If you are responsible for drawing the samples, please proceed as follows:
  1. Check all the available information about the commodities you are to sample, to find out what kind of samples should be taken.
  2. Determine on the basis of the following what quantities should be sampled. See also minimum size of samples in step 3.

    PakendProovide ja näidiste võtmise menetlus
    Jaemüügipakendid ja valmistooted
    Lisateabe saamiseks tutvuge vastava proovivõtukaardiga Jaemüügipakendid ja valmistooted
    Võtke proovidena sobiv arv purke, kotte või pudeleid. Veenduge, et kõik purgid, kotid ja pudelid pärineksid samast partiist. Tavaliselt saate koondproovid valida partiist, mis on arvuliselt suurim, välja arvatud juhul, kui tundub, et erinevad partiid on oluliselt erinevad. Valige alati suletud ja terved pakid.

    Kui pakendite märgistest ilmneb, et saadetis sisaldab erinevaid tooteid (näiteks keedisesaadetis võib sisaldada eri liiki keediseid), peate võtma proovid igat liiki tootest.

    Kui saadetis on ühtlane, võib piisata väiksemast arvust proovidest. Põhimõtteliselt peaks olema piisav, kui võtta laborisse saatmiseks identsed lõpp-proovid, mis riiklike eeskirjade kohaselt vastavad laboris kohaldatavale minimaalse koguse/massi nõudele.

    Külmutatud jaemüügipakendite kohta vt „Pakend“ ‒ „Külmutatud tooted“.

    Pärast proovide ja näidiste võtmist liikuge edasi punkti 7 juurde.

    Kaubapallid, vaadid, kotid, metallpurgid, karbid või muud veopakendidVõtke üksikproovid mitmest sellisest pakendist kooskõlas proovide ja näidiste võtmise meetodeid käsitleva peatüki punktis ‒ 2.1 „Proovide võtmine pakendatud puistlastist“.

    Proovivõtumenetlust on kirjeldatud alates punktist 3.

    MahtlastMäärake kindlaks kaupade koostis.
    • Kaup on ühtlane, kui saadetise koostis on kõikjal ühetaoline.
    • Kaup on ebaühtlane (mitte ühesugune), kui saadetise koostis on saadetise ulatuses erinev.
    • Kui kaup on graanulite, terade või pulbri kujul, võivad väiksemad osakesed eralduda, ning vedelikes võivad väikesed osakesed põhja vajuda, vedelikus hõljuda või pinnale kerkida. Veenduge, et enne proovivõttu on pealmine, keskmine ja alumine kiht omavahel nõuetekohaselt segatud.
    • Kui segamine ei ole võimalik (nt saadetise suuruse tõttu või kui vedelikud on külmutatud), tuleb võtta rohkem üksikproove juhuslikult saadetise eri osadest, et saada esindav proov. Lisateabe saamiseks vaata ka proovide ja näidiste võtmise meetodeid käsitleva peatüki punkti 2.2. „Proovide võtmine puistlastist“.

    Külmutatud puistekauba kohta vt „Pakend“ ‒ „Külmutatud tooted“.

    Proovivõtumenetlust on kirjeldatud alates punktist 3.

    Partii või rohkem kui ühest partiist koosnev saadetisProovid ja näidised võetakse igast partiist. Märgistel võib olla esitatud usaldusväärset teavet selle kohta, kas tegemist on partiiga (samasuguseid, kuid näiteks erinevate tootmiskuupäevadega kaupu sisaldavate saadetisega) või rohkem kui ühest partiist koosneva saadetisega.

    Kui saadetise näol on tegemist puistlastiga, liikuge punkti 3 juurde.

    Muudel juhtudel jätkake pärast proovide ja näidiste võtmist vastavalt punktile 7.

    Liikuv last (nt konveierid, pumbad, torud) Vedelike puhul vaata proovide ja näidiste võtmise meetodeid käsitleva peatüki punkti 1.6 „Proovivõtt liikuvast lastist“.

    Tahkete ainete puhul vaata proovide ja näidiste võtmise meetodeid käsitleva peatüki punkti 2.3 Proovide võtmine liikuvast veosest.

    Gaaside puhul vaata proovide ja näidiste võtmise meetodeid käsitleva peatüki punkti 6.4 „Proovide võtmine liikuvast kaubast“.

    Külmutatud tootedKülmutatud toodetest proovide võtmisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et temperatuurimuutuste ja sulamise tõttu ei moodustuks niiskusest kondensaati, mis mõjutab proovide veesisaldust.
    • Jaemüügipakendid: külmutatud jaemüügipakendeid ei tohiks avada. Külmutatud proovide terviklikkuse tagamisega seotud eriprobleemide tõttu tuleb proovideks võtta tavalisest suuremad pakendid. Kahtluse korral pidage nõu oma tollilaboriga.
    • Puistlast: külmutatud toodetest võib proove võtta väikeste tükkidena (nt puurproovid või killud) ainult kvalitatiivse analüüsi tarbeks. Selliste proovide puhul ei ole kondensaadi tekke ennetamine võimalik. Täieliku laborianalüüsi jaoks tuleks originaalpakendis kaup kontrollitud tingimustes (nt importija ruumides) üles sulatada ning võtta proov, kui kauba temperatuur on umbes 10 ºC, lõigates sellest välja ühe piisavalt suure tüki. Kui proovide võtmiseks lõigatakse külmunud kaupa, esindab proovi üks piisavalt suur tükk. See tuleb tihedalt pakendada, et kondensaat tekiks pakendi välisküljele. Ärge püüdke võtta koondproovi. Lõigatud tükk peab olema piisavalt suur, et see saaks toodet esindada.
  3. Võtke vajalikud üksikproovid.

