Artykuły spożywcze, proszkowane
Definicja

(lista kodów HS objętych niniejszą kartą)
Artykuły spożywcze w postaci stałej w formie proszku lub drobnych płatków, takie jak mleko w proszku, mąka lub cukier puder.

Niniejsza karta obejmuje również pasze w postaci proszku lub drobnych płatków.

W celu zapoznania się z informacjami na temat większych cząstek zob. karta „Ziarno i nasiona, luzem”.

W celu zapoznania się z informacjami na temat produktów w opakowaniach jednostkowych zob. oddzielna karta „Opakowania do sprzedaży detalicznej i gotowe artykuły”.


Artykuły spożywcze, proszkowane
Zalecana minimalna wielkość każdej pobieranej próbki

0,5 kg
Mające zastosowanie normy (normy ISO oraz normy UE) oraz właściwe prawodawstwo

  • EN ISO 707 Mleko i produkty mleczne — Wytyczne do pobierania próbek.
  • EN ISO 5555 Oleje i tłuszcze roślinne oraz zwierzęce - Pobieranie próbek.
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009 z dnia 27 stycznia 2009 r. ustanawiające metody pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowej kontroli pasz.
Raadpleeg ook uw nationale wetgeving en nationale richtsnoeren met betrekking tot bemonstering.


Wymagane wyposażenie
Zalecane narzędzie do pobierania próbek w zależności od stosowanej metody
  • Próbnik komorowy do przekłuwania (S01-01).
  • Próbnik strefowy (S02-01).
  • Szufelka do pobierania próbek (S03-01).
  • Wyposażenie do dzielenia próbek (D01-01).
Pojemniki, z jakich należy korzystać przy pobieraniu próbek
  • Torby z tworzywa sztucznego, o różnych rozmiarach, z nadrukowaną wcześniej etykietą lub bez takiej etykiety (P00).
  • Butelki z tworzyw sztucznych, o różnych rozmiarach (P02, P03, P04)
Wszystkie pojemniki muszą być odpowiednie do przechowywania żywności.

Środki bezpieczeństwa i ocena ryzyka
  • Należy zapoznać się z treścią wszelkich instrukcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawionych w ocenie ryzyka dla danego miejsca lub w dokumencie poświęconym zasadom bezpieczeństwa pracy, które zostały ustanowione w odniesieniu do miejsca pobierania próbek, i stosować się do zawartych w nich zaleceń.
  • Należy zwracać uwagę na wszelkie etykiety bezpieczeństwa. Jeżeli istnieją przesłanki, że dane produkty są produktami niebezpiecznymi, należy zażądać przedstawienia karty charakterystyki lub umowy ADR.
  • W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat higieny i ryzyka w przypadku produktów suchych luzem zob. bezpieczeństwo i higiena pracy w przypadku pobierania próbek produktów spożywczych.
  • Należy dbać o higienę produktów spożywczych.
  • Należy dopilnować, aby dysponować środkami ochrony indywidualnej, które są czyste i odpowiednie do okoliczności.
  • Produkty pochodzenia roślinnego mogą mieć postać pylistą lub być zanieczyszczone substancjami wywierającymi szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Po obejrzeniu przesyłki funkcjonariusze powinni dokonać oceny ryzyka.
  • Funkcjonariusze powinni nosić odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych w związku z narażeniem na obecność pyłu.
  • Wysoki poziom zawartości pyłu w powietrzu w połączeniu z ładunkiem elektrostatycznym może spowodować pożar lub wybuch.

Plan pobierania próbek
Rodzaj przesyłki Procedura
Przesyłki przeznaczone do odprawy celnej Jedna próbka zbiorcza składa się z odpowiedniej liczby próbek pierwotnych pobranych z przesyłki przy zastosowaniu metody doboru losowego lub systematycznego. Po ustaleniu, że przesyłka jest jednorodna, zazwyczaj przyjmuje się, że jedna próbka pierwotna jest reprezentatywna dla wszystkich towarów objętych tym samym zgłoszeniem celnym.

Przesyłki w ramach WPR (refundacje wywozowe) lub poddawane kontroli akcyzy

Próbka zbiorcza składa się z odpowiedniej liczby próbek pierwotnych. Poniżej opisano minimalną liczbę próbek pierwotnych. Jeżeli przesyłka składa się z towarów pochodzących z tej samej linii produkcyjnej (towary są oznaczone identycznym numerem partii), można pobrać mniejszą liczbę próbek.

Luzem w wagonach kolejowych, luzem, w zbiornikach lub kontenerach Jedna próbka zbiorcza pobrana z co najmniej pięciu próbek pierwotnych pobranych w standardowych miejscach w zależności od wielkości zbiornika oraz liczby zbiorników dobranych z przesyłki przy zastosowaniu metody doboru losowego lub systematycznego, zob. „Pobieranie próbek ciał stałych” 2.2 Pobieranie próbek produktów przewożonych luzem w części ogólnej.

