Pärast proovivõttu tuleb kontrollida, et proovianumast ei toimuks pihkumist. Pakendite välispind peab olema puhas ja kuiv. Pihkumise ilmnemisel tuleb korke kõvemini kinni keerata ja punnkorke tihedamalt peale suruda või siis need asendada. Seejärel tuleks anumaid uuesti kontrollida ning kui neist ikkagi pihkub, tuleks võtta uued proovid. Soovitatav on kasutada teist proovianumat.
Lenduvatest vedelikest võetud proovide pakendamiseks kasutatavad proovianumad peaksid olema täidetud umbes 90 % ulatuses nende kogumahust.
Ohtlikest kaupadest/ühenditest võetud proove sisaldavatele pakenditele tuleks kinnitada võimalikele ohtudele viitavad hoiatavad märgid, tähised ja sümbolid.
Teie siseriiklikest eeskirjadest olenevalt tuleks proovianum plommida anuma liigile sobival viisil, et ära hoida proovide loata või mitteasjakohane käitlemine (ning tagada sisu puutumatus). Plomm peab olema tugev ja kindlalt kinnitatud, et vältida selle kahjustamist proovi säilitamise või transportimise ajal ning kaitsta tõendite ahelat.
Märgistel esitatud tähistus peab olema selgesti loetav ja püsiv, et seda ei oleks võimalik säilitamise, käitlemise ja transpordi ajal kustutada või asendada/muuta.
Jaemüügipakendite puhul ei tohiks tolli märgistus katta kinni originaaltoote kaubanduslikke märgiseid (kaubamärk, tootja, sisu, kehtivusaeg jne). Jaemüügipakendid soovitatakse panna polüetüleenkotti ning märgised ja plommid tuleks kinnitada kotile.
Järgida tuleb töötervishoidu ja tööohutust käsitlevaid eeskirju.
Lisatavad dokumendid peavad vastama tolliasutuse kehtestatud eeskirjadele. Piirkonniti võivad need eeskirjad olla erinevad. Mõnes liikmesriigis kasutatakse ainult digitaalseid dokumente; need edastatakse e-kirja teel tollilaborisse või kasutatakse edastamiseks integreeritud infosüsteeme. Samuti võib lisada muude asjakohaste, kaupade laadi käsitlevate dokumentide koopiad (ohutuskaart, tehnilised spetsifikatsioonid, kvaliteedi-/vastavussertifikaadid jne).
Säilitamistingimused sõltuvad võetud proovide karakteristikutest ja omadustest. Säilitamistingimustega tuleks tagada, et proovi ei muudeta mis tahes viisil, mis võiks mõjutada analüüsitavaid näitajaid.
Järgida tuleb töötervishoidu ja tööohutust käsitlevaid eeskirju.
Üldiselt tuleks proove säilitada puhtas, kuivas, pimedas, jahedas ja piisavalt ventileeritud ruumis.
- Toiduainete proove tuleb säilitada muudest proovidest eraldi. Riknevaid kaupu tuleb säilitada külmikutes või sügavkülmikutes ning säilitustemperatuuri tuleb korrapäraselt jälgida. Kui proovid on külmutatud, tuleks neid hoida temperatuuril alla -18 °C ning säilitustemperatuuri tuleks kontrollida.
- Tuleohtlikke aineid tuleb säilitada vastavalt tuleohutuseeskirjadele.
Kui tolliasutus ei suuda tagada selliseid ruume ja proovi ei ole võimalik viivitamata viia tollilaborisse, tuleks leida alternatiivne väline säilitamiskoht, mis vastab proovi kvaliteedi ja identiteedi kaitsmiseks vajalikele tingimustele.
Igal tolliasutusel soovitatakse määrata ametnik, kes korraldab tegevust proovide säilitamiskohas. Selle isiku ametijuhend peaks hõlmama ka järgmisi ülesandeid:
- proovide vastuvõtt säilitamiseks ja proovide transport analüüsimiseks ning arvestuse pidamine;
- proovide säilitamistähtpäevade jälgimine;
- proovide kõrvaldamise korraldamine pärast nende tähtpäevade möödumist;
- proovide säilitamistingimuste pidev tagamine.
Teatavate toodete puhul tuleb kohaldada eritingimusi. Selle kohta on allpool esitatud mõned näited, kuid üksikasjalikuma teabe saamiseks peaksite te tutvuma konkreetse proovide ja näidiste võtmise menetlusega.
