Vedelad väikese viskoossusega toiduained
Määratlus

(Harmoneeritud süsteemi koodid, mida siinne kaart käsitleb)
Vedelad väikese viskoossusega mahtlastina esinevad toiduained, näiteks joogid, piiritusjoogid, vein, ketšup, melass, sinep, sojakaste, suhkrusiirup, taimeõli, äädikas ja vesi. Eespool nimetatud kaupu võib pidada ka suure viskoossusega kaupadeks olenevalt nende konkreetsest laadist ja/või temperatuurist.

See kaart hõlmab ka vedelaid väikese viskoossusega loomasöödatooteid.

Külmutatud toodete puhul vt peatükki, mis käsitleb ‘proovide ja näidiste võtmise menetlusi’.

Vedelate suure viskoossusega toiduainete puhul vt ‘vedelaid suure viskoossusega toiduaineid’ käsitlevat proovivõtukaarti.

Eraldi pakendatud toodete puhul vt spetsiifiliselt ‘jaemüügipakendeid’ käsitlevat proovivõtukaarti.

Piimatoodete (nt piim) puhul vt spetsiifiliselt ‘piimatooteid’ käsitlevat proovivõtukaarti.


Vedelad väikese viskoossusega toiduained
Soovituslik miinimumkogus iga proovi puhul

0,5 l või 0,5 kg
Kohaldatavad standardid (ISO ja ELi standardid) ning õigusaktid
  • EN ISO 707. Piim ja piimatooted. Proovivõtujuhend.
  • EN ISO 5555. Loomsed ja taimsed õlid ja rasvad. Proovivõtmine.
  • Komisjoni määrus (EÜ) nr 1989/2003, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2568/91 oliiviõlide ja pressimisjääkide omaduste ja asjakohaste analüüsimeetodite kohta.
  • Komisjoni 16. detsembri 2013. aasta rakendusmäärus (EL) nr 1348/2013, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 2568/91 oliiviõlide ja pressimisjääkide omaduste ja asjakohaste analüüsimeetodite kohta.
  • Komisjoni 27. jaanuari 2009. aasta määrus (EÜ) nr 152/2009, milles sätestatakse proovivõtu- ja analüüsimeetodid sööda ametlikuks kontrolliks.
Peaksite tutvuma ka oma riigi õigusaktide ja suunistega proovide võtmise kohta.


Vajalikud vahendid
Soovituslik proovivõtuvahend olenevalt kasutatavast meetodist
  • Vaakumpumbatüüpi proovivõtuvahend (L01-01)
  • Eri liiki ja erineva kujundusega sukeldatavad anumad (L02-01, L02-02
  • Pipetilaadne proovivõtuvahend (L03-01)
  • Proovivõtukulp (L04-01)
  • Proovivõtu-kolbpump (L05-01)
Vaske ja vasesulameid (nt valgevaske) ei tohi kasutada.

Proovide ja näidiste võtmiseks kasutatavad proovianumad
  • Klaaspudelid (G01)
  • Plastpudelid, kitsa suuga, maht 500–1000 ml (P01), eelistatavalt läbipaistmatud.
  • Metallkonteinerid (M01)
Kõik anumad peavad olema sobivad toiduainete jaoks, sealhulgas väga happeliste toodete jaoks.

Ohutusabinõud ja riskihindamine
  • Peate olema kursis kõigi proovivõtukoha riskihinnangus esitatud tervishoiu- ja ohutusnõuetega ja/või kohapealsete tööohutusnõuetega ja neid järgima.
  • Pöörake tähelepanu mis tahes ohutusmärgistele.
  • Kui leiate märke sellest, et tegu on ohtlike kaupadega, siis taotlege ohutuskaarti või ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkulepet (ADR).
  • Vaadake töötervishoiu ja tööohutuse osas jaotist toiduainetest proovide võtmise kohta, kus on esitatud üksikasjalikud nõuanded vedelate toodete hügieeni ja nendega seotud riskide kohta.
  • Tuleb tagada toiduainete hügieen.
  • Teil peavad olema puhtad ja konkreetsete tingimuste jaoks sobivad isikukaitsevahendid.
  • Tuleohtlikud vedelikud (nt etanool) tekitavad tuleriski, eeskätt toote liigutamise ajal. Tagage, et ei koguneks staatilisi elektrilaenguid, ning pöörake tähelepanu tuleohtlikele aurudele. Vt töötervishoid ja tööohutus.

