breadcrumb.ecName

Jaunajā EIB grupas ziņojumā uzsvērta kohēzijas atbalsta ietekme un nozīme

  • 14 Sep 2022
Šā gada jūlijā publicētajā pētījumā konstatēts, ka Eiropas Investīciju bankas grupas (EIB grupa) aizdevumi ES kohēzijas politikas atbalstam palīdzēja ierobežot pandēmijas izraisītās ekonomiskās sekas un tagad varētu palīdzēt mazināt dažas īstermiņa sekas, ko izraisīja karš Ukrainā.
Jaunajā EIB grupas ziņojumā uzsvērta kohēzijas atbalsta ietekme un nozīme

Eiropas Savienības kohēzijas politika — politika, kas paredz ieguldījumus Eiropas reģionos, lai paaugstinātu dzīves līmeni — vienmēr ir bijusi redzamākā Eiropas solidaritātes un savstarpējās atkarības izpausme. Arī Eiropas Investīciju banka (EIB) kopš tās dibināšanas 1958. gadā ir bijusi viens no galvenajiem kohēzijas veicināšanas dalībniekiem Eiropas Savienībā.

Pēdējā Eiropas Savienības ilgtermiņa budžeta laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam EIB grupa atbalstīja ieguldījumus kohēzijas reģionos aptuveni 630 miljardu euro apmērā — tas ir ievērojams ieguldījumu apjoms, kas atbilst aptuveni 16 % no šo reģionu iekšzemes kopprodukta (IKP). 

Šā gada jūlijā publicētajā pētījumā konstatēts, ka Eiropas Investīciju bankas grupas (EIB grupa) aizdevumi ES kohēzijas politikas atbalstam palīdzēja ierobežot pandēmijas izraisītās ekonomiskās sekas un tagad varētu palīdzēt mazināt dažas īstermiņa sekas, ko izraisīja karš Ukrainā. Ilgtermiņa ieguvumi no šiem ieguldījumiem var būt vēl lielāki: paredzams, ka līdz 2040. gadam ieguldījumi, kas atbalstīti no 2014. līdz 2020. gadam, palielinās ES iekšzemes kopproduktu (IKP) par aptuveni 4,7 % salīdzinājumā ar bāzes scenāriju un radīs papildu 3,2 miljonus darbavietu.

EIB grupa atbalsta ES kohēzijas politiku, sniedzot aizdevumus un konsultāciju pakalpojumus gan privātā, gan publiskā sektora uzņēmumiem, kā arī veidojot un pārvaldot parāda, pašu kapitāla vai garantiju fondus valstu un reģionālo valsts iestāžu vārdā.

Pagājušā gada oktobrī EIB uzsāka īstenot vērienīgāku, drosmīgāku un mērķtiecīgāku pieeju kohēzijai, palielinot atbalstu Eiropas atpalikušajiem reģioniem un vienlaikus nodrošinot, ka puse no visiem tās aizdevumiem tiek novirzīta klimata pasākumiem un vides ilgtspējai.