Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Ciągły napływ uchodźców do Europy stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla wielu państw członkowskich i wymaga solidarności całej Unii Europejskiej. 

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uznał kryzys uchodźczy za najpilniejszy priorytet działań podejmowanych w Unii Europejskiej. Opieka zdrowotna musi być w dalszym ciągu częścią globalnej odpowiedzi. Konieczne jest zaspokojenie potrzeb zdrowotnych uchodźców, zwłaszcza tych najsłabszych.

 Komisja zmobilizowała środki i jest gotowa wesprzeć systemy przyjmowania i systemy opieki zdrowotnej w państwach członkowskich, które znajdują się pod szczególną presją świadczenia usług, w tym usług opieki zdrowotnej, na rzecz migrantów.

W całej Komisji panuje ścisła współpraca między właściwymi komisarzami, agencjami UE, najważniejszymi organizacjami pozarządowymi i organizacjami międzynarodowymi. DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności za pośrednictwem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia w UE współpracuje z państwami członkowskimi, które są krajami tranzytowymi lub docelowymi i w związku z tym znajdują się pod szczególną presją migracyjną.

Na przykład przygotowaliśmy listę kontrolną stosowaną przy ocenie stanu zdrowia migrantów w punktach szybkiej rejestracji, tzw. hotspotach, i w punktach przyjmowania, tak aby pomóc odtworzyć dokumentację zdrowotną oraz udzielić opieki zdrowotnej osobom potrzebującym.

 Niezwykle ważne jest wyjaśnienie, że tego rodzaju działania są podejmowane w celu ochrony zdrowia uchodźców, a nie z nieuzasadnionych obaw, że mogą oni przenosić choroby zakaźne, nadużywać systemów opieki zdrowotnej lub je obciążać. To ich zdrowie jest zagrożone, nie zdrowie obywateli UE.

DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności zwiększy wsparcie działań mających na celu ochronę zdrowia migrantów poprzez współfinansowanie projektów realizowanych w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia. Dotychczasowe postępy zostały opisane w ostatnim Europejskim programie w zakresie migracji, niedawno opublikowanym przez Komisję.

Jak powiedział przewodniczący Jean-Claude Juncker: „Szlachetnym słowom muszą towarzyszyć konkretne działania na szczeblu krajowym”.

Nie tylko teraz, lecz także w kolejnych miesiącach. Aby móc zaspokajać potrzeby w zakresie zdrowia publicznego w przyszłości, musimy zacząć myśleć długoterminowo i patrzeć w przyszłość. Przyszłość ta może być lepsza dla milionów ludzi, jeśli w dalszym ciągu będziemy stawiać czoła temu wyzwaniu z przekonaniem i pełni empatii. 

Special Edition - Refugee and Migrant Health

Więcej na ten temat