Wosk
Definicja

(wykaz kodów HS, których dotyczy niniejsza karta)
Produkty woskowe o konsystencji past o dużej lepkości lub substancji stałych, takie jak wazelina, parafina, wosk mikrokrystaliczny, wosk pszczeli, bitumin.

Niniejsza karta dotyczy również produktów mających postać past, takich jak kazeina, żelatyna i dekstryny.

Produkty woskowe w postaci (drobnego) proszku – zob. specjalna karta „Chemikalia, substancje stałe

Woski ciekłe – zob. specjalne karty „Ciekłe produkty naftowe” i „Chemikalia, ciecze”.

W celu zapoznania się z informacjami dotyczącymi produktów w opakowaniach do sprzedaży detalicznej zob. karta „Opakowania do sprzedaży detalicznej”.


Wosk
Zalecana minimalna wielkość każdej próbki końcowej

0,25 kg
Mające zastosowanie normy (normy ISO oraz normy UE) oraz właściwe prawodawstwo

Należy także zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie pobierania próbek.

Wymagane wyposażenie
Zalecane narzędzie do pobierania próbek w zależności od stosowanej metody
  • Próbnik rurowo-tłokowy (L05-01)
  • Próbnik spiralny (S04-01)
  • Wycinak wkręcany ręcznie (E02-01)
  • Narzędzia ogólne: nóż, (metalowa) szpatułka
  • Czerpak do pobierania próbek (L04-01)
  • Próbnik do towarów zamrożonych (E01-01)
  • Zawór do pobierania próbek z rurociągu (L06-01)
Pojemniki, z jakich należy korzystać przy pobieraniu próbek
  • Pojemniki metalowe (M01)
  • Butelki szklane (G01)
  • Butelki z tworzywa sztucznego (P03 lub P04)
Środki bezpieczeństwa i ocena ryzyka Należy zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zob. kartę charakterystyki, jeżeli jest dostępna.

  • Nosić rękawice ochronne i okulary ochronne.
  • W warunkach normalnego użytkowania wosk nie stwarza szczególnych zagrożeń dla zdrowia, chyba że zostanie podgrzany. Woski, które zachowują postać stałą w temperaturze otoczenia, mogą być przewożone w warunkach podwyższonej temperatury (należy zachować ostrożność w przypadku, gdy temperatura osiągnie poziom 50–70 ºC), aby usprawnić proces ich załadunku lub rozładunku ze zbiorników. Istnieje ryzyko oparzenia skóry i uszkodzenia oczu, jeżeli wrząca para wejdzie w kontakt z błonami śluzowymi lub oczami.
  • W przypadku pochlapania gorącą substancją należy natychmiast obficie przemyć miejsce kontaktu zimną wodą, aby złagodzić pieczenie, i zwrócić się natychmiast po pomoc medyczną.
  • Nie należy podejmować prób usunięcia gorącego produktu z powierzchni skóry ani zdjęcia ubrania, które przykleiło się do skóry wraz z produktem.
  • Materiał łatwopalny niskiego ryzyka. Produkt może tworzyć łatwopalne mieszaniny i palić się wyłącznie w przypadku podgrzania powyżej temperatury zapłonu. Obecność niewielkich ilości bardziej lotnych węglowodorów może jednak zwiększyć to ryzyko.
Więcej informacji można znaleźć w rozdziale „Bezpieczeństwo i higiena pracy” .


Plan pobierania próbek
Rodzaj przesyłki Procedura
Przesyłki przeznaczone do odprawy celnej Próbka zbiorcza składa się z odpowiedniej liczby próbek pierwotnych. Po ustaleniu, że przesyłka jest jednorodna, zazwyczaj przyjmuje się, że jedna pobrana próbka pierwotna jest reprezentatywna dla wszystkich towarów objętych tym samym zgłoszeniem celnym.

Należy upewnić się, że proces pobierania próbek nie wywarł wpływu na produkt, którego próbki pobrano. NIE wolno ponownie podgrzewać próbek, ponieważ może to wpłynąć na ich właściwości, doprowadzając do uwolnienia cząsteczek lotnych lub zmiany cech fizycznych/chemicznych wskutek przegrzania.

