breadcrumb.ecName
et Eesti

„Balti meremajanduse kasv“ näitab, kuidas rannakarbi kasvatamine on tänu Interregile kasulik nii ärile kui ka keskkonnale.

  • 11 August 2021

Interregi projekt „Balti meremajanduse kasv“ näitas söödava rannakarbi kasvatamise kasulikku mõju keskkonnale ja majandusele, projekt sillutas teed selle levitamisele Läänemere piirkonnas. Partnerlusse kuulus Taani, Eesti, Saksamaa, Läti, Poola ja Rootsi rannakarbi kasvatajaid, riigiasutusi, poliitikaloojaid ja teadusasutusi.

Tahtsime avaldada poliitilist survet, et rannakarbi kasutamine loetaks merepõhiseks meetmeks Läänemere eutrofeerumise vastu ning kohalikuks kestlikuks mereressursiks, mida saab kasutada söödatoodetes.

Angela Schultz-Zehden, projekti „Läänemere meremajanduse kasv“ juhtivaks partneriks oleva võrgustiku SUBMARINER juht

Rannakarbi kasvatamine on kestlik meremajandusalane ärivaldkond ja keskkonnale kasulik tegevus 

Vesiviljelus on Läänemere piirkonnas olnud vähetähtis tegevusala. Tänu Euroopa Komisjoni mere- ja merendussektori kestlikku kasvu käsitlevale meremajanduse kasvu poliitikale on sellele hakatud rohkem tähelepanu pöörama. Läänemeres kasvatatud rannakarpidel on teatavat potentsiaali söödatööstuses näiteks imporditud kala ja sojajahu asendamiseks. Seda ärimudelit ei ole siiski veel ulatuslikumalt katsetatud.

Söödava rannakarbi kasvatamine ja korjamine on ärivõimalus, kuid lisaks aitab see ka mereveest toitaineid eemaldada, sest rannakarbid filtreerivad toitumise käigus suures koguses vett. Seetõttu võib söödava rannakarbi kasvatamine olla eraldiseisev meede Läänemere ühe tõsiseima probleemi – eutrofeerumise vastu võitlemiseks, kuid sellest võib saada ka kestlik ärimudel.

Riigiasutused ja ettevõtjad tõmmati kaasa

Projekt „Balti meremajanduse kasv“ võimaldas liikuda katsejärgust tegelike rannakarbi kasvandusteni, suurendades teadlikkust ja suutlikkust meremajanduse ja rannakarpide kasvatamise alal riigiasutuste, vesiviljelusettevõtete, asjakohaste ühingute, teadusorganisatsioonide ja teiste ettevõtjate hulgas.

Interregi projekt „Balti meremajanduse kasv“ sai Euroopa Liidult toetust sidususe suurendamiseks, luues uusi teadmisi merekarbi kasvatamise kohta Läänemeres ja võimaldades rannakarbi kasvatajatel kogemusi vahetada. See näiteas mitme riigi omavalitsustele, et rannakarbi kasvandustel on oma piirkondadele kahetine kasulik mõju – see on ärivõimalus ja see mõjub soodsalt keskkonnale. Aktiivselt kaasati ka vesiviljelusega tegelevaid ettevõtjaid, kes olid huvitatud rannakarbi kasvatamise lisamisest oma äritegevusele.

Kogumaksumus ja ELi fondidest rahastamine 

Projekti „Balti meremajanduse kasv“ investeeringu kogusumma on 4 651 205 eurot, sealhulgas 3 565 263 eurot Euroopa Regionaalarengu Fondist. Projekti kaasrahastati Interregi Läänemere piirkonna programmist (2014–2020) temaatilise prioriteedi „Loodusvarade tõhus haldus“ alusel.