breadcrumb.ecName
pl Polski

Projekt Interreg – Design4Innovation: projektowanie nacelowane na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności MŚP

  • 01 June 2022

Celem projektu Design4Innovation było wspieranie MŚP w działaniach zwiększających ich konkurencyjność, polegających na inwestowaniu w proces projektowania w celu uzyskania innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska i rentownych produktów i usług. Projekt zademonstrował, jak przedsiębiorstwa dostarczające produkty i usługi mogą dostosować się do pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości w Europie.

Projekt ten otworzył przed wszystkimi partnerami i interesariuszami nowe możliwości rozbudowy sieci kontaktów i pomógł nam zrozumieć powiązania między unijnymi politykami i rezultatami projektu w zakresie roli, jaką projektowanie ma pełnić w MŚP.

Komentarz uczestnika projektu

Ośmiu partnerów projektu z siedmiu krajów wdrożyło środki wspierające MŚP, ucząc się jednocześnie technik projektowania, by poprawić jakość usług, które oferują przedsiębiorstwom i obywatelom. Ten projekt w ramach programu Interreg wpłynął na kształt polityk i stał się źródłem nowych koncepcji i inicjatyw.

Interreg wspomaga wprowadzanie innowacji na rynek

Proces projektowania stał się szczególnie istotny w działalności biznesowej w związku z pandemią COVID-19 oraz inicjatywą Nowy europejski Bauhaus, której celem jest łączenie estetyki i ekologii w mieszkalnictwie i urbanistyce.

Systematyczne inwestycje w projektowanie wymagają wiedzy i środków, którymi wiele MŚP nie dysponuje. Projekt Design4Innovation stanowił odpowiedź na ten problem, zapewniając wsparcie bez nadmiernego obciążenia administracyjnego.

Partnerami projektu były jednostki i agencje rządowe odpowiedzialne za rozwój przedsiębiorczości i innowacji. Głównym partnerem projektu jest PDR – instytucja badawcza zajmująca się projektowaniem i innowacjami, utworzona w 1994 roku przez Cardiff Metropolitan University w Zjednoczonym Królestwie.

Partnerzy projektu definiowali „projektowanie” na różne sposoby. Rozumieli je jako „podejście do rozwiązywania problemów, które można zastosować przy projektowaniu nowych produktów, usług, a nawet strategii”, „sposób na wprowadzanie innowacji na rynek”, a także jako „istotny element nowego modelu gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Prowadzone prace objęły między innymi wskazanie najbardziej innowacyjnych mechanizmów udzielania wsparcia finansowego i niefinansowego MŚP oraz szukanie sposobów na uproszczenie istniejących programów i zwiększenie ich skuteczności. Opracowano też mechanizmy monitorowania i oceny oraz nakreślono plany ich wdrożenia.

Dzięki współpracy, którą umożliwił projekt Design4Innovation, uruchomiono trzy projekty w ramach programu Horyzont Europa: DestinationUX, Design Challenges Pilot oraz Design Impact Observatory.

Partnerów projektu zachęcano do udziału w działaniach, takich jak DeuS projekt Erasmus+ dotyczący kształcenia zawodowego w dziedzinie projektowania prowadzony przez ośrodek Valletta Design Cluster na Malcie lub utworzenie ośrodka Hellenic Design Centre w Salonikach w Grecji.

Klastry i programy szkoleń w dziedzinie projektowania

Jednym z rezultatów projektu było otwarcie ośrodka Valletta Design Cluster na Malcie – miejsca dla społeczności lokalnej i osób z branży kreatywnej, które otrzymało ponad 5 mln EUR dofinansowania z EFRR.

Dzięki systemowi bonów na usługi związane z projektowaniem, który uruchomiono na Łotwie w maju 2020 roku, 50 MŚP mogło dostosować swoje produkty i usługi do nowych wymagań, jakie przyniosła pandemia COVID-19.

Nowe i udoskonalone usługi doradcze w zakresie projektowania udostępniono w Grecji, na Śląsku w Polsce, we Flandrii w Belgii oraz w Walii w Zjednoczonym Królestwie. W Grecji 90 % MŚP, które skorzystały ze wsparcia w zakresie projektowania, wprowadziło nowe produkty i usługi.

Programy edukacyjne i szkoleniowe w hiszpańskiej Katalonii propagowały gospodarkę o obiegu zamkniętym. Z kolei w Galicji w Hiszpanii zorganizowano szkolenia w zakresie projektowania, na przykład program REACCIONA. Hiszpańscy, belgijscy i polscy partnerzy przeprowadzili badania nad skutecznością polityk zachęcających do innowacji.  

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Design4Innovation” wyniosła 1 624 774 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 363 764 EUR został wniesiony za pośrednictwem programu współpracy „Interreg Europa 2014–2020” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw”.