breadcrumb.ecName

DANUBEPARKSCONNECTED: Dunavski stanišni koridori štite biološku raznolikost

  • 05 November 2020

Rijeka Dunav osigurava biološku raznolikost i dom je brojnim raznolikim biljnim i životinjskim vrstama – otprilike 5000 životinjskih vrsta. Baš kao i u drugim regijama Europe, fragmentacija ekosustava postala je glavna prijetnja biološkoj raznolikosti. Projektom DANUBEparksCONNECTED financiranim sredstvima EU-a htjelo se utjecati na taj pad stvaranjem dunavskog stanišnog koridora i jačanjem suradnje među organizacijama koje upravljaju zaštićenim područjima uz rijeku u devet dunavskih zemalja.

Projektom DANUBEparksCONNECTED, prikazali smo kako se nositi s fragmentacijom staništa uz rijeku, osobito u zaštićenim područjima u kojima se nalaze najvažniji prirodni lokaliteti. Nove inicijative koje smo pokrenuli u okviru projekta (poput DANUBE WILDisland) služe kao dobra praksa za cijelu Europu.

Vlatko Rožac, predsjednik projekta DANUBEPARKS

Prema austrijskom Ministarstvu za održivost, rijeka Dunav povezuje više biogeografskih regija od bilo kojeg drugog ekološkog koridora u Europi. Mreža zaštićenih područja, DANUBEPARKS, proteže se od Njemačke do obale Crnog mora u Rumunjskoj i uspostavljena je 2009. radi očuvanja 16 ključnih prirodnih područja Dunava. 

Između 2017. i 2020. mreža je upotrebljavala financijska sredstva EU-a kako bi se uspostavio i razvio dunavski stanišni koridor. Uz to, ovim projektom Interrega provodili su se primjeri najbolje prakse za povezivanje staništa te je uključivao stotine volontera u aktivnostima očuvanja.

Raznolika staništa

Tijekom trajanja projekta pokrenuto je nekoliko inicijativa, od kojih je svaka usredotočena na određenu vrstu staništa. Inicijativom WILDisland ojačan je dunavski akvatični koridor stvaranjem baze podataka od 912 otoka, klasificirajući ih na temelju razine potrebne intervencije. Ukupno 147 otoka netaknuto je ljudskim djelovanjem.

Drugim programom, DANUBE FREE SKY, pružila se podrška migraciji ptica bez stradavanja. U suradnji s operatorima električnih vodova provedena su tehnička rješenja kako bi se ptice zaštitile od stradavanja na električnim žicama diljem dunavske regije.

U suhim staništima stada stoke smiju tumarati i pasti preko granica te na taj način prirodno upravljati zemljištem, a autohtone vrste drveća posađene su radi ponovnog pošumljavanja šuma uz riječne obale.

Dani volontiranja

Lokalni građani aktivno su uključeni u ove napore očuvanja. Tijekom 30 volonterskih događanja organiziranih u razdoblju od dvije godine, 800 volontera radilo je na dunavskom stanišnom koridoru. Mladi i školske skupine bili su uključeni u aktivnosti poput skupljanja smeća, obrezivanja grmlja i uklanjanja invazivnih biljnih vrsta.

Kroz lokalne pilot-aktivnosti i strategije na razini Dunava, projektom je dugoročno poboljšana ekološka povezivost regije te će se njime pomoći minimizirati negativan utjecaj klimatskih promjena na biološku raznolikost.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje za projekt „DANUBEparksCONNECTED – povezivanje zaštićenih područja Dunava za dunavski stanišni koridor” iznosi 3 085 412 EUR. Pritom EU-ov Europski fond za regionalni razvoj i Instrument za pretpristupnu pomoć pridonose iznosom od 2 622 600 EUR u okviru Programa suradnje „Danube Interreg” za programsko razdoblje 2014. – 2020.