Toode | Tingimused |
Valgustundlikud proovid | Tuleb säilitada pimedas kohas. |
Mürgist või ebameeldivat lõhna eritavad proovid | Võimaluse korral tuleb neid säilitada tõmbekapis või piisava mehaanilise ventilatsiooniga ruumis. |
Mineraalõlid, väga tuleohtlikud ja muud ohtlikud proovid | Vt ohutuskaarti. Võimaluse korral tuleb säilitada ohutuskapis. Teabe puudumisel pöörduge säilitamistingimuste teadasaamiseks labori poole. |
Lagunemisaltid proovid | Tuleb säilitada sügavkülmikus või külmikus sõltuvalt toote laadist. Kahtluse korral konsulteerige laboriga. |
Väga kiiresti riknevatest toodetest võetud proovid | Toiduainete proove tuleb säilitada muudest proovidest eraldi. Riknevaid kaupu tuleb säilitada külmikutes või need tuleb labori nõuandel külmutada. Märkige proovivõtuvormile, et tolliametnik külmutas proovi. Külmutatud proove tuleb hoida temperatuuril alla -18 °C ning säilitustemperatuuri tuleks korrapäraselt kontrollida. |
Jahutatud toodetest võetud proovid | Toiduainete proove tuleb säilitada muudest proovidest eraldi. Jahutatud proove tuleb hoida temperatuuril umbes 4 °C ning säilitustemperatuuri tuleks korrapäraselt kontrollida. |
Külmutatud toodetest võetud proovid | Toiduainete proove tuleb säilitada muudest proovidest eraldi. Külmutatud proove tuleb hoida temperatuuril alla -18 °C ning säilitustemperatuuri tuleks korrapäraselt kontrollida. |
Toiduainete ning meditsiini- ja farmaatsiatoodete jaemüügipakenditest võetud proovid | Säilitage pakendil märgitud tingimustel, kuid mitte kõrgemal temperatuuril kui umbes 30 °C või pakendil näidatud temperatuuril. |
Transporditingimused peavad tagama transporditavate proovide puutumatuse ja karakteristikud. Transpordi liik sõltub proovide laadist (nt ohtlikud kaubad või spetsiaalsed temperatuurinõuded), kogustest, kiireloomulisusest ja toimumise sagedusest.
Proovide tollilaborisse transportimiseks on mitmeid meetodeid.
Transport | Märkused |
Posti teel ja korrapärase kohaletoimetamisteenuse abil | Seda meetodit võib kasutada ainult ohutute proovide puhul, mis ei nõua säilitamiseks eritingimusi. Mõned kohaletoimetamisteenuse osutajad võivad transportida ka teatavaid ohtlikke proove. Igal teenuseosutajal võivad olla erinõuded koguste, pakendamise ja märgistamise kohta. |
Erivarustusega transpordivahendiga, mis on ette nähtud näiteks keemiliste proovide või külmutatud kaupade transportimiseks | Seda meetodit võib kasutada igat liiki proovide transportimiseks, kui puudub ristsaaste oht. Seda meetodit tuleks kasutada proovide puhul, mis nõuavad säilitamiseks eritingimusi. Ohtlike omadustega proovide puhul kontrollige töövõtja nõudeid koguste, pakendamise ja märgistamise kohta. |
Kulleriga | Seda meetodit võib kasutada igat liiki proovide transportimiseks, kui proovid on sobivalt pakendatud ja puudub ristsaaste oht. Ohtlike omadustega proovide puhul kontrollige töövõtja nõudeid koguste, pakendamise ja märgistamise kohta. Kulleril võib olla ka piiranguid selle suhtes, mida ta aktsepteerib. Korrapäraste transporditoimingute või kiireloomuliste saadetiste puhul võib kulleri kasutamine osutuda praktiliseks. |
Tolliametnik ise | Proovid toimetatakse otse tollilaborisse. Järgida tuleb ohtlike ainete vedu (ADR) käsitlevaid eeskirju, välja arvatud juhul, kui proove transporditakse tingimustel, mis võimaldavad ADRist erandeid teha. |
Proovide transpordi kohta täiendava teabe saamiseks tutvuge oma siseriiklike suunistega.
Harilikult ei pea saatma proove tollilaborisse viivitamata, kui tolliasutusel on sobivad säilitusruumid. Proove võib koguda ja tollilaborisse saata teatud aja tagant, eeldusel et peetakse kinni proovide laborisse saatmise tähtaegadest.
