breadcrumb.ecName
lv Latviešu

Projekts “Baltic Blue Growth” parāda, kā, pateicoties Interreg, gliemeņu audzēšana ir izdevīga uzņēmējiem un videi

  • 11 August 2021

Interreg projekts “Baltic Blue Growth” parādīja ziemeļu ēdamgliemeņu jeb mīdiju audzēšanas sniegtos vidiskos un ekonomiskos ieguvumus — tas bruģēja ceļu, lai to audzēšana kļūtu par ierastu praksi Baltijas jūras reģionā. Partnerībā piedalījās gliemeņu audzētāji, valsts iestādes, politikas veidotāji un pētniecības iestādes no Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Polijas, Vācijas un Zviedrijas.

Mēs vēlējāmies izdarīt politisku spiedienu, lai panāktu, ka gliemenes tiek atzītas par Baltijas jūras eitrofikācijas apkarošanas līdzekli un par vietēju, ilgtspējīgu jūras resursu, ko var izmantot dzīvnieku barības produktos.

Angela Šulca-Zēdena (Angela Schultz-Zehden), projekta “Baltic Blue Growth” vadošā partnera SUBMARINER Network pārstāve.

Gliemeņu audzēšana kā ilgtspējīga zilā uzņēmējdarbība un ieguvums videi 

Akvakultūrai Baltijas jūras reģionā līdz šim ir bijusi neliela nozīme. Tomēr līdz ar Eiropas Komisijas zilās izaugsmes politiku ilgtspējīgai izaugsmei jūras un jūrniecības nozarēs tai ir pievērsta lielāka uzmanība. Baltijas jūras ūdeņos audzētās gliemenes parādīja zināmu potenciālu dzīvnieku barības ražošanai, lai aizstātu, piemēram, importētos zivju un sojas miltus. Tomēr šis uzņēmējdarbības modelis vēl nav izmēģināts plašākā mērogā.

Papildus uzņēmējdarbības iespējām ziemeļu ēdamgliemeņu audzēšana un ieguve palīdz attīrīt jūras ūdeni no barības vielām, jo gliemenes barojoties filtrē lielu ūdens daudzumu. Tāpēc gliemeņu audzēšanu var izmantot ne vien kā atsevišķu pasākumu cīņai pret eitrofikāciju, kas ir viena no nopietnākajām Baltijas jūras problēmām, bet tā var kļūt arī par ilgtspējīgu uzņēmējdarbības modeli.

Iestāžu un uzņēmumu iesaistīšana

Projekts “Baltic Blue Growth” ļāva pāriet no izmēģinājuma posma uz reālām gliemeņu audzētavām, uzlabojot iestāžu, akvakultūras uzņēmumu, saistīto asociāciju, pētniecības organizāciju un citu uzņēmumu spējas un informētību par zilo izaugsmi un gliemeņu audzēšanu.

Interreg projekts “Baltic Blue Growth” izmantoja Eiropas Savienības atbalstu, lai veicinātu kohēziju, radot jaunas zināšanas par gliemeņu audzēšanu Baltijas jūrā un ļaujot gliemeņu audzētājiem dalīties savā pieredzē. Tas parādīja vairāku valstu pašvaldībām, ka gliemeņu audzētavas sniedz divējādu labumu reģioniem: uzņēmējdarbības iespējas un pozitīvu ietekmi uz vidi. Tas arī aktīvi iesaistīja akvakultūras uzņēmumus, kuri bija ieinteresēti iekļaut gliemeņu audzēšanu savā uzņēmējdarbībā.

Kopējais ieguldījumu un ES finansējuma apjoms 

Kopējais ieguldījums projektā “Baltic Blue Growth” ir 4 651 205 EUR, t. sk. 3 565 263 EUR no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem. Projektu līdzfinansēja Interreg programma Baltijas jūras reģionam 2014.–2020. gada periodā tematiskās prioritātes “Efektīva dabas resursu pārvaldība” ietvaros.