breadcrumb.ecName

Panorama - Stories from Regional and urban policy

Zielona i cyfrowa Europa

Zespół MMB Team zwycięzcą konkursu Wielkie Wyzwanie na rozwiązanie w zakresie energetyki wiatrowej

W rozmowie z Panoramą Aneta Ruzik, koordynatorka projektu odpowiedzialna za inicjatywę Wielkie Wyzwanie – Energia, opowiada o organizacji tego konkursu, którego zwycięzcą został zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego – autorzy najlepszego prototypu przydomowej elektrowni wiatrowej. Konkurs Wielkie Wyzwanie – Energia miał otwartą formułę i skupiał się na energii odnawialnej, a do udziału w nim zaproszono innowatorów, wynalazców, badaczy i studentów. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i przedstawieniu nowego urządzenia, które jak najsprawniej przekształcałoby wiatr w energię elektryczną i ją magazynowało. Celem konkursu było znalezienie odpowiedzi na problemy społeczno-gospodarcze związane z transformacją w kierunku neutralności klimatycznej i opracowanie lokalnych, łatwych do wdrożenia rozwiązań, które redukowałyby zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych. Przygotowane w ramach Wyzwania rozwiązanie może zapewnić pozasieciowy dostęp do energii elektrycznej i – co najważniejsze – obniżyć wydatki gospodarstw domowych. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę w wysokości miliona złotych, którą sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonych na politykę spójności.

Zdrowsze miasta dzięki nowym usługom w zakresie mobilności

Unijne polityki i projekty pomagają miastom realizować wybory w zakresie transportu, które poprawiają jakość powietrza i zdrowie publiczne.

Sukces podejścia ekologicznego w europejskich miastach

Europejskie miasta mogą korzystać z całego zakresu narzędzi i wsparcia finansowego, aby wdrażać zmiany zapewniające im bardziej zielony i zrównoważony rozwój. Wśród wielu dostępnych zasobów są unijne wytyczne dotyczące zielonych zamówień publicznych. Niektóre miasta zdążyły już wykorzystać te możliwości, by ulepszyć lokalne strategie rozwoju obszarów miejskich i realizować innowacyjne projekty.

Działania na rzecz bardziej ekologicznej Europy – adaptacja do zmian klimatu oraz transformacja energetyki wpływają na zmianę na obszarach miejskich

Adaptacja do zmian klimatu oraz transformacja energetyki to ważne wyzwania dla miast UE. Jest to drugi artykuł z serii „Agenda miejska dla UE”.