Logo Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Wydanie 114, 12 wrzesień 2013 r.

Zdrowie - UE

Twoje wiarygodne źródło informacji o zdrowiu publicznym

Działania UE przeciwko otyłości i na rzecz zdrowego trybu życia

Philippe Roux, Kierownik Działu, DG ds. Zdrowia i Konsumentów, Dział C4 ds. Uwarunkowań Zdrowia

Philippe Roux, Kierownik Działu, DG ds. Zdrowia i Konsumentów, Dział C4 ds. Uwarunkowań Zdrowia

Wystarczy spojrzeć na statystyki i stale rosnący obwód w pasie Europejczyków, aby przekonać się, że otyłość jest coraz poważniejszym problemem. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest otyłość u dzieci, która może skutkować takimi problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca, choroby serca i inne poważne choroby przewlekłe.

W państwach członkowskich Unii Europejskiej średnio 17 proc. dorosłej populacji jest otyła. W sumie na nadwagę lub otyłość cierpi aż 52 proc. dorosłych Europejczyków. Oznacza to w praktyce, że co druga osoba dorosła i niemal co trzecie dziecko ma nadwagę lub cierpi na otyłość.

Unia [...]

W tym wydaniu

Aktualności z UE » 
Wiadomości z Europy » 
Planowane wydarzenia » 
Nowe publikacje » 
  Prenumerata
  Poprzednie wydania
  Zaproponuj wiadomości i wydarzenia
  Wyślij do znajomego

Wszystkie tematy wydania  »

Więcej w tematach dnia

Projekty w ramach programu zdrowia publicznego »

Partnerstwo, zdrowe odżywianie i innowacyjne zarządzanie jako narzędzia w walce z otyłością i nadwagą (projekt „Zarządzanie otyłością”)

Zdrowe dzieci w zdrowych rodzinach (projekt „Zdrowe dzieci”)

Interaktywne zajęcia dla dzieci – uświadamianie dzieciom korzyści płynących ze zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej (ACTIVE)

Walka z otyłością poprzez wpływanie na podaż i popyt (projekt FOOD)

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” – artykuły »

„Psy asystujące dla osób z cukrzycą i autyzmem”, Melisa Tuya Sánchez, krajowa laureatka konkursu w 2012 r., Hiszpania

 
 

Aktualności z UE 

Strona Komisji Europejskiej „Zdrowie publiczne” – informacje o zdrowiu ogólnodostępne w całej Europie  »

DG ds. Zdrowia i Konsumentów przedstawia nową wersję strony Komisji „Zdrowie publiczne”, dostosowaną do nowych urządzeń odbierających internet, a zwłaszcza smartfonów i tabletów. Strona jest zintegrowana z portalem „Zdrowie-UE” i jego biuletynem elektronicznym.

Kampania „Rzuć palenie z Barçą” zdobywa nagrodę europejskiej fundacji na rzecz walki z chorobami płuc (ELF)  »

Nagrodę wręczono podczas kongresu Towarzystwa Badań nad Chorobami Układu Oddechowego, który co roku gromadzi około 20 tys. pracowników sektora medycznego. Kongres jest okazją do dyskusji nad najnowszymi postępami w dziedzinie medycyny układu oddechowego.

„Sprawozdanie na temat nierówności w zakresie zdrowia w UE”  »

W sprawozdaniu opisano główne działania, które Komisja Europejska podjęła w ramach wdrażania swojego komunikatu w sprawie nierówności zdrowotnych w UE. Omówiono w nim również skalę tych nierówności i poszczególne zjawiska, które je charakteryzowały od 2000 r.

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE”  »

To ostatnia szansa na zgłoszenie opublikowanych artykułów do piątej edycji konkursu dla dziennikarzy „Zdrowie UE” – termin upływa 30 września 2013 r.

Leki podlegające dodatkowemu monitorowaniu będą oznaczone nowym symbolem  »

Od 1 września nowy symbol (insert symbol) będzie wskazówką dla pacjentów i personelu medycznego, że dany produkt leczniczy jest objęty dodatkowym monitorowaniem.

