok politiky súdržnosti k prebiehajúcej obnove. Po týchto prvých opatreniach boli fondy politiky súdržnosti doplnené o finančné prostriedky z NextGenerationEU vo forme zdrojov REACT-EU v hodnote 50,6 miliardy EUR, čo zodpovedá jednému celému roku rozpočtových záväzkov. REACT-EU bol úplne prvý nástroj použitý v rámci NextGenerationEU. Len za tri mesiace už Komisia schválila použitie 31 miliárd EUR zo zdrojov REACT-EU. Doteraz bolo členským štátom vyplatených 3,3 miliardy EUR. Táto injekcia nových finančných prostriedkov EÚ umožní obnovenie projektov, ktoré boli predtým pozastavené v prospech núdzových potrieb. REACT-EU preklenie medzeru s cieľom zabezpečiť, že celkový pokrok sa nezníži a že budeme klásť osobitný dôraz na zelené a digitálne priority, ktoré sú nevyhnutné na inteligentnú obnovu.

 

Panorama: Čo môžeme očakávať od inteligentnej obnovy a aké sú bezprostredné priority politiky súdržnosti?

 

Marc LemaîtreInteligentná obnova znamená prehodnotiť a prebudovať naše ekonomiky a spoločnosti, aby boli zelenšie, digitálnejšie, lepšie prepojené a inkluzívnejšie. Určite nejde len o opakovanie starých modelov rastu. Prirodzene, ide o zložité a zdĺhavé procesy, ktoré niekedy zahŕňajú aj bolestivé transformácie, ktoré nás čakajú, a preto všetci musíme spolupracovať na vytváraní lepšej Európy – a sveta – pre ďalšie generácie, pričom sa na nikoho nezabudne. Pokiaľ ide o bezprostredné priority, teším sa na intenzívnejší dialóg s našimi členskými štátmi, aby sme im pomohli dosiahnuť rýchly a solídny pokrok pri príprave programov na roky 2021 – 2027 vrátane nového Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý sa zameriava na regióny, ktoré čelia najväčším prekážkam pri dekarbonizácii. Čím rýchlejšie a čím silnejšie sa dostaneme na štartovaciu čiaru s kvalitnými a cielenými programami, tým skôr sa môžu začať vykonávať skutočné projekty na mieste a prinášať európskym občanom konkrétne výsledky. Som si istý, že toto úsilie sa v nasledujúcom desaťročí vyplatí a získa uznanie aj v budúcich prieskumoch Eurobarometra.