breadcrumb.ecName

DANUBEPARKSCONNECTED: Podonavski habitatni koridorji varujejo biotsko raznovrstnost

  • 05 November 2020

Reka Donava je življenjska linija biotske raznovrstnosti in dom neverjetne raznolikosti rastlinskih in živalskih vrst – skupaj okrog 5 000 živalskih vrst. Podobno kot v drugih evropskih regijah je razdrobljenost tamkajšnjih ekosistemov postala velika grožnja biotski raznovrstnosti. Cilj projekta DANUBEparksCONNECTED, ki ga je financirala EU, je bil preprečiti ta upad z vzpostavitvijo Podonavskega habitatnega koridorja in krepitvijo sodelovanja med organizacijami, ki upravljajo zavarovana območja ob reki v devetih podonavskih državah.

S projektom DANUBEparksCONNECTED smo pokazali, kako se lahko borimo proti drobljenju habitatov ob reki, zlasti na zavarovanih območjih, ki ohranjajo najpomembnejša naravna območja. Nove pobude, ki smo jih začeli v okviru projekta (kot je DANUBE WILDisland), služijo kot dobra praksa za vso Evropo.

Vlatko Rožac, predsednik DANUBEPARKS

Reka Donava povezuje več biogeografskih regij kot kateri koli drug ekološki koridor v Evropi, navaja avstrijsko ministrstvo za trajnost. Mreža zavarovanih območij DANUBEPARKS se razteza od Nemčije do romunske obale Črnega morja in je bila ustanovljena leta 2009, da bi ohranila 16 ključnih naravnih območij Donave. 

Med letoma 2017 in 2020 je mreža s finančnimi sredstvi EU vzpostavila in razvila Podonavski habitatni koridor. Hkrati je ta projekt Interreg izvajal primere najboljših praks za povezovanje habitatov in v dejavnosti ohranjanja vključeval na stotine prostovoljcev.

Raznoliki habitati

Med projektom se je začelo izvajati več pobud, od katerih se vsaka osredotoča na določen tip habitata. Pobuda WILDisland je okrepila vodni koridor Donave z oblikovanjem podatkovne zbirke 912 otokov, ki so razvrščeni glede na stopnjo potrebnega posega. Skupno 147 otokov se ni dotaknila človeška dejavnost.

Druga shema, DANUBE FREE SKY, je podpirala selitev ptic brez trkov. V sodelovanju z upravljavci daljnovodov so bile izvedene tehnične rešitve za zaščito ptic pred trki z električnimi žicami v Podonavju.

V suhih habitatih smo črede živine spodbujali h gibanju in paši prek meja, kar bo omogočilonaravno upravljanje zemljišč, za pogozdovanje gozdov ob rečnih bregovih pa smo zasadili avtohtone drevesne vrste.

Dnevi prostovoljstva

Lokalni prebivalci so bili dejavno vključeni v ta prizadevanja za ohranjanje. Med 30 prostovoljnimi dogodki, ki so bili organizirani v dveh letih, je 800 prostovoljcev delalo na Podonavskem habitatnem koridorju. Mladinske in šolske skupine so sodelovale pri dejavnostih, kot so zbiranje odpadkov, obrezovanje grmovja in odstranjevanje invazivnih rastlinskih vrst.

Z lokalnimi pilotnimi dejavnostmi in strategijami za celotno Podonavje je projekt dolgoročno izboljšal ekološko povezanost regije in bo pomagal zmanjšati negativni vpliv podnebnih sprememb na biotsko raznovrstnost.

Skupna naložba in sredstva EU

Skupna naložba v projekt „DANUBEparksCONNECTED - Premostitev zavarovanih območij Donave proti Donavskemu habitatnemu koridorju“ znaša 3 085 412 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 2 622 600 EUR s programom sodelovanja „Danube Interreg“ za programsko obdobje 2014–2020.