Komisja Europejska
pl Polski pl

Projekt Interreg poprawia jakość życia poprzez budowanie połączeń między miejskimi i wiejskimi obszarami Europy

  • 14 October 2021

Aby poprawić jakość życia i dostęp do usług w słabo zaludnionych regionach, w ramach projektu CONNECT2CE powstały nowe rozwiązania w zakresie transgranicznego transportu publicznego łączącego obszary peryferyjne i miejskie w Europie Środkowej. Współpraca środkowoeuropejskich państw zaowocowała utworzeniem nowych połączeń oraz opracowaniem aplikacji mobilnych i zintegrowanych systemów biletowych.

Propagowanie tworzenia wydajnych połączeń komunikacyjnych z najważniejszymi obszarami miejskimi nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko, lecz może także zapobiegać wyludnianiu obszarów peryferyjnych oraz zwiększać integrację i mobilność obywateli UE.

Paolo Dileno, kierownik projektu, Inicjatywa Środkowoeuropejska

Wśród ośmiu projektów pilotażowych znalazło się eksperymentalne przedłużenie – do Triestu we Włoszech – trasy kolei Mi.Co.Tra, która łączy Villach w Austrii z włoskim Udine. W ten sposób powstało dłuższe połączenie transgraniczne, które jest dostępne w weekendy i dni wolne od pracy i które utworzono z myślą o turystach, w tym turystach rowerowych. Zmiana ta zyskała popularność wśród pasażerów i może wejść do rozkładu na stałe, gdy zniesione zostaną ograniczenia podróży transgranicznych wprowadzone w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

Ponadto przygotowano zintegrowany system biletowy obejmujący linie kolejowe i autobusowe między Lublaną w Słowenii i Triestem. W testach systemu udział wzięło ponad 600 pasażerów. Próba ta wykazała, że narzędzia ICT mogą likwidować luki w zakresie transportu publicznego. Na jej podstawie powstał model, który można będzie wykorzystać w innych regionach.

Przedsiębiorstwa kolejowe w Słowenii i na Węgrzech przeprowadziły wspólnie kampanię marketingową promującą połączenia transgraniczne. Na obszarze przy granicy austriacko-węgierskiej dokonano harmonizacji istniejących linii, zwiększono jakość przewozów kolejowych i zaplanowano utworzenie nowych połączeń autobusowych.

W czeskim kraju pilzneńskim udoskonalono regionalny system infomobilności. Ponadto przeprowadzono analizę rozwiązań umożliwiających poprawę połączeń między Niemcami i Polską.

Połączenia z ośrodkami miejskimi

Urbanizacja i towarzyszące jej wyludnienie obszarów wiejskich, peryferyjnych i przygranicznych to zjawiska, które przybierają na sile w krajach Europy Środkowej. Do przyczyn takiego stanu rzeczy należy brak lub niedostatek środków transportu publicznego umożliwiających podróż do ośrodków miejskich, czyli miejsc, gdzie dostępne są usługi i miejsca pracy.

 W projekt zaangażowane były organy publiczne, publiczne przedsiębiorstwa transportowe i instytucje badawcze. Uczestnicy zamierzali ustalić, jakie przeszkody stoją na drodze do ustanowienia wydajnych i atrakcyjnych usług transportu publicznego na obszarach peryferyjnych i przygranicznych.

Długotrwałe efekty

Partnerzy poddali analizie publiczne usługi transportowe w regionach Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska i Bolzano we Włoszech, na obszarze przy granicy słoweńsko-chorwackiej, w kraju pilzneńskim w Czechach, a także połączenia między zachodnimi Węgrami a regionem Burgenland w Austrii oraz między regionem Berlin-Brandenburgia w Niemczech a zachodnią Polską.

Spośród ośmiu projektów pilotażowych cztery przyniosły poprawę transgranicznego transportu publicznego, a w przypadku pozostałych przeprowadzono studia wykonalności, które mogą stać się podstawą przyszłych działań.

Aby zagwarantować długoterminowe oddziaływanie projektu, opracowano narzędzie decyzyjne przeznaczone dla planistów zajmujących się regionalnym i transgranicznym transportem publicznym. W ramach innej inicjatywy chorwaccy i słoweńscy operatorzy kolejowi podpisali protokół ustaleń w zakresie poprawy międzynarodowych połączeń kolejowych.

Projekt CONNECT2CE zademonstrował, jak likwidować luki w zakresie transportu publicznego poprzez zastosowanie innowacyjnych usług i metod. Osiągnięte dotychczas wyniki sprawiły, że niektóre usługi i inicjatywy otrzymają dalsze finansowanie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Improved Rail Connections and Smart Mobility In Central Europe” wyniosła 2 602 924 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 2 142 529 EUR został wniesiony za pośrednictwem programu współpracy „Interreg Europa Środkowa” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Współpraca w zakresie lepszego skomunikowania Europy Środkowej”.