breadcrumb.ecName

Interreg projekt URBFORDAN ščiti urbane gozdove v Podonavju

  • 03 November 2022

Sedem evropskih mest v Podonavju je združilo moči v okviru projekta URBFORDAN za trajnostni razvoj njihovih gozdnih površin. S tem se je zagotovilo, da lahko flora in favna še naprej uspevata in ostane prostor, kjer lahko domačini in turisti uživajo v naravi.

Z izvajanjem projekta URBFORDAN in sprejetjem strategij razvoja urbanih gozdov, Ljubljana in šest partnerskih mest ohranjajo zelena pljuča mest in tako zagotavljajo ustrezno gospodarjenje z urbanimi gozdovi, ki ostajajo prostori za rekreacijo in izobraževanje.

Maja Bovcon, Odsek za urejanje zelenih površin in čiščenje javnih površin, Mestna občina Ljubljana

Vsako sodelujoče mesto je zagotovilo lastno pilotno območje, kjer so se preizkušale prakse trajnostnega gospodarjenja z gozdovi in postavili novi objekti. To so bili hrib Golovec v Ljubljani (Slovenija), hrib Hármashatár v Budimpešti (Madžarska), gozd Făget v Cluj-Napoci (Romunija), otok na Donavi na Dunaju (Avstrija), hrib Grmoščica v Zagrebu (Hrvaška), Avala v Beogradu (Srbija) in hrib Vovchynets v Ivano-Frankivsku (Ukrajina).

Projektna mesta so postavila naravne poti, novo opremo, objekte in izobraževalne vizualizacije ter sodelovala pri strateških načrtih za svoje gozdove. Nacionalne organizacije za gospodarjenje z gozdovi iz Hrvaške in Slovenije so zagotovile strokovno znanje. Ljubljana, vodilni partner projekta, je bila leta 2016 Zelena prestolnica Evrope.

Zaščita zelenih pljuč

URBFORDAN pomeni „upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih“. Sedem mest ima približno 35 km2 urbanih gozdov. Ti prostori so ključnega pomena za prebivalce, da si oddahnejo od pogosto hitrega tempa mestnega življenja, napolnijo baterije in se povežejo z naravo.

Vendar so s skupnim številom prebivalstva skoraj 6,5 milijona ljudi in več kot 15 milijoni obiskovalcev vsako leto ta zelena pljuča vse bolj pod pritiskom. Zaradi tega morajo mesta poiskati nove načine upravljanja mestnih in primestnih gozdov, da uravnotežijo potrebo po rekreacijskih prostorih z ohranjanjem biotske raznovrstnosti.

Zadovoljevanje za vse starosti

Na Dunaju so razvili naravno pot z interaktivnimi informacijskimi območji za otroke in odrasle. V Cluj-Napoci so se za šolarje organizirale številne izobraževalne in rekreacijske dejavnosti. Drugi, stroškovno učinkoviti ukrepi, ki podpirajo ohranjanje, so vključevali postavitev novih smetnjakov in „hotelov za žuželke“.

Skupna naložba in sredstva EU

Celotna naložba projekta „URBFORDAN – upravljanje in raba urbanih gozdov kot naravne dediščine v podonavskih mestih“ znaša 2 788 566 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU, evropski instrument sosedstva in instrument za predpristopno pomoč prispevajo 2 370 281 EUR iz operativnega „transnacionalnega programa za Podonavje“ Interreg za programsko obdobje 2014–2020.