breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowa farma wiatrowa w Strzałkowie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski

  • 01 January 2007

Dzięki środkom unijnym możliwa była budowa farmy wiatrowej w Strzałkowie, liczącej około 5000 mieszkańców miejscowości położonej w województwie wielkopolskim, w północno-zachodniej Polsce. Całkowita moc farmy wiatrowej – czyli maksymalna ilość energii, którą jest w stanie wyprodukować – wynosi 4 megawaty (MW). Każda z dwóch turbin wiatrowych wchodzących w skład elektrowni ma moc 2 MW i maksymalną wysokość 160 m n.p.t.

Jedną z najważniejszych cech gospodarki każdego kraju jest bezpieczeństwo energetyczne. Budowa tego typu elektrowni przyczynia się do realizacji tego celu i zwiększa produkcję energii ze źródeł odnawialnych, skutecznie wspierając przejście Polski na gospodarkę niskoemisyjną.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Rzeczypospolitej Polskiej

Oprócz instalacji turbin, projekt obejmował zakup usług i materiałów budowlanych do budowy dróg dojazdowych i zagospodarowania placów montażowych.

Wykonano fundamenty pod wieże wiatrowe i zainstalowano różne inne elementy infrastruktury, w tym m.in. linie energetyczne, systemy kontrolno-pomiarowe oraz system uziemienia zapobiegający uszkodzeniom spowodowanym wyładowaniami atmosferycznymi lub przepięciami. Ponadto zakupiono wszystkie urządzenia potrzebne do przetwarzania energii wiatru na energię elektryczną oraz wybrano inspektora z odpowiednimi uprawnieniami do nadzorowania prac.

Kluczowymi elementami turbin są łopaty wirnika oraz generator prądu umieszczony w gondoli – elemencie mocowanym do szczytu wieży, za łopatami wirnika, w którym znajduje się przekładnia i transformator. Łopaty wirnika przekształcają energię wiatru w energię mechaniczną, natomiast generator przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną.

Zwiększenie produkcji energii odnawialnej

Wiatr stanowi odnawialne źródło energii, która produkowana jest bez konieczności wykorzystania jakiegokolwiek paliwa. Budowa farmy wiatrowej w gminie Strzałkowo pozwala zwiększyć ilość wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Projekt przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, pozwalając lepiej zaspokoić obecne i przyszłe zapotrzebowanie kraju na energię, a także przyczyniając się do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa elektrowni wiatrowej (ST5, ST6) w gminie Strzałkowo o mocy 4 MW (2 x 2 MW) wraz z infrastrukturą i przyłączem energetycznym” wyniosła 4 361 445 EUR (21 088 767 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na okres programowania 2014–2020 wyniósł 1 289 758 EUR (6 238 251 PLN). Inwestycja objęta jest priorytetem „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej”.