Korrapärase kullertranspordi kasutamise korral võivad tolliasutused olla ühendatud transpordivõrgustikuga, et tagada proovide korrapärane kogumine. Praktilistel põhjustel ei pruugi alati olla võimalik kõiki tolliasutusi transpordivõrguga ühendada. Nii võib juhtuda isoleeritud piirivalveasutuse puhul või sellise asutuse puhul, kus proove võetakse harva. Need asutused võivad kasutada proovide saatmiseks mõnda muud meetodit. Proovide kiirtranspordiks võib kasutada kullerit, kes toimetab proovid tollilaborisse hiljemalt 24 tunni jooksul. Veenduge, et kulleril on proovi jaoks sobivad säilitamis- ja transporditingimused.
Transportimiseks võib proovid panna lisapakenditesse (kartongkarbid, kastid, spetsiaalsed proovikonteinerid jne) või transpordikonteineritesse. Neid võib täita vermikuliidi või muu granuleeritud inertse tootega, mis toimib pakkematerjali ja täidisena. See hoiab ära proovide kahjustumise ning lekke korral imendavad need vedeliku.
Külmutatud või jahutatud proove transporditakse mobiilsetes sügavkülmikutes, jahutuskastides või – lühikeste vahemaade puhul – termokottides või -kastides. Jahutusahel tuleb säilitada ja seda käsitlevad andmed tuleks registreerida.
Sulatatud toodetest saadud proove ei tohi uuesti külmutada, välja arvatud juhul, kui need muul viisil riknevad.
Toiduainetest ja kemikaalidest võetud proove peab sõidukis eraldi transportima (lastiruumid, pakendikastid jne), et hoida ära mis tahes võimalikku otsest kokkupuudet nende vahel.
HOIATUS!
Selliste ainete proove, mis võivad omavahel reageerida, tuleb alati säilitada või transportida eraldi kastides. Tuleb vältida mis tahes füüsikalist või keemilist reaktsiooni või ristsaastumist, mis võiks mõjutada proove või tekitada ohtliku olukorra (aurud, tulekahju või plahvatus).
Sellistest kemikaalidest võetud proove, mis võivad transpordi ajal ise süttida, plahvatada või eritada mürgiseid gaase, transpordivad spetsialiseerunud töövõtjad.
Sellistest materjalidest võetud proove, mis võivad tekitada staatilist laengut, tuleks transportida pakendatuna elektrit mittejuhtivasse materjali. Ohtlike kaupade autoveod (ADR) Ohtlike kaupadena klassifitseeritud kaupadest võetud proovide transportimisel (vt ohutuskaardi punkt 14 „Veonõuded“) tuleb järgida
ADRi eeskirju.
Kõigile pakendamise, saatmise ja transpordiga seotud töötajatele tuleb korrapäraselt korraldada asjakohaseid ADRi eeskirju käsitlevaid koosolekuid.
Märkus. Mõnes liikmesriigis on tollil üldine erand ADRi eeskirjadest, siiski on õnnetuste või lekete korral äärmiselt soovitatav järgida nii tervisekaitse- ja ohutuseeskirju kui ka keskkonnakaitse eesmärke.
Kui ohtlikeks kaupadeks liigitatud proove transpordib töövõtja (nt post, kuller, kohaletoimetaja), vastutab saatja kogu sellise teabe esitamise eest, mida töövõtja vajab saadetise ohutuks käitlemiseks. Kõik töövõtja kehtestatud nõuded koguste, pakendamise ja märgistamise kohta peavad olema täidetud.
Ohtlike kaupade suurte koguste transportimine nõuab ulatuslikke meetmeid (nt veokite, töötajate koolitamise, pakendamise jms osas).
Harilikult peavad tolliametnikud transportima ainult väikeses koguses ohtlikke kaupu (nt keemiatooted, ebaseaduslikud uimastid, tuleohtlikud vedelikud). Ohtlike kaupade piiratud koguste transportimist käsitlevatest täielikest ADRi eeskirjadest on kaks erandit, mida saab kohaldada (vt allpool punktid A ja B).
Järgnevalt on esitatud lühike ülevaade ADRi eeskirjadest piiratud koguste veo kohta. Üksikasjaliku teabe saamiseks pöörduge alati oma riigi ametiasutuste poole.