Produkty luzem – w zbiornikach, pojazdach-cysternach, wagonach zbiornikowych, beczkach, cysternach samochodowych – podgrzewane Należy utworzyć próbkę zbiorczą z trzech lub większej liczby próbek pierwotnych, pobranych z co najmniej trzech wysokości: ok. 15 % od dna zbiornika, w połowie jego wysokości, oraz ok. 15 % od górnej powierzchni produktu, w odniesieniu do każdej partii. Należy pamiętać o sprawdzeniu jednorodności partii – w przypadku wystąpienia wątpliwości w tej kwestii należy pobrać dodatkowe próbki pierwotne.

W przypadku gdy produkt był podgrzewany do temperatury powyżej 40 stopni, należy rozważyć, czy przesyłka powinna być traktowana jako towary niebezpieczne, a pobieranie próbek wykonywane przez specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy lub wykonawcę. Funkcjonariusz może przystąpić do wykonywania czynności tylko wówczas, gdy jest przekonany, że posiada odpowiednie środki ochrony indywidualnej i sprzęt do pobierania próbek oraz że można pobrać próbki w bezpieczny sposób.

Uwaga: Nie należy pozwolić, aby produkt w zbiorniku lub beczkach się wychłodził, ponieważ może być niezwykle trudny do usunięcia w przypadku stwardnienia.

Produkty luzem – w zbiornikach, pojazdach-cysternach, wagonach zbiornikowych, beczkach, cysternach samochodowych – niepodgrzewane (temperatura pokojowa) Należy pobrać jedną próbkę zbiorczą Jeżeli produkt ma postać kremowej pasty lub pasty twardej, należy pobrać pewną liczbę próbek pierwotnych, w zależności od jednorodności każdej partii. Należy pamiętać o sprawdzeniu jednorodności partii – w przypadku wystąpienia wątpliwości w tej kwestii należy pobrać dodatkowe próbki pierwotne. Próbki różnych produktów lub partii należy pobierać oddzielnie.

  • Produkty w stanie ciekłym o dużej lepkości: Przed pobraniem próbek należy zaciągnąć odpowiednią ilość produktu, aby nastawić obieg do pobierania próbek i zawór. Jeżeli pojemnik pozostawał od dłuższego czasu nieużywany, dobrą praktyką jest ponowne wprowadzenie produktu do obiegu przed pobraniem próbek.

  • Produkty w stanie stałym: Nie należy podgrzewać produktu; należy używać wycinaka wkręcanego ręcznie (E02-01) lub próbnika do towarów zamrożonych (E01-01).

  • Produkty w postaci kremowej pasty: Nie należy podgrzewać produktu; należy używać próbnika spiralnego (S04-01) lub czerpaka do pobierania próbek (L04-01) w celu pobrania szeregu próbek w różnych miejscach i na różnych głębokościach w masie, aby zapewnić jak największą reprezentatywność próbki. Po pobraniu próbek z masy należy w metalowym pojemniku przygotować próbkę złożoną poprzez energiczne wymieszanie metalową szpatułką, a następnie przenieść próbki do odpowiednich pojemników.

  • Jeżeli produkt ma postać twardej pasty, należy używać próbnika spiralnego (S04-01) w celu pobrania szeregu próbek w różnych miejscach i na różnych głębokościach w masie, aby zapewnić jak największą reprezentatywność próbki. Po pobraniu próbek z masy należy w odpowiednim pojemniku przygotować próbkę złożoną poprzez energiczne wymieszanie metalową szpatułką, a następnie przenieść próbki do odpowiednich pojemników.
Beczki, skrzynki, małe pojemniki – podgrzewane/niepodgrzewane Należy pobrać jedną próbkę zbiorczą Pobiera się jednakowe ilości próbek pierwotnych z różnych pojemników transportowych znajdujących się w różnych miejscach w pojeździe transportowym lub w miejscu składowania, dobierając je w sposób losowy lub systematyczny. Należy pamiętać o sprawdzeniu jednorodności partii – w przypadku wystąpienia wątpliwości w tej kwestii należy pobrać dodatkowe próbki pierwotne. Próbki różnych produktów lub partii należy pobierać oddzielnie.

