Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autor: Paola Testori-Coggi, Dyrektor Generalny ds. Zdrowia i Konsumentów

Autor: Paola Testori-Coggi, Dyrektor Generalny ds. Zdrowia i Konsumentów

Podpisanie umowy w sprawie wspólnych zamówień na medyczne środki zapobiegawcze przez ministrów zdrowia podczas spotkania Rady 20 czerwca w Luksemburgu to znaczne osiągnięcie w naszej pracy nad ochroną obywateli europejskich przed transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak choroby zakaźne. Umowa w sprawie wspólnych zamówień określa ramy dla wspólnych zakupów oraz umożliwia państwom UE wspólne, zamiast indywidualnego, zamawianie szczepionek na wypadek pandemii i innych medycznych środków zapobiegawczych.

Dzięki połączonej sile sygnatariuszy wspólne zamówienia umożliwiają państwom członkowskim zapewnienie dostępności szczepionek oraz leków w wystarczających ilościach oraz w uczciwych cenach, na wypadek wystąpienia transgranicznego zagrożenia dla zdrowia.

Z mechanizmu tego skorzystają wszystkie państwa członkowskie UE, a zwłaszcza te, które napotkały trudności przy zakupie szczepionek opracowanych podczas pandemii grypy H1N1 w 2009 roku. To właśnie ta pandemia oraz lekcja, jaką z niej wynieśliśmy, skłoniła Komisję Europejską do podjęcia działań na tym polu.

Jednak znaczenie tej umowy sięga daleko poza szczepionki na wypadek pandemii. Państwa członkowskie mogą skorzystać dzięki rozszerzeniu umowy na zakup medycznych środków zapobiegawczych do zwalczania innych chorób zakaźnych, takich jak HIV/AIDS, zapalenie wątroby typu B oraz HPV.

Podpisanie umowy jest całkowicie dobrowolne; jak dotąd 14 państw Unii dołączyło do tego przełomowego działania. Dalsze osiem krajów wyraziło zgodę na podpisanie listu intencyjnego wyrażającego wolę podpisania umowy o wspólnych zamówieniach w przyszłości.  Gratuluję tym państwom, które już podpisały umowę, oraz wzywam te państwa, które wciąż mogą udzielić wsparcia tej ważnej inicjatywie, do skorzystania z szansy, jaką daje ta umowa, i do możliwie szybkiego podpisania jej, abyśmy razem chronili obywateli naszych krajów oraz ludność Europy.

Wspólny zakup szczepionek i leków staje się rzeczywistością w UE

Więcej na ten temat