Proovivõtukava
Saadetise liik Proovivõtukord
Tollivormistuseks esitatavad saadetised Üks koondproov koosneb sobivast arvust üksikproovidest, mis on võetud kogu saadetisest juhuslikult või süsteemselt. Kui võib kindel olla, et kogu saadetis on ühesugune, võetakse tavaliselt üks üksikproov, mis esindab kõiki sama tollideklaratsiooniga hõlmatud kaupu.

Eksporditoetustega põllumajandustoodete saadetised või aktsiisikontrolliga hõlmatud saadetised (link)

Koondproov koosneb sobival arvul üksikproovidest. Üksikproovide miinimumarvu on kirjeldatud allpool. Kui kaubasaadetis koosneb ühelt tootmisliinilt pärit kaupadest (partiinumber on identne), võib võtta vähem proove.
Vertikaalsetes paiksetes mahutites, horisontaalsetes paiksetes mahutites, laeva-, raudtee- või automahutites paiknevad saadetised Kogu saadetisest juhuslikult või süsteemselt valitud mahutite arvust ja neis oleva vedeliku tasemest olenevalt võetakse üks või mitu (eri kõrgustelt) üksikproovi, millest koostatakse koondproov (vt üldpõhimõtted – proovide võtmine vedelikest – 1.1 proovide võtmine mahutitest; 1.2 proovide võtmine laevadelt või pargastelt).

Kontrollige partii homogeensust. Kui homogeensuses on alust kahelda, tuleb võtta rohkem üksikproove. Erinevaid tooteid või partiisid sisaldavatest saadetistest võetud üksikproovidest tuleb moodustada rohkem koondproove.

Koondproov moodustatakse samast mahutist võetud üksikproovidest. Kui koondproov moodustatakse mitme mahuti kohta, peab see sisaldama neist kõigist proportsionaalsel hulgal vedelikku.

Proove võetakse tavaliselt pealmiste avade või luugi kaudu või spetsiaalsetest proovivõtukraanidest, mis asuvad mahutite külgedel sobivatel kõrgustel. Samuti võib kasutada läbilõikelist proovivõttu. Kasutada võib ka vaakumpumpa, kui proovi soovitakse võtta kuni 4 m sügavuselt.

Proove võib võtta ka mahuti vedelikuga täitmise või sellest tühjendamise ajal.

Veopakendid, vaadid, tünnid, kastid, plekkpurgid Üks või mitu koondproovi: koosnevad üksikproovidest, mis on võetud kogu saadetisest juhuslikult või süsteemselt valitud mahutite keskosast ja mida on võetud üks või mitu olenevalt toote homogeensusest ja mahutite arvust (vt üldpõhimõtted – proovide võtmine vedelikest – 1.3 proovide võtmine vaatidest, metallist purkidest, karpidest ja muudest veopakenditest).

Koondproovi võib moodustada ainult sama kaubasaadetise sama partii mahutitest võetud proovidest. Kui partiisid on mitu, tuleb neid eristada ja neist eraldi proove võtta.

Võimaluse korral segage enne proovi võtmist mahuti sisu korralikult, et see oleks homogeenne.

Proovivõtuks kasutatakse vaakumpumpa, erinevaid pipetilaadseid proovivõtuvahendeid või muid sobivaid vahendeid.

Kui proov võetakse ainult ühest mahutist (nt vaadist), siis valatakse see proovivõtuvahendist otse proovianumasse.

