Komisja Europejska
pl Polski pl

Dzięki programowi Interreg i projektowi Baltic Blue Growth środowisko i biznes mogą odnieść korzyści z hodowli omułków

  • 11 August 2021

Dzięki projektowi Baltic Blue Growth programu Interreg udało się zaprezentować korzyści gospodarcze i środowiskowe wynikające z hodowli omułka jadalnego, co może przełożyć się na popularyzację tego rodzaju działalności w regionie Morza Bałtyckiego. W skład konsorcjum projektowego weszli producenci omułków, przedstawiciele władz, decydenci polityczni oraz instytucje badawcze z Danii, Estonii, Niemiec, Łotwy, Polski i Szwecji.

Chcieliśmy wywrzeć pewną presję polityczną, aby doprowadzić do akceptacji omułków jako rozwiązania pozwalającego na przeciwdziałanie eutrofizacji Morza Bałtyckiego oraz jako lokalnego i zrównoważonego zasobu morskiego, który może być wykorzystywany w produktach paszowych”

Angela Schultz-Zehden, dyrektorka zarządzająca sieci SUBMARINER, głównego partnera projektu Baltic Blue Growth

Hodowla omułków jako zrównoważony i korzystny dla środowiska niebieski biznes 

Dotychczas akwakultura stanowiła niewielką część działalności w regionie Morza Bałtyckiego, jednak obecnie zyskuje na znaczeniu w związku ze strategią „niebieskiego wzrostu” opracowaną przez Komisję Europejską, ukierunkowaną na ekologiczny i zrównoważony rozwój sektora morskiego. Omułki hodowane w wodach Morza Bałtyckiego mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem dla przemysłu paszowego, gdzie mogą zastąpić między innymi importowaną mączkę rybną i sojową. Taki model biznesowy nie doczekał się jednak jak na razie testów na szerszą skalę.

Oprócz możliwości biznesowych, hodowla i zbiór omułków jadalnych pomaga w usuwaniu substancji odżywczych z wody ze względu na fakt, że małże należące do tego gatunku filtrują duże ilości wody w celu pozyskiwania z niej składników odżywczych. Tym sposobem hodowla omułka może stanowić także jedno z działań pozwalających na przeciwdziałanie eutrofizacji – jednemu z największych problemów, który dotyka obecnie Morze Bałtyckie, jednocześnie stanowiąc podstawę zrównoważonego modelu biznesowego.

Zaangażowanie władz i przedsiębiorstw

Projekt Baltic Blue Growth umożliwił przejście z etapu pilotażowego do założenia prawdziwych hodowli omułków dzięki zwiększaniu świadomości i budowaniu potencjału w zakresie „niebieskiego wzrostu” oraz samych hodowli wśród przedstawicieli władz, firm działających w sektorze akwakultury, stowarzyszeń powiązanych z tym sektorem, organizacji badawczych i innych przedsiębiorstw.

Projekt Baltic Blue Growth programu Interreg wykorzystał wsparcie ze strony Unii Europejskiej w celu zwiększenia spójności, tworząc nowe zasoby wiedzy na temat hodowli omułków w Morzu Bałtyckim oraz umożliwienie hodowcom dzielenie się swoimi doświadczeniami. Dzięki temu zespołowi udało się przedstawić władzom gmin w kilku krajach podwójne korzyści płynące z tego rodzaju działalności dla regionów – możliwość tworzenia nowych miejsc pracy oraz ochrony środowiska. W pracach nad projektem aktywnie uczestniczyły również przedsiębiorstwa z sektora akwakultury zainteresowane dodaniem hodowli omułków do swoich profili działalności.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Całkowita wartość inwestycji w ramach projektu Baltic Blue Growth wynosi 4 651 205 EUR, w tym 3 565 263 EUR pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt był współfinansowany ze środków Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 w ramach priorytetu tematycznego „Efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi”.