Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Paola Testori-Coggi, tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi peadirektor

Paola Testori-Coggi, tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi peadirektor

Tervishoiuministrite poolt Luxembourgis 20. juunil allkirjastatud meditsiiniliste vastumeetmete ühishanke leping tähistab uut saavutust Euroopa kodanike kaitsmiseks tehtavas töös selliste piiriüleste terviseohtude eest nagu nakkushaigused. Ühishanke lepinguga määratletakse raamistik ühiste ostude tegemiseks ja võimaldatakse ELi liikmesriikidel hankida pandeemiavaktsiine ning muid meditsiinilisi vastumeetmeid ühiselt, mitte üksikult.

Allakirjutanute ühendatud püüdluste kaudu võimaldavad ühishanked liikmesriikidel tagada, et pandeemiavaktsiine ja ravimeid on saadaval piisavas koguses ning mõistliku hinna eest juhul, kui peaks ilmnema piiriülene terviseoht.

See mehhanism on kasulik kõigile ELi liikmesriikidele, eelkõige nendele, kellel esines raskusi 2009. aastal levinud H1N1 pandeemia jaoks väljatöötatud vaktsiini ostmisel. Asjaomane pandeemia ja sellest saadud õppetunnid ajendasid Euroopa Komisjoni võtma valdkondlikke meetmeid.

Ühishanke leping hõlmab aga enamat kui pandeemiavaktsiinid. Liikmesriigid saaksid kasu laiendatud lepingust, et hõlmata meditsiiniliste vastumeetmete ostmist ka muude nakkushaiguste (nagu HIV/AIDS, B-hepatiit ning inimese papilloomiviirus) puhul.

Lepingu allkirjastamine on rangelt vabatahtlik; praeguseks on selle murrangulise tähtsusega meetmega ühinenud 14 ELi liikmesriiki. Veel kaheksa riiki on nõustunud sõlmima eellepingu, eesmärgiga allkirjastada tulevikus ka ühishanke leping.  Õnnitlen lepingu allkirjastanud riike ning kutsun üles kõiki neid, kes ei ole veel seda olulist algatust toetanud, kasutama ära lepingu pakutavaid võimalusi ning seda võimalikult kiiresti allkirjastama, et kaitsta oma riigi kodanikke ja meie Euroopa elanikkonda.

Ühine vaktsiinide ja ravimite ostmine saab ELis reaalsuseks

More on this subject