Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Paola Testori-Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike

Paola Testori-Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike

Sporazum o skupnem naročanju zdravstvenih protiukrepov, ki so ga na Svetu EU 20. junija v Luxembourgu podpisali ministri za zdravje, je nov dosežek pri varovanju evropskih državljanov pred čezmejnimi zdravstvenimi nevarnostmi, denimo nalezljivimi boleznimi. Na podlagi sporazuma o skupnem naročanju, ki je opredelil okvir za skupne nakupe, lahko zdaj pandemska cepiva in druge zdravstvene protiukrepe države EU naročijo skupaj, in ne vsaka zase.

Z združenimi močmi lahko v primeru čezmejne zdravstvene nevarnosti države članice zagotovijo, da so pandemska cepiva in zdravila na voljo v zadostnih količinah in po poštenih cenah.

Ta mehanizem bo koristil vsem državam EU, zlasti tistim, ki so imele težave pri nakupu cepiva, pripravljenega za epidemijo H1N1 leta 2009. Pravzaprav se je na podlagi spoznanj ob tej pandemiji Evropska komisija odločila, da bo ukrepala.

Vendar pa sporazum ne zadeva zgolj cepiv za pandemije. Države članice lahko razširijo sporazum tudi na zdravstvene protiukrepe za druge nalezljive bolezni, denimo HIV/AIDS, hepatitis B in humani virus papiloma (HPV).

Podpis sporazuma je povsem prostovoljen, do danes se je temu novemu ukrepu zavezalo 14 držav. Dodatnih osem držav se je odločilo, da podpiše pismo o nameri pred podpisom sporazuma o skupnem naročanju v prihodnosti.  Čestitam državam, ki so sporazum podpisale, in pozivam države, ki še niso podprle te pomembne pobude, da izkoristijo možnosti, ki jih ponuja sporazum, in ga čim prej podpišejo ter s tem zaščitijo svoje državljane in prebivalce Evrope.

V EU se uveljavlja skupno naročanje cepiv in zdravil

Več o tej temi