Na mocy decyzji Komisji powstaje nowa grupa ekspertów ds. chorób rzadkich  »

Decyzja Komisji została przyjęta 30 lipca 2013 r. – opublikowano już zaproszenia do wyrażenia zainteresowania.

„Połowa partytury”  »

Nagranie wideo promujące rejestrację pacjentów z chorobami rzadkimi, wyprodukowane przez EPIRARE (europejska platforma na rzecz rejestrów dotyczących chorób rzadkich) i sfinansowane z unijnego programu działań w dziedzinie zdrowia.

Wiadomości z Europy 

Krajowa kampania dotycząca opieki paliatywnej i uśmierzania bólu  [Włochy]  »

Inicjatywa ma przybliżyć Włochom ustawę, która gwarantuje i zabezpiecza dostęp do opieki w przypadku pacjentów z poważnymi schorzeniami i chorobami śmiertelnymi.

Nowe zalecenia dotyczące szczepienia niemowląt przeciwko rotawirusom  [Niemcy]  »

Stała Komisja ds. Szczepień w Instytucie im. Roberta Kocha (STIKO) opublikowała nowy kalendarz szczepień. Zmiany wprowadzono również w zaleceniach dotyczących szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i przeciwko grypie.

Kampania Change4Life: Jedz zdrowo, dużo się ruszaj, żyj dłużej  [Wielka Brytania]  »

Kampania zachęcająca do zmiany stylu życia. „Nowoczesny styl życia” często oznacza mniejszą aktywność. Mamy teraz do dyspozycji telewizję i gry komputerowe, a także wiele udogodnień i możliwości kupienia gotowych produktów spożywczych, ale przez to mniej się ruszamy i mniej dbamy o sposób odżywiania.

Planowane wydarzenia 

Zastosowanie wiedzy o zachowaniu konsumentów w procesie kształtowania polityki (Bruksela, 30 września 2013 r.)  »

Dyskusje odbywające się podczas konferencji pomogą nam zrozumieć, jak ekonomia behawioralna mogłaby wpłynąć na kształtowanie polityki w Komisji Europejskiej.

Warsztaty na temat wpływu na człowieka pól elektromagnetycznych  »

Aktualnie sporo się mówi o polach elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe i stacje przekaźnikowe. Projekt LEXNET ma na celu minimalizację wpływu na człowieka przyszłych sieci. Podczas warsztatów zostaną przedstawione wstępne wyniki uzyskane w ramach projektu, prowadzący zbiorą również uwagi i propozycje uczestników.

VI Europejska Konferencja na temat Zdrowia Publicznego: „Zdrowie w Europie – czy udało się osiągnąć postawione cele?” Jak wyciągnąć wnioski z przeszłości i kreować przyszłoś  »

Konferencja ma przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego w Europie poprzez ułatwienie wymiany informacji i umożliwienie debat z udziałem naukowców, polityków i pracowników służby zdrowia.

Nowe publikacje 

„O nauce w prostych słowach” – nanotlenek cynku w produktach z filtrem przeciwsłonecznymi  »

Niektóre nowe kosmetyki z filtrem zawierają nanocząsteczki tlenku cynku, mające mniej niż 100 nanometrów w przynajmniej jednym wymiarze. Ten nanomateriał może mieć właściwości fizyczne i chemiczne, które są inne niż we wcześniej używanych postaciach tej samej substancji. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) niedawno szczegółowo zbadał tę kwestię.

Ocena wartości dodanej unijnej strategii w zakresie wspierania państw członkowskich w ograniczaniu szkodliwych skutków spożywania alkoholu  »

Ze sprawozdania z oceny wynika, że podjęte dotąd działania doprowadziły do wyraźnych postępów pod względem wsparcia udzielonego państwom członkowskim oraz że dalsza koordynacja i działania na szczeblu UE pomogą utrzymać i wzmocnić efekty dotychczasowego współdziałania.

W następnym wydaniu

Dyskryminacja w dostępie do usług opieki zdrowotnej

Biuletyn informacyjny jest dostępny w 23 językach urzędowych UE
http://ec.europa.eu/health/newsletter

Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ została wygenerowana automatycznie.

If you wish to cancel your subscription to this newsletter click here