breadcrumb.ecName

Interreg projekts — Design4Innovation: Palīdzēt MVU kļūt konkurētspējīgākiem un novatoriskākiem, izmantojot dizainu

  • 01 June 2022

Projekta “Design4Innovation” mērķis bija palīdzēt MVU kļūt konkurētspējīgākiem, ieguldot līdzekļus dizainā, lai izstrādātu novatoriskus, videi draudzīgus un ienesīgus produktus un pakalpojumus. Projekts parādīja, kā uzņēmumi var pielāgoties preču un pakalpojumu piegādei Eiropā pandēmijas un pēcpandēmijas periodā.

Projekts pavēra iespējas visiem partneriem un ieinteresētajām personām paplašināt mūsu tīklu un palīdzēja mums saskatīt savstarpējo saistību starp ES politiku un šī projekta rezultātiem attiecībā uz dizaina izmantošanu MVU.

Projekta dalībnieka komentārs.

Astoņi projekta partneri no septiņām valstīm īstenoja MVU atbalsta pasākumus, vienlaikus apgūstot dizaina metodes, lai uzlabotu uzņēmumiem un iedzīvotājiem piedāvātos pakalpojumus. Īstenojot Interreg projektu, tika ietekmēta politika un radītas jaunas pieejas un iniciatīvas.

Inovāciju ieviešana tirgū, pateicoties Interreg

Dizaina nozīme uzņēmumiem ir kļuvusi īpaši aktuāla saistībā ar Covid-19 un jauno Eiropas “Bauhaus” iniciatīvu, kuras mērķis ir mājokļos un pilsētās apvienot estētisko aspektu un ilgtspējību.

Daudziem MVU trūkst zināšanu un iespēju sistemātiski ieguldīt līdzekļus dizainā. Projekts “Design4Innovation” reaģēja uz šo vajadzību, sniedzot atbalstu, vienlaikus izvairoties no administratīvi birokrātiskiem risinājumiem.

Projekta partneri bija valsts iestādes vai aģentūras, kuru pienākumos ietilpa uzņēmējdarbības un inovāciju attīstība. Vadošais partneris PDR ir dizaina un inovāciju pētniecības iestāde, ko 1994. gadā izveidoja Kārdifas Metropolitēna universitāte Apvienotajā Karalistē.

Projekta dalībnieku izstrādātās dizaina definīcijas bija, sākot no “pieejas problēmu risināšanai, ko var izmantot jaunu produktu, jaunu pakalpojumu un pat jaunu politikas virzienu izstrādei” un “veida, kā tirgū ieviest inovācijas”, līdz “galvenajam elementam jaunajā aprites ekonomikā”.

Paveiktais darbs ietvēra novatoriskāko finanšu un nefinanšu MVU atbalsta mehānismu apzināšanu un iespēju meklēšanu, kā padarīt esošās atbalsta programmas lietotājam draudzīgākas un efektīvākas. Tika izstrādāti uzraudzības un novērtēšanas mehānismi un sagatavoti īstenošanas plāni.

Pateicoties sadarbībai projekta “Design4Innovation” ietvaros, tika izstrādāti trīs jauni “Apvārsnis Eiropa” projekti: DestinationUXDesign Challenges Pilot un Design Impact Observatory.

Projekta partneri tika mudināti iesaistīties tādās aktivitātēs kā DeuS, Erasmus+ projekts par profesionālo izglītību dizaina jomā, ko īsteno Valletas dizaina klasteris Maltā, vai Grieķijas dizaina centra izveide Salonikos, Grieķijā.

Dizaina klasteri un apmācību programmas

Projekta īstenošanas rezultātā Maltā tika atvērts Valletas dizaina klasteris — telpa radošiem darbiniekiem un vietējai sabiedrībai, kas ERAF ieguldījumos mobilizēja vairāk nekā 5 miljonus EUR.

gada maijā Latvijā ieviestā dizaina kuponu shēma palīdzēja 50 MVU pielāgoties jaunajai produktu un pakalpojumu piegādes realitātei Covid-19 ietekmētajā pasaulē.

Tika ieviesti jauni un uzlaboti dizaina konsultāciju pakalpojumi Grieķijā; Silēzijā, Polijā; Flandrijā, Beļģijā un Velsā, Apvienotajā Karalistē. Grieķijā 90 % MVU, kas guva labumu no atbalsta dizaina jomā, ieviesa jaunus produktus un pakalpojumus.

Izglītības un apmācības programmas Katalonijā, Spānijā, veicināja aprites ekonomiku. Galīcijā, Spānijā, tika organizētas dizaina apmācības, piemēram, programma “REACCIONA”. Spānijas, Beļģijas un Polijas partneri veica pētījumus par inovāciju veicināšanas efektivitāti, izmantojot politiku.  

Kopējais ieguldījumu un ES finansējuma apjoms 

Kopējais ieguldījumu apjoms projektā “Design4Innovation” ir 1 624 774 EUR, Eiropas Reģionālās attīstības fondam ieguldot 1 363 764 EUR sadarbības programmas “Interreg Europe 2014-2020” 2014.–2020. gada plānošanas periodam ietvaros. Investīcijas ietilpst prioritātē “Mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēja”.