Liigutatavad vedelad toiduained Üks koondproov: kui vedelikku teisaldatakse mehhaaniliselt kas raskusjõu toimel, pumba või muu seadme abil, võib kütusetorul olla jaotusklappe, mille kaudu saab proove võtta regulaarsete intervallidega (olenevalt kütuse liikumiskiirusest; vt üldpõhimõtted – proovide võtmine vedelikest – 1.4 proovivõtt liikuvast lastist).


Proovide käitlemine
Üldised märkused
  • Kui tooteid transporditakse lahtiselt mahtlastina, tuleb lasti käsitada ühe tervikuna ning proovid tuleb võtta lasti kõikidest osadest.
  • Katkematut automaatset proovivõttu tuleks alati eelistada manuaalsele proovivõtule.
  • Tehke põhjast proovide võtmiseks ette nähtud proovivõtuvahendi ja/või veedetektorite abil kindlaks, kas mahuti põhjas on setet või emulsioonikiht. Eelistatavalt tuleks enne proovivõttu lasta vabal veel võimalikult suures ulatuses välja voolata ning mõõta eemaldatud kogus üle.
  • Võimaluse korral võtke voolavast vedelikust proov otse proovipudelisse. See vähendab õhu absorbeerimise, proovi aurustumise ja saastumise võimalust. Vahetult enne proovivõttu loputage pudelit tootega, millest te proovi võtma hakkate. Suvekuudel kasutage lenduvatest ainetest (nt etanool) proovide võtmiseks eeljahutatud pudeleid.
  • Kui kasutatakse segamisanumat, tuleb seda enne loputada tootega, millest proovi võtma hakkate. Igast proovivõtukohast võetud üksikproovid pannakse kokku ja pärast põhjalikku segamist saadakse koondproov. Suvekuudel kasutage lenduvatest ainetest (nt etanool) proovide võtmiseks eeljahutatud segamisanumat.
  • Proovianum tuleb täita maksimaalselt 90% ulatuses, et jääks ruumi soojuspaisumiseks, ning seejärel õhukindlalt sulgeda, et vältida niiskuskadu. Anumat ei tohiks hoida otsese päikesevalguse käes.
Proovivõtuvorm
  • Täitke proovivõtuvorm. Üks eksemplar tuleks lisada proovide juurde ning üks tuleks talletada toimikus.
Transport
  • Proove tuleb kaitsta valguse ja lõhna eest, et ära hoida proovide saastumine ja mikroorganismide kasv või vältida muid olukordi, mis võiksid proovi kahjustada.
  • Vajaduse korral tuleb proove hoida jahutatult. Jahutusahel tuleb säilitada ja seda käsitlevad andmed tuleks registreerida.
  • Tuleohtlikud vedelikud on ohtlikud materjalid, mille transport on reguleeritud ADRis sätestatud eeskirjadega. Väikestes kogustes pakendatud ohtlike kaupade suhtes võidakse kohaldada erandeid. Kui kasutatakse mitut pakendit korraga (sisepakend ning purunemis- ja torkekindel välispakend), siis võib transportida maksimaalselt 30 l, millest kuni 10 l võib kuuluda tuleohtlike ainete klassi 1 (nt etanool) (vt üldpõhimõtted – transport.
Säilitamine
  • Kaitske proove saasteallikate eest (lõhn, vedelikud jne) ja kokkupuute eest muude ainetega.
  • Kiiresti riknevate kaupade puhul:
    • hoidke temperatuuril alla 4 °C. Temperatuur jahutusahelas tuleks registreerida;
    • pikaajaliseks säilitamiseks külmutage proov temperatuurini –18 °C või madalama temperatuurini ja jälgige säilitamise ajal temperatuuri.

Vedelad väikese viskoossusega toiduained (laienda loetelu)
HS-kood Kirjeldus


Läbivaadatud versioonid
Versioon Kuupäev Muudatus
1.0 12.10.2012 Esimene versioon
1.1 15.01.2022 New format, addition of animal feed HS Codes and other modifications