Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Maria Iglesia Gomez, kierownik działu „Systemy opieki zdrowotnej”, Komisja Europejska, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Maria Iglesia Gomez, kierownik działu „Systemy opieki zdrowotnej”, Komisja Europejska, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Jaka jest najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy? Niektórzy są bardzo dumni z samochodu, domu albo nawet łodzi. Ale jeśli zastanowimy się tak uczciwie choć przez chwilę, to zgodzimy się zapewne, że to zdrowie jest największą wartością: zdrowie nasze i naszych bliskich.

Dlatego wydajemy tyle pieniędzy na ochronę zdrowia. Rządy naszych krajów zbudowały skomplikowane systemy opieki zdrowotnej, które mają nam zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Celem Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności jest usprawnianie systemów opieki zdrowotnej.

W komunikacie z zeszłego roku Komisja zaproponowała cele w zakresie opieki zdrowotnej: systemy opieki mają być otwarte, dostępne oraz skuteczne. Powinny być także zdolne do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie przed nimi stają i odpowiadać na te wyzwania innowacyjnymi rozwiązaniami.

Jak już wspomniano, systemy opieki zdrowotnej są bardzo złożone. Obejmują wiele różnych zawodów – lekarze, pielęgniarki, dentyści to zaledwie kilka z nich – oraz różne instytucje, takie jak szpitale, przychodnie, apteki itp. Jeżeli chcemy ulepszyć jakikolwiek system, zwłaszcza złożony, najpierw musimy zrozumieć, jak on działa. Technicznie rzecz biorąc, musimy ocenić jego wyniki.

W tym właśnie celu zeszłej jesieni Komisja utworzyła grupę ekspercką ds. oceny działania systemów opieki zdrowotnej. Grupa stanowi forum, w ramach którego kraje dzielą się doświadczeniami i uczą od siebie nawzajem. Grupa ma także za zadanie zidentyfikować narzędzia i metodologie do lepszej oceny systemów opieki zdrowotnej, co w efekcie końcowym doprowadzi do ich ulepszenia.

Systemy opieki zdrowotnej

Więcej na ten temat