Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

Hilde Vautmans, zastupnica u Europskom parlamentu (Belgija( i Ivan Jakovčić, zastupnik u Europskom parlamentu (Hrvatska)

Hilde Vautmans, zastupnica u Europskom parlamentu (Belgija( i Ivan Jakovčić, zastupnik u Europskom parlamentu (Hrvatska)

Povodom Europskog dana darivanja organa u listopadu nedavno smo održali sjednicu Europskog parlamenta u Bruxellesu organiziranu u suradnji s Europskom udrugom za plućnu hipertenziju (PHA Europe). Nama i našim kolegama Romani Tomc i Alojzu Peterleu to je događanje bilo prilika za naglašavanje naše zabrinutosti za tisuće pacijenata u cijelom EU-u koji su na listama čekanja za transplantaciju, ali nikada neće dočekati zahvate koji bi im spasili živote. Prema istraživanjima svaki dan umre 16 pacijenata koji čekaju na potrebne organe. Iz tog razloga povećanje stope darivanja organa mora i dalje imati visok prioritet za EU, vlade država članica i sve građane. 

Velik je napor uložen na razini EU-a u okviru „Akcijskog plana EU-a o darivanju i transplantaciji organa”, kojim se promiče izobrazba, prekogranična razmjena i dijeljenje najboljih praksi među državama članicama. Komisija je u okviru programa javnog zdravlja sufinancirala nekoliko europskih projekata kako bi dala praktičnu potporu državama članicama i time im pomogla pri unapređivanju njihovih programa darivanja organa. Zahvaljujući nizu radionica za novinare toj temi posvećuje se više medijske pozornosti i podignuta je razina javne svijesti. Podaci koje je objavilo Vijeće Europe pokazuju da su napori urodili plodom. Broj transplantacija organa u EU-u u 2015. povećan je za više od 800 u odnosu na 2014. Time se potvrđuje ohrabrujući trend s više od 4000 dodatnih transplantacija u razdoblju od 5 godina, što je povećanje od 14 % u usporedbi s 2010. godinom.

Važan način pomaganja pacijentima postaje i dijeljenje organa. Informatički alat koji je nedavno razvila Zajednička akcija FOEDUS već je upotrijebljen za ponudu organa koji nisu dodijeljeni u matičnoj državi, čime je omogućeno obavljanje 23 transplantacije tijekom pilot-faze, uglavnom kod djece. Bez njega to ne bi bilo moguće. Dva daljnja projekta s financijskom potporom EU-a, koja su predložili naši kolege zastupnici u Europskom parlamentu Karin Kadenbach i Gabriel Mato, pokreću se ove jeseni i trajat će 3 godine. Usmjereni su na rješavanje kroničnih bolesti bubrega i unapređivanje sustava darivanja i transplantacije s pomoću aktivnosti izobrazbe i podizanja razine svijesti.

Iz svega toga jasno je da EU, kada udruži svoje resurse i stručnost u tom području, pacijentima može isporučiti stvarne rezultate.  Sad kad je akcijski plan EU-a dovršen i u postupku je ocjenjivanja, vrijeme je da se razmisli o sljedećim koracima. Jasno je da ima još mnogo posla. Zašto sve države članice ne mogu dostići stope darivanja ostvarene u Španjolskoj i Hrvatskoj? Zamah postignut s pomoću akcijskog plana mora se održati i ojačati u budućnosti.

Udruge pacijenata igrat će ključnu ulogu u promicanju ideje o darivanju organa u široj javnosti. Europska udruga za plućnu hipertenziju predvodi ih promicanjem općeg poziva na djelovanje za sve bolesti kako bi se poboljšali darivanje i transplantacije u cijelom EU-u. Njihovi članovi, kao i niz vodećih organizacija na razini EU-a i na nacionalnoj razini koje su povezane s drugim bolestima za koje su darivanje i transplantacija organa vrlo važni, zagovaraju bolju osviještenost, dostupnost i pristup kad je riječ o transplantaciji organa. Podržavamo inicijative udruga pacijenata u tom području te pozivamo države članice i Komisiju da pojačaju svoje napore u suradnji s civilnim društvom kako bi uključili građane EU-a i svima nama olakšali da spasimo druge tako što ćemo postati darivatelji organa.