Ziarno i nasiona, luzem
Definicja

(lista kodów HS objętych niniejszą kartą)
Produkty ziarniste, sypkie; zboża, nasiona; produkty spożywcze; karma dla zwierząt itp.

Nasiona i owoce oleiste oraz wszelkiego rodzaju produkty w granulkach.

W celu zapoznania się z informacjami na temat produktów w postaci proszku zob. karta „Artykuły spożywcze, proszkowane”.

W celu zapoznania się z informacjami na temat produktów w opakowaniach jednostkowych zob. karta „Opakowania do sprzedaży detalicznej i artykuły gotowe”.


Ziarno i nasiona, luzem
Zalecana minimalna wielkość każdej próbki końcowej

0,5 kg (1 kg w celu ustalenia jakości pszenicy)
Mające zastosowanie normy (normy ISO oraz normy UE) oraz właściwe prawodawstwo
  • ISO 542 Nasiona oleiste – Pobieranie próbek.
  • ISO 948 Przyprawy. Pobieranie próbek
  • ISO 24333 Ziarno zbóż i przetwory zbożowe – Pobieranie próbek.
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009 ustanawiające metody pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowej kontroli pasz.
Należy także zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie pobierania próbek.


Wymagane wyposażenie
Zalecane narzędzie do pobierania próbek w zależności od stosowanej metody
  • Szufelka do pobierania próbek z długim uchwytem (S03-01).
  • Próbnik strefowy (S02-01).
  • Próbnik komorowy do przekłuwania (S01-01).
  • Dzielnik próbek (D01-01)
Pojemniki, z jakich należy korzystać przy pobieraniu próbek
  • Torby z tworzywa sztucznego, o różnych rozmiarach, z nadrukowaną wcześniej etykietą lub bez takiej etykiety (P00).
  • Butelki z tworzyw sztucznych, o różnych rozmiarach (P01, P03, P04).
Pojemniki muszą być wykonane z materiału odpowiedniego do przechowywania żywności.

Środki bezpieczeństwa i ocena ryzyka
  • Należy zapoznać się z treścią wszelkich instrukcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przedstawionych w ocenie ryzyka dla danego miejsca lub w dokumencie poświęconym zasadom bezpieczeństwa pracy, które zostały ustanowione w odniesieniu do miejsca pobierania próbek, i stosować się do zawartych w nich zaleceń.
  • Szczegółowe zalecenia dotyczące higieny i ryzyka w odniesieniu do produktów suchych luzem znajdują się na karcie „Bezpieczeństwo i higiena pracy przy pobieraniu próbek produktów spożywczych”.
  • Należy dbać o higienę produktów spożywczych.
  • Należy zadbać o to, by mieć do dyspozycji czyste i odpowiednie środki ochrony indywidualnej dostosowane do okoliczności.
  • Produkty pochodzenia roślinnego mogą mieć postać pylistą lub być zanieczyszczone substancjami wywierającymi szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Po obejrzeniu przesyłki funkcjonariusze powinni dokonać oceny ryzyka.
  • Funkcjonariusze powinni nosić odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych w związku z narażeniem na obecność pyłu.
  • Wysoki poziom zawartości pyłu w powietrzu w połączeniu z ładunkiem elektrostatycznym może spowodować pożar lub wybuch.

Plan pobierania próbek
Rodzaj przesyłki Procedura
Przesyłka przeznaczona do odprawy celnej Jedna próbka zbiorcza składająca się z odpowiedniej liczby próbek pierwotnych pobranych z przesyłki przy zastosowaniu metody doboru losowego lub systematycznego.

Worki, baryłki Jedna próbka zbiorcza pobierana metodą doboru losowego z różnych części przesyłki.

Przy zastosowaniu metody doboru losowego należy pobrać próbki pierwotne ze środkowej części co najmniej dwóch worków lub baryłek.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.

Towary przewożone luzem przenoszone przy pomocy przenośnika lub przesypywane produkty ziarniste innego rodzaju Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobranych z całej średnicy strumienia, przy czym odstępy czasu pomiędzy pobraniami należy ustalić w oparciu o prędkość przepływu. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zob. część ogólna dotycząca metod pobierania próbek.

Jeżeli produkty ziarniste są przemieszczane mechanicznie przy pomocy przenośników lub innych urządzeń, mogą zostać zastosowane zawory rozdzielcze lub zsuwnie, które umożliwiają pobieranie próbek ze strumienia w regularnych odstępach czasu. W przypadku braku takich urządzeń, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, konieczne może okazać się wstrzymanie przepływu strumienia – w takiej sytuacji do pobrania próbek z przenośnika należy użyć szufli lub czerpaka. W niektórych przypadkach próbki można pobrać, umieszczając szufelkę z długim uchwytem w strumieniu przepływających produktów ziarnistych w regularnych odstępach czasu. W każdym przypadku próbki należy pobierać przez cały okres przepływu partii przez punkt pobierania, aby zapewnić reprezentatywność próbki zbiorczej.

Towary przewożone luzem <15 ton w wagonach kolejowych, zbiornikach lub kontenerach Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę przenoszenia przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub z próbek pobranych w co najmniej pięciu standardowych punktach. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zob. część ogólna dotycząca metod pobierania próbek.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.