Ładunki masowe przemieszczane za pomocą przenośnika lub inne przepływające produkty podczas napełniania lub opróżniania Należy pobrać jedną próbkę zbiorczą z próbek pierwotnych pobranych z całej średnicy strumienia w odstępach uzależnionych od prędkości przepływu podczas napełniania lub opróżniania zbiornika, pojazdu-cysterny lub wagonu zbiornikowego. Należy korzystać z zaworu do pobierania próbek z rurociągu L06-01. Należy połączyć rurę napełniającą/opróżniającą z akcesorium do pobierania próbek, składającym się z kranu (ogrzewanego lub nie), który pobiera próbki pierwotne ze środka przepływu. Należy pobrać kilka próbek w regularnych odstępach czasu w trakcie całego procesu przepływu . Po pobraniu próbek należy w odpowiednim metalowym pojemniku przygotować szybko próbkę zbiorczą poprzez energiczne wymieszanie, a następnie przenieść próbki do odpowiednich pojemników.


Obchodzenie się z próbkami
Uwagi ogólne
  • Co do zasady za wystarczającą należy uznać minimalną liczbę identycznych próbek końcowych, która jest wymagana przez laboratorium zgodnie z wytycznymi krajowymi, pod warunkiem że upewniono się co do jednorodności produktu.
  • W miarę możliwości próbki należy pobierać bezpośrednio do butelki na próbki. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka pochłaniania powietrza, uwalniania pary oraz zanieczyszczenia.
  • Jeżeli stosowane jest naczynie do mieszania, pobiera się wszystkie próbki pierwotne ze wszystkich punktów pobierania próbek, a po ich dokładnym wymieszaniu tworzy się próbkę zbiorczą.
  • Butelkę na próbki należy wypełnić w taki sposób, aby pozostawić niewielką przestrzeń na uwzględnienie rozszerzalności cieplnej substancji. Próbki, w przypadku których zawartość wilgoci może mieć wpływ na wyniki analizy, należy pakować w pojemniki niewchłaniające wilgoci z hermetycznym zamknięciem i wypełnić w całości.
  • Po pobraniu próbki należy natychmiast zamknąć butelkę przy pomocy ściśle przylegającej zatyczki i sprawdzić jej szczelność (test na przeciekanie).
  • Pakowanie próbki i wszelkie inne działania na próbce należy przeprowadzać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu lub na wolnym powietrzu.
  • Pobieranie próbek rozgrzanych cieczy: Pojemniki należy pozostawić do ochłodzenia przed zamknięciem. NIE wolno ponownie podgrzewać próbek, ponieważ może to wpłynąć na ich właściwości, doprowadzając do uwolnienia cząsteczek lotnych lub zmiany cech fizycznych/chemicznych wskutek przegrzania.
Formularz pobierania próbek
  • Należy wypełnić formularz pobierania próbek. Jedną kopię formularza należy dołączyć do próbek, natomiast drugą należy zachować do celów archiwizacyjnych. Jeżeli próbkę pobrano w gorących warunkach, należy zamieścić wzmiankę na ten temat.
Transport
  • Najlepiej w temperaturze otoczenia. W razie potrzeby należy przechowywać w niskiej temperaturze zgodnie z etykietą produktu (kazeina, dekstryny, skrobie modyfikowane itp.).
Przechowywanie
  • Najlepiej w temperaturze otoczenia. W razie potrzeby produkt należy przechowywać w niskiej temperaturze zgodnie z informacjami zawartymi na etykiecie produktu (kazeina, dekstryny, skrobie modyfikowane itp.). W przypadku schłodzenia do celów przechowywania temperatura powinna być monitorowana i rejestrowana.

Wosk (rozwiń listę)
Numer HS Opis


Zmiany
10.02.2021