breadcrumb.ecName

Az Interreg URBFORDAN projektje megóvja a Duna régióbeli erdőségeket

  • 03 November 2022

Az URBFORDAN projekt égisze alatt a Duna régió hét nagyvárosa egyesítette erőit a fenntartható erdőfejlesztés érdekében. Együttműködésük biztosította az erdők növény- és állatvilágának háborítatlanságát, és gondoskodott arról, hogy maradjanak olyan területek, ahol a helyiek és a turisták egyaránt élvezhetik a természetet.

Az URBFORDAN projekt végrehajtásával és városi erdőfejlesztési stratégiák elfogadásával Ljubljana és hat partnerváros megóvja a nagyvárosi zöldterületeket, biztosítva, hogy a városok kikapcsolódási és oktatási céllal megőrizzék és megfelelően kezeljék erdőségeiket.

Maja Bovcon, Zöld területek kezeléséért és közterületek tisztán tartásáért felelős csoport, Ljubljana városa

Minden részt vevő nagyváros kijelölte saját kísérleti terepét, ahol új létesítményeket alakított ki és vizsgálta a fenntartható erdőgazdálkodási gyakorlatok hatását. A következő területek szolgáltak kísérleti terepként: a ljubljanai Golovec-domb (Szlovénia), a budapesti Hármashatár-hegy, a kolozsvári Făget-erdő (Románia), a bécsi Duna-sziget (Ausztria), a zágrábi Grmoščica-domb (Horvátország), a belgrádi Avala (Szerbia) és az Ivano-Frankivszk-i Vovcsinyec-domb (Ukrajna).

A projektben részt vevő városok turistautakat alakítottak ki, új berendezéseket telepítettek, létesítményeket építettek és oktató jellegű táblákat helyeztek el, valamint egymással együttműködve stratégiai terveket dolgoztak ki erdőségük kezelésére. A szakértői tanácsadást horvát és szlovén nemzeti erdőgazdálkodási szervezetek biztosították. A projekt vezető partnere, Ljubljana 2016-ban elnyerte az Európa zöld fővárosa címet.

Zöldterületek védelme

Az URBFORDAN a „Management and Utilisation of Urban Forests as Natural Heritage in Danube Cities” (a.m. a Duna régió nagyvárosi erdőségeinek természeti örökségként történő kezelése és hasznosítása) kifejezésből képezett betűszó. A hét város összesen körülbelül 35 km2 területű városi erdőséggel büszkélkedhet. Ezek az erdőségek lehetőséget nyújtanak a városlakók számára, hogy maguk mögött hagyják a nagyvárosi rohanást, és feltöltődjenek, kapcsolatot teremtsenek a természettel.

Azonban a csaknem 6,5 millió helyi lakos és az éves viszonylatban több mint 15 millió turista együttesen veszélyezteti e zöldterületek érintetlenségét. Ezért a nagyvárosoknak új módszereket kell találniuk városi és városkörnyéki erdőségeik kezelésére, hogy fent tudják tartani a kikapcsolódást nyújtó helyek iránti igény és a biodiverzitás megőrzése közötti egyensúlyt.

Minden korosztály igényeit figyelembe véve

Bécsben olyan turistautat hoztak létre, amelyen gyermekek és felnőttek számára is kialakítottak interaktív tájékoztató területeket. Kolozsváron egy sor oktatási és szabadidős tevékenységet hoztak létre diákok részére. Egyéb költséghatékony intézkedésekkel – például új szemetesek és „rovarhotelek” kihelyezésével – is igyekeztek megőrizni az erdők állagát.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

Az „URBFORDAN – A Duna régió nagyvárosi erdőségeinek természeti örökségként történő kezelése és hasznosítása” projekt teljes beruházási összege 2 788 566 EUR, amelyből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának, az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköznek és az Előcsatlakozási Támogatási Eszköznek a hozzájárulása 2 370 281 EUR az Interreg „Duna transznacionális” operatív programjának keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban.