1. Czym jest substancja wykazująca działanie drażniące dla skóry?

„Substancja wykazująca działanie drażniące dla skóry” to substancja, która powoduje chorobę zwaną zapaleniem skóry. Substancje drażniące dla skóry dzielą się na dwie grupy, w zależności od potencjału powodowania zapalenia skóry:


2. Czym jest zapalenie skóry?

Zapalenie skóry jest chorobą skóry, która może mieć wiele różnych objawów różniących się powagą. Zazwyczaj zaczyna się podrażnieniem i zaczerwienieniem oraz niekiedy puchnięciem obszaru zaatakowanego chorobą. Czasami powstają następnie pęcherze, a gdy pękają, może dojść do zakażenia. Choroba może zaatakować każdą część ciała, która wejdzie w kontakt z substancją wykazującą działanie drażniące dla skóry. Zapalenie skóry z reguły atakuje dłonie i ręce, ale nieleczone może rozszerzyć się na inne części ciała – jego poważniejsze skutki często rozwijają się powoli.

Wyróżnia się dwie główne postaci zapalenia skóry:


3. Które substancje wykazują działanie drażniące dla skóry?

Skórę może podrażnić szeroki zakres substancji, ale zazwyczaj należą one do jednej z następujących grup:
Podczas zwyczajowego pobierania próbek nie istnieje prawdopodobieństwo długotrwałego narażenia, lecz w razie wycieków lub uszkodzonych opakowań odzież pracownika lub jego środki ochrony indywidualnej mogą zostać skażone przez pozornie nieszkodliwe produkty spożywcze, co zwiększa ryzyko długotrwałego narażenia.

Pamiętaj: długotrwała praca w nadmiernym cieple i nadmiernej wilgotności może sprawić, że skóra będzie bardziej podatna na infekcje.



4. Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko?

Łatwiej zapobiegać zapaleniu skóry, niż je leczyć. Środki zapobiegawcze dzielą się na trzy główne grupy:

W celu uzyskania dalszych informacji należy odwołać się do obowiązujących przepisów i wytycznych odpowiedniej administracji krajowej.



Wskazówki przedstawione w niniejszej sekcji mają stanowić ogólne przypomnienie o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w trakcie przeprowadzania kontroli i pobierania próbek, oraz o sprzęcie ochronnym, który należy stosować, i środkach ostrożności, jakie należy podjąć.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza
1.1 15.07.2020 Update