Kod narzędzia: D01-01
Nazwa: Dzielnik próbek
Synonimy: Rozdzielacz próbek, rozdzielacz Boernera lub dzielnik wielokomorowy (typu Riffle’a), dzielniki obrotowe
Opis Narzędzie do przygotowywania próbek. W celu reprezentatywnego poboru próbek materiałów stałych próbka zbiorcza musi zostać odpowiednio zmniejszona wagowo. Stosuje się kilka metod podziału próbek, takich jak:
  • metoda kwartowania,
  • metoda rozdzielania wielokomorowego lub
  • różne rozdzielacze obrotowe.
Zdjęcie: Rozdzielacz do kwartowania:


Rozdzielacz do rozdzielania wielokanałowego:



Rozdzielacz obrotowy:
Zastosowanie: W przypadku pobrania szeregu próbek pierwotnych i utworzenia dużej próbki zbiorczej dzielnik próbek może służyć do zmniejszenia całkowitej wielkości próbki. Próbkę zbiorczą można podzielić na reprezentatywne porcje w celu utworzenia próbki końcowej oraz próbki wtórnika lub próbki rezerwowej.

Działanie:
  • Metoda kwartowania
    • Próbkę zbiorczą umieszcza się na czystej, niepochłaniającej powierzchni płaskiej.
    • Przy użyciu szufelki lub innego odpowiedniego narzędzia, w zależności od wielkości drobin materiału, z którego pobrano próbki, próbka zbiorcza jest formowana w kształt stożka. Należy uwzględnić całą próbkę zbiorczą, w tym pył i pył drobny, aby zapewnić reprezentatywność podzielonych próbek.
    • Następnie spłaszcza się wierzchołek stożka i dzieli się go krzyżowo na cztery równe części przy użyciu dzielnika, ramki lub narzędzia składającego się z czterech płyt ustawionych pod kątem prostym, które można przesunąć w dół przez warstwę produktu.
    • Następnie usuwa się dwie przeciwległe ćwiartki (dbając o to, aby za każdym razem uprzątnąć również cały pył i drobne cząsteczki); pozostałe dwie ćwiartki są następnie mieszane i formowane w oddzielny stożek.
    • Proces ten należy powtarzać do momentu, w którym wielkość pozostałych ćwiartek zostanie uznana za odpowiednią do sporządzenia próbek końcowych; próbki końcowe powinny zawierać również wszelkie pozostałe cząsteczki pyłu lub drobne cząsteczki.
  • Dzielniki mechaniczne. W miarę możliwości należy korzystać z rozdzielacza Boernera lub dzielnika wielokomorowego (typu Riffle’a). Dno zasobnika jest podzielone na szereg wąskich rynienek, skierowanych naprzemiennie w lewo i prawo. Podczas wsypywania próbki sproszkowanego lub granulowanego materiału do zasobnika próbka zsuwa się rynienkami, opadając w równych ilościach do korytek poniżej i tworząc dwie identyczne porcje. Podobnie jak w przypadku kwartowania, próbka zbiorcza musi być zmniejszana do momentu, w którym jej wielkość zostanie uznana za odpowiednią do sporządzenia próbek końcowych. Materiał, który ma zostać podzielony, podaje się od góry do rozdzielacza, który dzieli próbkę na dwie równe części. Procedurę podziału powtarza się, odrzucając części z naprzemiennie położonych korytek, aż do uzyskania próbki odpowiedniej wielkości.
  • Rozdzielacze obrotowe. Materiał jest podawany do obrotowego rozdzielacza, który umożliwia podział na dwie lub więcej porcji. Rozdzielacz pozwala na proces ciągłego podziału, w ramach którego tworzone są reprezentatywne części.
Typowe przykłady: Pszenica, ryż, cukier, ziarna, tytoń, materiał paszowy.
Koraliki z tworzyw sztucznych, materiały budowlane, chemikalia cząsteczkowe, np. nawozy.

Czyszczenie i konserwacja: Przetrzeć suchą tkaniną. Jeżeli w urządzeniu pozostanie pył lub proszek, konieczne może być umycie go gorącą wodę i detergentem. Dokładnie wysuszyć przed ponownym użyciem. Najlepiej zarezerwować oddzielne dzielniki do żywności i chemikaliów.



Zmiany
WersjaDataZmiany
1.012.10.2012 r.Wersja pierwsza
1.110.02.2021 r.Obecna wersja