breadcrumb.ecName

DANUBEPARKSCONNECTED: Дунавските коридори на местообитания запазват биологичното разнообразие

  • 05 November 2020

Река Дунав е жизненоважна за биологичното разнообразие и е дом на невероятно разнообразие от растителни и животински видове ― общо около 5000 животински вида. Подобно на други региони в Европа, разпокъсването на екосистемите в този регион се е превърнало в основна заплаха за биологичното разнообразие. Финансираният от ЕС проект „DANUBEparksCONNECTED“ имаше за цел да противодейства на този упадък чрез създаване на дунавски коридор на местообитания и укрепване на сътрудничеството между организациите, които управляват защитени територии по поречието на реката в девет дунавски държави.

С проекта „DANUBEparksCONNECTED“ показахме как да се противодейства на разпокъсването на местообитанията по реката, особено в защитените територии, в които се опазват най-важните природни обекти. Новите инициативи, които стартирахме в рамките на проекта (като „DANUBE WILDisland“), служат като добра практика за цяла Европа.

Влатко Рожац, председател на „DANUBEPARKS“

Според австрийското министерство на устойчивото развитие река Дунав свързва повече биогеографски региони от всеки друг екологичен коридор в Европа. Мрежата от защитени територии „DANUBEPARKS“ се простира от Германия до черноморското крайбрежие на Румъния и е създадена през 2009 г. с цел да опази 16 от ключовите природни зони на река Дунав. 

Между 2017 и 2020 г. мрежата използва финансиране от ЕС за създаване и развитие на дунавския коридор на местообитания. Успоредно с това по този проект по Interreg са използвани примери за най-добри практики за свързване на местообитания и са включени стотици доброволци в дейности по опазване.

Разнообразни местообитания

По време на проекта бяха стартирани няколко инициативи, всяка от които беше насочена към конкретен тип местообитание. Инициативата „WILDisland“ укрепи водния коридор на Дунав, като създаде база данни с 912 острова, класифицирайки ги според степента на необходимост от намеса. Общо 147 острова са недокоснати от човешката дейност.

По друга схема, „DANUBE FREE SKY“, се подпомага миграцията на птиците без сблъсъци. В сътрудничество с операторите на електропроводи бяха въведени технически решения за защита на птиците от сблъсък с електропроводи в региона на река Дунав.

В сухите местообитания стада добитък бяха насърчени да се движат и пасат през границите, което ще доведе до естествено управление на земята, а по бреговете на реките бяха засадени местни дървесни видове с цел повторно залесяване.

Дни за доброволци

В усилията за опазване на околната среда бяха активно включени местни граждани. По време на 30 доброволчески събития, организирани в продължение на две години, 800 доброволци работиха по дунавския коридор на местообитания. Младежки и училищни групи участваха в дейности, включващи събиране на отпадъци, подрязване на храсти и премахване на инвазивни растителни видове.

Чрез пилотните си дейности на местно ниво и стратегиите за целия Дунав проектът подобри екологичната свързаност на региона в дългосрочен план и ще помогне да се сведе до минимум отрицателното въздействие от изменението на климата върху биологичното разнообразие.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общият размер на инвестициите по проекта „DANUBEparksCONNECTED — свързване на дунавските защитени територии с дунавския коридор на местообитания“ е 3 085 412 EUR, от които 2 622 600 EUR са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и Инструмента за предприсъединителна помощ по линия на програмата за транснационално сътрудничество „Дунав Interreg“ за програмния период 2014—2020 г.