Towary przewożone luzem >15 ton, ale <30 ton w wagonach kolejowych, zbiornikach lub kontenerach Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę przenoszenia przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub z próbek pobranych w co najmniej ośmiu standardowych punktach. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zob. część ogólna dotycząca metod pobierania próbek.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.

Towary przewożone luzem >30 ton, ale <50 ton w wagonach kolejowych, zbiornikach lub kontenerach Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę przenoszenia przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub z próbek pobranych w co najmniej jedenastu standardowych punktach. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zob. część ogólna dotycząca metod pobierania próbek.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.

Towary przewożone luzem <500 ton w silosach Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę rozładowywania przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub jej przenoszenia do innego silosu.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.

Towary przewożone luzem na statku >500 ton w ładowniach Jedna próbka zbiorcza składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę rozładowywania przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub z próbek pobranych w co najmniej pięciu standardowych punktach (jedna próbka pobrana ze środkowej części przesyłki oraz cztery próbki pobrane w połowie odległości między środkową częścią przesyłki a jej wierzchołkami).

Towary przewożone luzem na statku >500 ton w różnych ładowniach Jedna próbka zbiorcza z każdej ładowni składająca się z próbek pierwotnych pobieranych w regularnych odstępach czasu w miarę rozładowywania przesyłki (zob. przenoszenie materiałów bezkształtnych) lub z próbek pobranych w co najmniej pięciu standardowych punktach. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zob. część ogólna dotycząca metod pobierania próbek.

Aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi kontroli pasz, zob. rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009.


Postępowanie z próbkami
Uwagi ogólne
  • W przypadku gdy produkt jest przewożony luzem, ładunek należy traktować jako jednolitą całość – w takiej sytuacji próbki należy pobrać ze wszystkich części ładunku.
  • Reprezentatywne pobieranie próbek: Próbka powinna być reprezentatywna dla całej przesyłki. Pobieranie próbek pierwotnych musi obejmować różne części partii lub też powinno być przeprowadzane przez cały okres trwania rozładunku. Zaleca się, aby minimalna wielkość każdej próbki pierwotnej wynosiła 1 kg. Aby uzyskać próbkę zbiorczą, należy dokładnie wymieszać próbki pierwotne. Należy upewnić się, że proces pobierania próbek nie wywarł wpływu na produkt, którego próbki pobrano. Należy unikać obecności przy przeprowadzaniu działań (takich jak wietrzenie lub przesiewanie), które mogą zostać podjęte w celu zmniejszenia ilości pyłu lub innych składników (otręby itp.).
  • Pobieranie próbek: W zależności od sposobu przewożenia lub rozładunku produktów ziarnistych stosuje się różne metody pobierania próbek.
  • Towar luzem
    • Próbnik strefowy (S02-01). Sondy należy wprowadzić do ładunku z otworem skierowanym w kierunku jego dołu, następnie obrócić je o 180º i powoli wyciągnąć w celu pobrania jednolitej próbki z całego przekroju ładunku. W przypadku każdej partii próbkę należy pobrać na trzech wysokościach (górna, środkowa i dolna część) oraz w różnych punktach w celu zapewnienia reprezentatywności próbki zbiorczej.
    • Próbnik komorowy do przekłuwania (S01-01). Sondy pionowe należy wprowadzać do ładunku z zamkniętą(-ymi) komorą(-ami) do pobierania próbek. Po wprowadzeniu sondy na odpowiednią głębokość należy otworzyć komory i przekręcić sondę tak, aby zapewnić ich wypełnienie. Następnie należy zamknąć komory i wyciągnąć sondę. W przypadku każdej partii próbkę należy pobrać w różnych punktach na powierzchni i na różnych głębokościach, aby zapewnić reprezentatywność próbki zbiorczej.
Formularz pobrania próbek
  • Należy wypełnić formularz pobrania próbek. Jedną kopię formularza należy dołączyć do próbek, natomiast drugą należy zachować do celów archiwizacyjnych.
Transport
  • Próbki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Należy je chronić przed światłem i zapachem, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu, rozwojowi mikroorganizmów lub wystąpieniu innych sytuacji, które spowodowałyby uszkodzenie próbki.
Przechowywanie
  • Próbki należy przechowywać w temperaturze pokojowej w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Należy je chronić przed światłem i zapachem, aby zapobiec ich zanieczyszczeniu, rozwojowi mikroorganizmów lub wystąpieniu innych sytuacji, które spowodowałyby uszkodzenie próbki.
  • Próbki, które mają zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci lub w przypadku których zawartość wilgoci może wpłynąć na wyniki analizy, muszą zostać zapakowane w hermetyczne pojemniki zabezpieczające przed wilgocią wyposażone w zamknięcie nieprzepuszczające powietrza. Pojemnik należy wypełnić w całości, a następnie uszczelnić go, aby zapobiec wszelkim zmianom zawartości wilgoci.

Ziarno i nasiona, luzem (rozwiń listę).
Numer HS Opis


Zmiany
WersjaDataZmiany
1.012.10.2012Wersja pierwsza
1.11.11.2019Zmiana karty tytułowej; zmiany w tekście i na liście numerów HS zmiana minimalnej wielkości każdej próbki końcowej
1.1.12.11.2019Zmiany w tekście
1.210.2.2021Aktualizacja – nowy format, zmiana tekstu