Należy pamiętać o sprawdzeniu jednorodności partii – w przypadku wystąpienia wątpliwości w tej kwestii należy pobrać dodatkowe próbki pierwotne. W przypadku zbiorników zawierających różne produkty lub partie należy utworzyć większą liczbę próbek zbiorczych.

Próbkę zazwyczaj pobiera się z górnych otworów przez właz. Można zastosować również metodę pobierania próbek przekrojowych.
  • Próbnik komorowy do przekłuwania (S01-01): próbnik komorowy do przekłuwania należy wprowadzać do ładunku z zamkniętą(-ymi) komorą(-ami) do pobierania próbek. Po wprowadzeniu sondy na odpowiednią głębokość należy otworzyć komory i przekręcić sondę tak, aby zapewnić ich wypełnienie. Następnie należy zamknąć komory i wyciągnąć sondę.
  • Próbnik strefowy (S02-01): sondy należy wprowadzić do ładunku z otworem skierowanym w kierunku jego dołu, następnie obrócić je o 180º i powoli wyciągnąć w celu pobrania jednolitych próbek z całego przekroju ładunku. W przypadku każdej partii próbkę należy pobrać w różnych punktach w celu zapewnienia reprezentatywności próbki zbiorczej.
Worki, baryłki Jedna próbka zbiorcza lub większa ich liczba: z próbek pierwotnych (jednej próbki pierwotnej lub większej ich liczby, w zależności od jednorodności produktu, liczby pojemników) pobranych ze środkowej części każdego pojemnika w przesyłce, z zastosowaniem metody doboru losowego lub systematycznego, zob. część „Pobieranie próbek ciał stałych” pkt 2.1 Pobieranie próbek produktów przewożonych luzem w belach, beczkach, torbach, puszkach lub innych opakowaniach transportowych w części ogólnej.

Próbkę zbiorczą można utworzyć wyłącznie z pojemników pochodzących z tej samej partii zawartych w tej samej przesyłce. Jeżeli towary wchodzą w skład kilku partii, należy je wyodrębnić i pobrać z nich próbki oddzielnie.

Jeżeli próbkę pobiera się tylko z jednego pojemnika (np. beczki), próbka jest przelewana bezpośrednio z próbnika do pojemnika na próbkę.

Przemieszczane produkty w postaci sproszkowanej Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobranych na całej średnicy strumienia, przy czym odstępy czasu pomiędzy pobraniami należy ustalić w oparciu o prędkość przepływu.

Jeżeli produkt jest mechanicznie przemieszczany przy użyciu przenośników lub innych urządzeń, mogą zostać zastosowane zawory rozdzielcze lub rynny zsypowe, które umożliwiają pobieranie próbek ze strumienia w regularnych odstępach czasu. Jeżeli takich urządzeń brak, ze względów na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy konieczne może okazać się wstrzymanie przepływu strumienia – w takiej sytuacji do pobrania próbek z przenośnika należy użyć szufli lub czerpaka. W niektórych przypadkach próbki można pobrać, umieszczając czerpak o długich rączkach w strumieniu przepływających produktów chemicznych w regularnych odstępach czasu. W każdym przypadku próbki należy pobierać przez cały okres przepływu partii przez punkt pobierania, aby zapewnić reprezentatywność próbki zbiorczej.


Obchodzenie się z próbkami
Uwagi ogólne
  • W przypadku gdy produkt jest przewożony luzem, ładunek należy traktować jako jednolitą całość – w takiej sytuacji próbki należy pobrać ze wszystkich części ładunku.
  • Ciągłe automatyczne pobieranie próbek zawsze jest metodą preferowaną w stosunku do ręcznego pobierania próbek.
  • Podział próbki: próbka zbiorcza może być duża. Dlatego też w celu uzyskania próbek końcowych należy ją zmniejszyć. Dodatkowe informacje w tym zakresie można uzyskać w sekcji poświęconej systemowi podziału próbek.
Formularz pobrania próbek
  • Należy wypełnić formularz pobrania próbek. Jedną kopię formularza należy dołączyć do próbek, natomiast drugą należy zachować do celów archiwizacyjnych.
Transport
  • Próbki należy chronić przed światłem i zapachem, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu, rozwojowi mikroorganizmów lub wystąpieniu innych sytuacji, które spowodowałyby uszkodzenie próbki.
Przechowywanie
  • Próbki należy przechowywać w temperaturze otoczenia w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Należy je chronić przed światłem i zapachem, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu, rozwojowi mikroorganizmów lub wystąpieniu innych sytuacji, które spowodowałyby uszkodzenie próbki.
  • Próbki, które mają zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci lub w przypadku których poziom wilgoci może wpłynąć na wyniki analizy, muszą zostać zapakowane w hermetyczne pojemniki zabezpieczające przed wilgocią wyposażone w zamknięcie nieprzepuszczające powietrza. Pojemnik należy wypełnić w całości, a następnie uszczelnić go, aby zapobiec wszelkim zmianom zawartości wilgoci.

Artykuły spożywcze, proszkowane (rozwiń listę)
Numer HS Opis


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza
1.1 15.07.2021 Update - New format, addition of animal feed HS Codes and other modifications