A) Piiratud kogusena transportimine (ADRi peatükk 3.4)
- Iga ohtlik kaup pannakse sisepakendisse, mis kombineeritakse sobiva välispakendiga.
- Kogu pakendi brutomass ei tohi ületada 30 kg.
- Sisepakendi kogusepiirangud sõltuvad ohtliku kauba laadist. Need on täpsustatud ADRi peatüki 3.2 tabeli A veerus 7a. Vajalik teave ÜRO numbri ja pakendirühma kohta on esitatud ohutuskaardi 14. jaos „Transporditeave“. Mõned näited tüüpiliste tolli võetavate proovide kohta on esitatud allpool olevas tabelis. Kui ADRi peatüki 3.2 tabeli A veerus 7a on „0“, ei tohi proovi piiratud kogusena transportida.
- Pakend peab vastama ADRi peatüki 6.1 nõuetele, kuid ei pea olema läbinud tüübihindamiskatset (v.a klass 1).
- Välispakendil on järgmine tähis:
 | ning vedelike puhul: |  |
- Vedajal peab olema teave saadetise brutomassi kohta.
- Kõigile pakendamise, saatmise ja transpordiga seotud töötajatele tuleb korrapäraselt korraldada asjakohaseid ADRi eeskirju käsitlevaid koosolekuid.
Proov | ÜRO number | Pakendirühm | Sisepakendi maksimaalne suurus |
Puhas etanool | 1170 | II | 1 liiter |
40 % etanool | 1170 | III | 5 liitrit |
Mootoribensiin | 1203 | II | 1 liiter |
Diislikütus | 1202 | III | 5 liitrit |
Raske kütteõli | 3077 | III | 5 kg |
Kokaiin | 1544 | III | 5 kg |
Metamfetamiin | 2811 | II | 500 g |
Heroiin | 1544 | I | 0 g |
B) Transportimine, mille korral kasutatakse väikese veose erandit või 1 000 punkti reeglit (ADRi punkt 1.1.3.6)
- Ohtlikud kaubad tuleb pakendada tüübihindamiskatse läbinud pakendisse, mille välisküljel on ÜRO kood. Märkus: pappkarpide teip ja sisepakend (nt plastkotid) kuuluvad samuti tüübihindamiskatse alla.
- Pakenditel peab olema järgmine teave: kaubasaatja, kaubasaaja, ÜRO number, ohuklassi märgistus, vedelike puhul pakendi õiget asendit näitavad nooled.
- Sõiduk peab olema varustatud tulekustutiga (vähemalt 2 kg).
- Kogusepiirangud kehtivad kogu sõiduki (sh järelhaagise) veose kohta. Need arvutatakse allpool esitatud viisil. Neid arvutusi on võimalik teha mitme veebirakenduse abil, eeldusel et teil on kogu vajalik teave.
Igale ohtlikule kaubale määratakse
veokategooria (vt ADRi peatüki 3.2 tabeli A veerg 15). Sõltuvalt ohtliku kauba ÜRO numbrist, klassist ja pakendigrupist on kasutusel kategooriad 0, 1, 2, 3 ja 4. Maksimaalne üldkogus veo kohta iga veokategooria puhul on esitatud siin.
Tabel 1. Maksimumkogused väikese veose erandi puhul
Veokategooria | Maksimaalne üldkogus veo kohta (netomass kilogrammides või liitrid) |
0 | 0 |
1 | 20 |
2 | 333 |
3 | 1000 |
4 | Piiramata |
Vt ADR 1.1.3.6.3
Näide:- Mootoribensiin (ÜRO nr 1203, klass 3, II pakendigrupp) määratakse veokategooriasse 2 ja seepärast võib 333 liitrit transportida väikese veose erandi alusel. Samamoodi võib mootoribensiini proovide ja puhta etanooli proovide korral (ÜRO nr 1170, klass 3, II pakendigrupp, veokategooria 2) transportida kokku 333 liitrit.
- Kui tuleb transportida eri veokategooriatesse kuuluvaid ohtlikke kaupu, korrutatakse kogused (mass kilogrammides või maht liitrites) tabelis 2 esitatud teguriga ja liidetakse. Tulemus ei tohi ületada arvu 1 000, siit ka väljend „1 000 punkti reegel“.
Tabel 2. Korrutustegurid 1 000 punkti reegli puhul
Veokategooria | Tegur |
0 | Ei transpordita väikese veosena |
1 l | 50 |
2 | 3 |
3 | 1 |
4 | Koguselised piirangud puuduvad |
Vt ADR 1.1.3.6.4
Näited:
- Näide 1.
