breadcrumb.ecName

DANUBEPARKSCONNECTED: A Duna élőhely-folyosói óvják a biológiai sokféleséget

  • 05 November 2020

A Duna mentőövként működik a biológiai sokféleség számára, és hihetetlenül változatos növény- és – összesen mintegy 5.000 – állatfajnak ad otthont. Európa más régióihoz hasonlóan ökoszisztémáinak széttöredezése a biológiai sokféleséget fenyegető egyik legnagyobb veszéllyé vált. Az EU által finanszírozott DANUBEparksCONNECTED projekt célja az volt, hogy ellensúlyozza ezt a csökkenést a Duna-menti élőhely-folyosó létrehozásával és a kilenc dunai országban a folyó mentén található védett területeket kezelő szervezetek közötti együttműködés megerősítésével.

A DANUBEparksCONNECTED programmal megmutattuk, hogyan lehet ellensúlyozni az élőhelyek töredezettségét a folyó mentén, különösen a legfontosabb természeti helyszíneket megőrző védett területeken. A projekt keretében elindított új kezdeményezések (mint például a DANUBE WILDisland) követendő eljárást mutatnak egész Európa számára.

Vlatko Rožac, a DANUBEPARKS elnöke

Ausztria fenntarthatóságért felelős minisztériuma szerint a Duna több biogeográfiai régiót köt össze, mint bármely más európai ökológiai folyosó. A Németországtól a Fekete-tenger romániai partjáig húzódó DANUBEPARKS elnevezésű védett területek hálózatát 2009-ben hozták létre a Duna 16 kulcsfontosságú természeti területének megóvása érdekében. 

2017 és 2020 között a hálózat uniós finanszírozásból hozta létre és fejlesztette a Duna-menti élőhely-folyosót. Ezzel párhuzamosan az Interreg-projekt az élőhelyek összekapcsolására vonatkozó legjobb eljárási példákat valósította meg, és önkéntesek százait vonta be a természetvédelmi tevékenységekbe.

Változatos élőhelyek

A projekt során több, egy-egy élőhelytípusra összpontosító kezdeményezés indult el. A WILDisland kezdeményezés megszilárdította a Duna vízi folyosóját azzal, hogy egy 912 szigetet tartalmazó adatbázist hozott létre, és a szükséges beavatkozások szintjén osztályozta őket. Az emberi tevékenység összesen 147 szigetet hagyott érintetlenül.

Egy másik rendszer, a DANUBE FREE SKY az ütközésmentes madárvonulást támogatja. A villanyvezetékek üzemeltetőivel együttműködve technikai megoldások bevezetésére került sor a madarak védelmére, hogy a Duna-menti régióban ne ütközzenek össze a villanyvezetékekkel.

A száraz élőhelyek esetében az állatállományt arra ösztönözték, hogy a határokon túl kóboroljon és legeljen, ami természetes módon tartja karban a földet, emellett pedig őshonos fafajokat ültettek a folyóparti erdők újraerdősítésére.

Önkéntes napok

A helyi polgárok aktívan vettek részt ezekben a természetvédelmi erőfeszítésekben. A két év alatt szervezett 30 önkéntes esemény során 800 önkéntes dolgozott a Duna-menti élőhely-folyosón. Ifjúsági és iskolás csoportok vettek részt olyan tevékenységekben, mint a szemétgyűjtés, a bokrok metszése és az invazív növényfajok eltávolítása.

A projekt helyi kísérleti tevékenységei és a Duna egészére kiterjedő stratégiái révén hosszú távon javította a régió ökológiai folytonosságát, a jövőben pedig hozzájárul az éghajlatváltozás biológiai sokféleségre gyakorolt negatív hatásának csökkentéséhez.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

A „DANUBEparksCONNECTED – a Duna védett területeinek összekapcsolása a Duna-menti élőhely folyosó létrehozása érdekében” projekt teljes beruházása 3 085 412 EUR, amelyhez az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapja és az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz 2 622 600 EUR-val járul hozzá a „Duna Interreg” együttműködési programon keresztül a 2014–2020-as programidőszakra.