    Määrake kindlaks võetava koondproovi suurus. Kauba hulgast tuleks võtta piisavalt valju üksikproove, et koondproov oleks piisav lõpp-proovide moodustamiseks. Koondproovi suurus sõltub järgmistest asjaoludest:
    • kauba liik;
    • pakendi liik;
    • saadetise suurus,
    • kasutatav analüüsimeetod;
    • proovi osadeks jaotamise võimalus.

    Võetavate üksikproovide kogus sõltub kauba ühtlusest, toote liigist ja laboris kasutatavatest analüüsimeetoditest. Selleks et saada lisateavet võetava proovi miinimumkoguse kohta, tutvuge proovivõtukaartidega. Kaupade puhul, mille kohta ei ole proovivõtukaarti, võtke iga lõpp-proovi soovitusliku minimaalse kogusena 0,5 liitrit vedelikku või 0,5 kilogrammi tahket ainet.

    Kahesuguse kasutusega kaupadest, ohtlikest kaupadest, uimastitest ja muudest psühhoaktiivsetest ainetest, nende lähteainetest, uutest psühhoaktiivsetest ainetest jms ning tundmatutest tahketest ainetest või vedelikest proovide võtmise kohta saab lisateavet peatükist „Proovide ja näidiste võtmist ohtlikest kaupadest“.

    Üldiselt ei tohiks laborianalüüsi jaoks vajaliku proovi suurus olla väiksem kui vastavale proovivõtukaardile märgitud minimaalne proovi kogus, isegi kui oleks võimalik võtta väiksem proov. Ettenähtust väiksema proovi võib võtta ainult tollilabori nõusolekul (nt väga kallite kaupade puhul või kui proovi võtmiseks ei ole piisavalt ainet). Lisaks tuleb deklaranti teavitada sellest, et kui kõik analüüsid ja tollikontrollid on tehtud, võib taotleda kasutamata proovi ülejäägi tagastamist.
  4. Koondproovi saamiseks segage üksikproovid põhjalikult.
  5. Moodustage koondproovist vastavalt oma siseriiklikele suunistele vajalik arv identseid lõpp-proove. Vt D01-01 Jaotav proovivõtuvahend.
  6. Pakendage proovid vastavalt pakendamisjuhistele (vt Proovianumad). Laborisse saadetud proovide pakendil peab olema esitatud järgmine teave:
    • analüüsitaotluse viitenumber;
    • proovivõtu kuupäev;
    • tolliasutuse nimi;
    • kauba liik;
    • viide proovi kirjeldavale dokumendile.

    Kui pakendil ei ole võimalik seda teavet esitada, tuleb pakendile kinnitada märgis.

    Veenduge, et te ei kustuta originaalpakendil olevat teavet ega kata seda kinni.
  7. Plommige lõpp-proovid.

    Märkus.
    Kui nende toodete originaalpakendit, millest proovid võetakse, ei ole võimalik avada ja/või plommida kahjustusi tekitamata (näiteks standardpakendi puhul), siis seda pakendit ei pruugi olla vaja plommida. Te võite pakendile lihtsalt lisada pitseri. Mõnes liikmesriigis võib see menetlus olla teistsugune. Teise võimalusena võite te pakendada proovi või näidise läbipaistvasse kilekotti ning asetada proovi märgise ja pitseri kotti. Kontrollige, kas see on kooskõlas teie siseriiklike suunistega.
  8. Kaubale tuleks lisada deklaratsioon, milles kinnitatakse, et kaubasaadetisest on proovi või näidise võtnud tolliasutused. Deklaratsioon peab sisaldama märkust selle kohta, millised tooted on kaubasaadetisest välja võetud.
  9. Te peate hoidma proove pidevalt nõuetekohastes tingimustes, et hoida ära toote karakteristikute muutumine. Kui proovivõtuasutuses ei ole selleks vajalikke võimalusi, tuleb proovid transportida viivitamatult tollilaborisse või sobivasse hoidlasse. Puudulik või vale säilitamine võib mõjutada proovide ja näidiste kõlblikkust ning/või analüüsi tulemusi. Konsulteerige oma siseriiklike suunistega, mis käsitlevad säilitamist ja transporti. Nõuetekohane säilitamine võib hõlmata õigete valgus- ja niiskustingimuste ning temperatuuri tagamist.

    Hoiatus.
    Kui säilitamistingimused teie tolliasutuses on puudulikud, tuleb kõik lõpp-proovid saata tollilaborisse või sobivasse säilituskohta.
  10. Proovivõtu ajal avate te sageli toodete pakendeid ning võite tekitada kahju. Pärast proovivõttu tuleb pakendid, millest proove võeti, sulgeda turvaliselt ning märgistada eesmärgiga näidata, et sellest on võetud proov. Kui deklarant viibis proovivõtu juures, peaks tema pakendid sulgema.
  11. Proovivõtu tulemusel tekib sageli prügi või kasutuskõlbmatuks muutunud kaupu. Te peaksite püüdma proovivõtuplaani koostades piirata kasutuskõlbmatuks muutunud kaupade hulka. Proovide kasutamata portsjone võib pakkuda deklarandile. Kasutamata jäänud tooteid ei tohi kunagi panna tagasi kaubasaadetisse, sest need võivad põhjustada saastet. Kõrvaldage prügi ja kasutuskõlbmatuks muutunud kaup vastavalt siseriiklikele suunistele ja kohalikele menetlustele.

    Üldised suunised prügi või kasutuskõlbmatuks muutunud kaupade kõrvaldamiseks on esitatud jaotise „Töötervishoid ja tööohutus“ peatükis „Sissejuhatus tervise ja ohutuse osale“ ning ohutuskaardil.





Läbivaadatud versioonid
VersioonKuupäevMuudatus
1.012.10.2012Esimene versioon
1.330.06.2024Praegune versioon