- Proovide transport (igaüks 1 l): 30 puhta etanooli proovi, 20 diislikütuse proovi, 10 mootoribensiini proovi
ÜRO number | Nimetus | Veokategooria | Tegur | Kogus | Punktid |
1170 | Etanool | 2 | 3 | 30 l | 90 |
1202 | Diislikütus | 3 | 1 | 20 l | 20 |
1203 | Mootoribensiin | 2 | 3 | 10 l | 30 |
Punkte kokku: 140
Selles näites võib transportimisel kasutada väikese veose erandit
- Näide 2.
- 50 kg konfiskeeritud kokaiini, 50 kg konfiskeeritud metamfetamiini, 15 kg konfiskeeritud heroiini:
ÜRO number | Nimetus | Veokategooria | Tegur | Kogus | Punktid |
1544 | Kokaiin | 2 | 3 | 50 kg | 150 |
2811 | Metamfetamiin | 2 | 3 | 50 kg | 150 |
1544 | Heroiin | 1 | 50 | 15 kg | 750 |
Punkte kokku: 1 050
Selles näites ei või transportimisel kasutada väikese veose erandit.
Juhil peab olema kaasas ADR-veodokument, mis sisaldab järgmist teavet: kaubasaatja, kaubasaaja ja iga ÜRO numbri kohta veol: pakendite arv, tunneli piirangu kood (vt ADRi peatüki 3.2 tabeli A veerg 15), netomass kokku.
Hoiatus! Kui teil on kahtlusi seoses ohtlike kaupade või tundmatute ainete pakendamise ja transpordiga, küsige nõu oma tollilaborilt.
Eespool esitatud eeskirjade ja nõuete loetelu ei ole lõplik ning neid kohaldatakse konkreetsetest oludest lähtuvalt. Õhutranspordi (IATA) või meretranspordi (IMDG) suhtes kohaldatakse teistsuguseid eeskirju. Selleks et proov oleks vastuvõetav, peab see jõudma tollilaborisse nõuetekohases seisundis. Peate tagama, et laborisse transportimise ja viimise ajal on täidetud allpool esitatud kriteeriumid. Labor võtab ühendust tolliametnikuga ning laboril on õigus proov tagasi lükata, kui need kriteeriumid ei ole täidetud.
Kõik proovid peavad vastama järgmistele kriteeriumidele:
- proovidele tuleb märkida proove käsitlevad üksikasjad, sealhulgas proovi viitenumber;
- proov peab olema plommitud. Proovi võib pidada plommituks siis, kui täidetud on üks järgmistest kriteeriumidest:
- proovi annab vahetult üle tolliametnik;
- pakend või proovianum ise on plommitud kasutatavale konteinerile sobival viisil, nagu on osutatud punktis 2 „Plommimine“. Üks pakend võib sisaldada mitut proovi, mis on eraldi plommitud või mitte;
- proov koosneb esemest, millele on kinnitatud märgis ja mis on sobival viisil plommitud;
- pakend peab olema kahjustamata ja suletud. Siseriiklike suuniste ja rahvusvaheliste eeskirjadega ette nähtud ajapiirangut laborisse saatmiseks ei tohi olla ületatud;
- proovidele peab olema lisatud täielikult täidetud proovivõtuvorm;
- proovi suurus peab olema analüüside tegemiseks piisav. Mõne konkreetse kauba puhul peavad olema täidetud järgmised tingimused:
- sügavkülmutatud tooted ei tohi olla sulanud;
- tooteid, mida säilitatakse tavaliselt madalal temperatuuril (või, piimatooted, puuviljamahlad), tuleb hoida sellel temperatuuril;
- tooteid, mis võivad minna käärima, tuleb käidelda hoolikalt ning need tooted tuleks panna võimalikult kiiresti külmikusse;
- mineraalõlist võetud proovid tuleb esitada kaitsvates transpordikastides ning tuleks kontrollida, et need proovid ei ole pihkunud;
- kui proovid esitatakse algses jaemüügipakendis, peaks see pakend olema terve;
- keemilisi proove, mis on ametlikult tähistatud ohusümbolitega – näiteks pealuu, leegimärk või plahvatuse sümbol –, tuleks transportida spetsiaalsetes proovikastides (vt Pakendamissoovitused).