Geparfumeerde Alpen
- 01 January 2004
Op de voorkant van een briefkaart prijkt een groot veld met bloeiende lavendel. Op de achterkant: het Europees stimuleringsproject voor de lavendelproductie, waardoor er nu definitief lavendel groeit op de droge berghellingen van de zuidelijke Alpen (Frankrijk). De initiatiefnemers van het stimuleringsproject voor de productie van lavendel - die in de bergen groeit in tegenstelling tot het alledaagser familielid grote lavendel (lavandin) dat in het vlakke laagland groeit - zijn er namelijk in geslaagd in vijf jaar het lavendelareaal te vergroten van 2500 tot 4000 hectare en de productie te verhogen van 30 tot 70 ton.
Dit project bestaat uit twee onderdelen, als belangrijkste daarvan de landbouw. Dit onderdeel biedt de lavendelproducenten de mogelijkheid hun kennis en ervaringen uit te wisselen, bij de ontwikkeling van hun productie bijstand te krijgen en adviezen van deskundigen, hun concurrentievermogen te vergroten en hun areaal uit te breiden. Tegelijkertijd moet het onderdeel "Toerisme" ervoor zorgen dat de hele regio de economische vruchten plukt van de herleving van de lavendelproductie.
Een prachtig voorbeeld van het samengaan van de twee onderdelen is het "Lavendelroute"-project. Van de "Jardin des Arômes" (de geurentuin) van Nyons tot aan het "Musée de la Lavande" (het lavendelmuseum) van Coustellet, langs de distilleerderijen en door het landschap van de zuidelijke Alpen, kan de toerist die deze route volgt de geheimen van de lavendel en alle facetten ervan ontdekken. Deze toerist helpt tevens een eeuwenoude teelt, het symbool van een hele regio, opnieuw tot leven te brengen.