Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Marc Sprenger, direktor Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC)

Marc Sprenger, direktor Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC)

Okužb, ki jih povzročajo bakterije, odporne na antibiotike, je vedno več in predstavljajo veliko nevarnost za zdravje ljudi. Menim, da je najboljši ukrep, s katerim lahko upočasnimo razvoj in širjenje bakterij, odpornih na antibiotike, drugačno ravnanje z antibiotiki. Antibiotike namreč pogosto neustrezno in nepotrebno uporabljamo tako pri ljudeh kot pri živalih.

Priporočilo Sveta iz leta 2001 o preudarni uporabi protimikrobnih zdravil v humani medicini navaja, da bi morale države članice EU splošno javnost obvestiti o pomenu preudarne uporabe protimikrobnih snovi. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je leta 2008 določil 18. november za evropski dan ozaveščanja o antibiotikih, v okviru katerega v vsej EU potekajo nacionalne kampanje. Šesto leto zapored v več kot 40 državah s številnimi dogodki promovirajo preudarno uporabo antibiotikov.

Evropska komisija in regionalni urad WHO za Evropo sta skupaj s številnimi z zdravjem povezanimi in strokovnimi organizacijami ter centrom ECDC pripravila informativno gradivo ter različne dejavnosti za evropski dan ozaveščanja o antibiotikih. Spletna stran evropskega dne ozaveščanja o antibiotikih vsebuje informativno gradivo v vseh jezikih Evropske unije za splošno javnost, zdravstvene delavce v osnovni zdravstveni dejavnosti in bolnišnice. Za širjenje sporočil o preudarni rabi antibiotikov se vedno bolj uporabljajo družabna omrežja, vključno s Twitterjem (@EAAD_EU) in Facebookom (https://www.facebook.com/EAAD.EU).

Za zmanjšanje protimikrobne odpornosti v Evropi je potrebno sodelovanje vsega sveta. V centru ECDC nas zato veseli, da so se tednu ozaveščanja o antibiotikih v EU s sočasnimi kampanjami pridružili tudi v ZDA, Kanadi in Avstraliji.

Odgovorna raba antibiotikov

Več o tej temi