Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia

Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia

Cieszę się, że Parlament Europejski i Rada doszły niedawno do porozumienia dotyczącego decyzji w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowotnych. To ogromny krok naprzód w kierunku poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego w Unii Europejskiej i ochrony obywateli w całej Europie przed ewentualnymi przyszłymi pandemiami, katastrofami ekologicznymi lub chemicznymi, czy też innymi problemami zdrowia.

Dzięki nowym przepisom można teraz przyjąć spójne podejście na szczeblu UE w przypadku poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowotnych – w ostatnich 20 latach zebraliśmy doświadczenia w reagowaniu na różne sytuacje nadzwyczajne.

Zagrożenia tego typu dotykają zwykle większej liczby państw i w dzisiejszym zglobalizowanym świecie mogą się rozprzestrzeniać w ciągu kilku godzin. Dlatego jest szczególnie ważne, aby Unia Europejska i jej państwa członkowskie były na to przygotowane i mogły skutecznie zareagować. I to właśnie jest celem wspomnianej wyżej decyzji. Ma ona wspierać współpracę międzynarodową w zakresie koordynowania krajowych planów gotowości na wypadek wystąpienia poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowotnych. Poza tym wzmocnione zostaje zarządzanie ryzykiem i zarządzanie kryzysowe na szczeblu UE. Istniejący Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia , w którego skład wchodzą przedstawiciele administracji państw członkowskich i Komisji, ma teraz uprawnienia do koordynowania działań na rzecz zwalczania takich zagrożeń i do informowania o nich ludności i pracowników służby zdrowia. 

Jednym z istotnych aspektów osiągniętego porozumienia jest ustanowienie podstawy prawnej dla koordynacji w zakresie zamówień na szczepionki i inne środki zapobiegawcze w całej UE. Dzięki temu państwa członkowskie, które uczestniczą w tym procesie, będą mogły przygotować się na wypadek pandemii znacznie lepiej niż w przeszłości. Wzmocniona została również pozycja UE w sytuacjach kryzysowych związanych ze zdrowiem. Po raz pierwszy Unia może – zgodnie z unijnym prawem farmaceutycznym – ogłosić sytuację nadzwyczajną dotyczącą zdrowia publicznego, aby przyspieszyć zaopatrzenie w niezbędne szczepionki lub leki.