Philippe Roux, Kierownik Działu, DG ds. Zdrowia i Konsumentów, Dział C4 ds. Uwarunkowań Zdrowia

Wystarczy spojrzeć na statystyki i stale rosnący obwód w pasie Europejczyków, aby przekonać się, że otyłość jest coraz poważniejszym problemem. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest otyłość u dzieci, która może skutkować takimi problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca, choroby serca i inne poważne choroby przewlekłe.
W państwach członkowskich Unii Europejskiej średnio 17 proc. dorosłej populacji jest otyła. W sumie na nadwagę lub otyłość cierpi aż 52 proc. dorosłych Europejczyków. Oznacza to w praktyce, że co druga osoba dorosła i niemal co trzecie dziecko ma nadwagę lub cierpi na otyłość.
Unia Europejska aktywnie walczy z otyłością. W tym celu Komisja Europejska przyjęła Strategię dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością oraz ustanowiła Grupę Roboczą Wysokiego Szczebla ds. Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz platformę UE ds. żywienia, aktywności fizycznej i zdrowia.
Niedawno przeprowadzono niezależną ocenę zewnętrzną efektywności strategii, podczas której zbadano, w jakim stopniu osiągnęła ona cel, jakim jest propagowanie zdrowego trybu życia.
W sprawozdaniu z oceny zalecono kontynuację wdrażania strategii i jej instrumentów. Podkreślono w nim również, że aby zwiększyć skuteczność polityki i działań w tej dziedzinie, Komisja powinna stale je koordynować na poziomie UE. Ze sprawozdania wynika ponadto, że DG ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów z powodzeniem włączyła zagadnienia z dziedziny żywienia i aktywności fizycznej do innych obszarów polityki UE.
Na spotkaniu grupy roboczej wysokiego szczebla i platformy w czerwcu 2013 r. komisarz Borg potwierdził, że strategia będzie nadal wdrażana. Zapowiedział także, że Komisja uznała, iż działania powinny dotyczyć przede wszystkim grup o niższym statusie społeczno-ekonomicznym oraz dzieci. Większy nacisk powinien być przy tym położony na propagowanie aktywności fizycznej.
Członkowie grupy roboczej wysokiego szczebla zobowiązali się również do zwiększenia wysiłków na rzecz zahamowania niepokojącej fali otyłości. Ma im w tym pomóc plan działania dotyczący otyłości u dzieci, który przedyskutują w listopadzie 2013 r.