1. Wprowadzenie
Jak widać we
wprowadzeniu do zasad ogólnych, istnieje wiele kategorii substancji stwarzających zagrożenie i istnieją przepisy regulujące kwestie oznakowania, pakowania, przechowywania i transportu wszystkich takich materiałów.
Funkcjonariusz może również napotkać niebezpieczne substancje w środowisku lub miejscu pracy. Legalne towary powinny być zgodne z wszystkimi tymi przepisami, a funkcjonariusz powinien otrzymać kopię karty charakterystyki substancji, jeżeli musi przeprowadzić kontrolę takich towarów i pobrać ich próbkę.
Może jednak okazać się, że funkcjonariusz ma do czynienia z nieprawidłowo zgłoszonymi lub nielegalnymi towarami. Istotne jest, aby rozumiał on zagrożenia i zastosował odpowiednie środki ostrożności.
2. Czym jest substancja stwarzająca zagrożenie?
Substancją stwarzająca zagrożenie jest każdy materiał, który może wyrządzić bezpośrednie lub pośrednie szkody. Funkcjonariusz może zetknąć się z substancją stwarzająca zagrożenie podczas pobierania próbek lub w środowisku pracy, w którym pobiera próbki.
Towary niebezpieczne są substancjami niebezpiecznymi, które są transportowane. Są one objęte postanowieniami Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych i powinny być odpowiednio udokumentowane i oznakowane. Można znaleźć wiele odniesień zarówno do
substancji stwarzających zagrożenie, jak i do
towarów niebezpiecznych, jednak z praktycznego punktu widzenia należy je traktować w taki sam sposób i zawsze stosować niezbędne środki ostrożności. Jeżeli funkcjonariusz nie jest odpowiednio przeszkolony, aby radzić sobie z takimi substancjami i towarami, nie powinien wchodzić do niebezpiecznego środowiska ani próbować pobierać próbek towarów, jeżeli są one zgłaszane jako ładunek. Próbki niektórych towarów mogą być pobierane wyłącznie przez wykwalifikowany personel lub wykonawców zewnętrznych. W przypadku niektórych towarów nie należy nigdy pobierać próbek.
Ogólnie rzecz biorąc, materiały, które są transportowane, określa się jako towary niebezpieczne. W procesie pobierania próbek ma to jednak niewielkie znaczenie praktyczne, ponieważ wszystkie są towarami stwarzającymi zagrożenie.
Aby ułatwić zrozumienie pojęcie „substancja stwarzająca zagrożenie”, każde słowo zostanie zdefiniowane oddzielnie.
Substancje „stwarzające zagrożenie” zazwyczaj klasyfikuje się i oznacza jako należące do jednej z następujących grup:
- toksyczne;
- bardzo toksyczne;
- żrące;
- szkodliwe;
- drażniące;
- o właściwościach utleniających;
- środki redukujące;
- samozapalne;
- łatwopalne;
- wybuchowe;
- rakotwórcze;
- niebezpieczne dla środowiska;
- niebezpieczne w kontakcie z wodą;
- promieniotwórcze.
„Substancja” może oznaczać każdą substancję z następujących:
- gazy;
- pary;
- pyły;
- mikroorganizmy;
- ciecze;
- ciała stałe;
- dymy;
- mgły.
Substancja stwarzająca zagrożenie może stanowić zatem każdą substancję, która może spowodować uraz lub szkodę dla ludzi lub mienia.
3. Skąd wiadomo, że substancja stwarza zagrożenie?
Z reguły w celu przestrzegania przepisów krajowych i europejskich wszystkie substancje chemiczne stwarzające zagrożenie należy oznaczyć w jakimkolwiek miejscu na opakowaniu. Etykieta zawiera symbol podobny do tych, znajdujących się
tutaj, oraz kompletne informacje szczegółowe dotyczące rodzajów ryzyka związanych z danym produktem i środków ostrożności niezbędnych w trakcie postępowania z nim. Zwroty H i P są pokazane
tutaj.
ZAWSZE NALEŻY CZYTAĆ ETYKIETY I POSTĘPOWAĆ ZGODNIE ZE WSKAZÓWKAMI. Tylko prawidłowo zapakowane i oznakowane towary będą od razu rozpoznane. Jeżeli funkcjonariusz natrafi na dowolny rodzaj substancji, której nie potrafi zidentyfikować, nigdy nie powinien zakładać, że jest ona bezpieczna.
Pamiętaj: niektóre rodzaje substancji stwarzających zagrożenie nie są widocznie gołym okiem (np. gazy, dymy i mikroorganizmy).4. Nieoznakowane substancje stwarzające zagrożenie
Chociaż legalny ładunek powinien być zawsze oznakowany za pomocą właściwego etykietowania, funkcjonariusz może natrafić na towary niezgłoszone lub nieujęte w dokumencie zawierającym szczegółowy spis ładunków, które również stwarzają zagrożenie.
Funkcjonariusz może znaleźć substancje stwarzające zagrożenie również w swoim środowisku pracy. Mogą one mieć jedną z postaci wymienionych powyżej.
Jeżeli funkcjonariusz podejrzewa, że zetknął się z substancją stwarzającą zagrożenie w miejscu pracy, powinien bezzwłocznie opuścić takie miejsce i powrócić do niego wtedy, gdy będzie pewny, że jest ono bezpieczne, albo dysponując sprzętem ochronnym, albo będąc przekonanym, że takie miejsce jest wolne od substancji stwarzających zagrożenie.
5. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?
Więcej informacji na temat różnych rodzajów substancji stwarzających zagrożenie można znaleźć w następujących podsekcjach:
6. Co zrobić w przypadku narażenia na działanie substancji stwarzającej zagrożenie?
Jeżeli funkcjonariuszowi wydaje się, że w trakcie pracy został narażony na działanie substancji stwarzającej zagrożenie, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza i powiadomić kierownika.
Powinien powiadomić o zdarzeniu inne osoby, aby zapobiec dalszym narażeniom.