Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Dr. Clemens Martin Auer, sopredsedujoči mreže e-zdravje in generalni direktor avstrijskega ministrstva za zdravje

Dr. Clemens Martin Auer, sopredsedujoči mreže e-zdravje in generalni direktor avstrijskega ministrstva za zdravje

Pri politiki e-zdravja v Evropski uniji postopno prehajamo od upov in obljub do dejanskega uresničevanja, mreža e-zdravje pa začenja obravnavati resnična vprašanja na dolgi poti do čezmejne interoperabilnosti pri izmenjavi zdravstvenih podatkov.

Pomemben korak naprej so smernice o minimalnih povzetih podatkovnih nizih o pacientu za elektronsko izmenjavo podatkov, sprejete prejšnjega novembra. Te smernice so več kot samo dogovor o minimalnem podatkovnem nizu, saj izčrpno opredelijo organizacijske, tehnične in pravne pogoje, ki jih je treba izpolniti, preden se sploh lahko izmenjajo zdravstveni podatki čez mejo. Seznam teh pogojev je dobil trdno politično podporo, nove smernice pa zagotavljajo ustrezen načrt za izvedbo številnih ukrepov, potrebnih za čezmejno interoperabilnost.

Naslednji pomembni korak bo sprejetje smernic za podporo državam članicam pri razvoju interoperabilnosti na področju e-receptov in za financiranje skupnih storitev e-zdravja z instrumentom za povezovanje Evrope.

Mreža e-zdravje s pozitivno naravnanostjo išče konkretne rešitve za izvajanje čezmejne izmenjave zdravstvenih podatkov. Kot sopredsedujoči mreže si prizadevam, da bi potrebne odločitve sprejeli pravočasno. To se lahko zgodi samo, če bodo pristojni organi v državah članicah združili moči in tesno sodelovali.

mHealth

Več o tej temi