Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Ana França, národní transplantační koordinátorka, Portugalský institut krve a transplantace orgánů

Ana França, národní transplantační koordinátorka, Portugalský institut krve a transplantace orgánů

Transplantace orgánů je jedním z největších úspěchů lékařské vědy 20. století. V případě úplného selhání funkce určitého orgánu je dokonce často jedinou účinnou léčebnou metodou. Zachránit lidský život transplantací lze ale pouze v případě, že je k dispozici dostatek orgánů k transplantaci.  V roce 2014 čekalo v Evropské unii na transplantaci přibližně 65 000 pacientů, přičemž každý den zemřelo v průměru 10 z nich, aniž by se transplantace dočkalo.  Kolik životů by se dalo zachránit, pokud by lidé věděli, jak je dárcovství orgánů potřeba, a stali by se dárci?

Evropská komise a Rada Evropy spolupracují s členskými státy na tom, aby se počet dárců zvýšil, aby se zdokonalily transplantační systémy a zajistila se kvalita a bezpečnost transplantačních postupů. V roce 2010 byla přijata směrnice 2010/53/EU o jakostních a bezpečnostních normách pro lidské orgány určené k transplantaci. Kromě toho začala Evropská komise v rámci programu EU v oblasti zdraví spolufinancovat několik projektů v této oblasti s cílem vyměňovat si zkušenosti a poučit se z osvědčených postupů.

V zájmu zvýšení povědomí veřejnosti o dárcovství orgánů pořádá Rada Evropy spolu s hostitelskými zeměmi Evropský den dárcovství orgánů (EODD), který se tradičně koná vždy druhou říjnovou sobotu. V Lisabonu jsme letos u příležitosti EODD uspořádali koncert klasické hudby, slavnostní setkání a vědecké zasedání, na němž se diskutovalo o řadě témat souvisejících s dárcovstvím nebo transplantací nad rámec imunologie.

Pouliční akce pro širokou veřejnost byly organizovány spolu s nevládními organizacemi, zejména sdruženími pacientů, a zahrnovaly taneční a hudební produkci. K propagaci našich akcí využíváme internetové stránky, Facebook a Youtube a také řadu ambasadorů.

A proto bychom všem účastníkům, dárcům, rodinám dárců i budoucím dárcům rádi poděkovali za jejich šlechetný dar – dar života.  Obrigado! (Děkujeme!)