Ta spletna stran je bila arhivirana (01/11/2014)
01/11/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Kemikalije

Evropska kemična industrija: varna in konkurenčna

© Eclipse Digital - Fotolia.com

Kemična industrija je spremenila naš svet, saj so zaradi nje izdelki cenejši, lažji in odpornejši. Je evropska zgodba o uspehu, ki jo moramo ohraniti. 

Kemikalije, plastika in guma so temelji industrije EU. Izdelki kemičnega sektorja so omogočili inovacije v vseh industrijskih dejavnostih, od avtomobilske do letalske industrije, kar je imelo pozitiven učinek na gospodarsko rast, inovativnost, zaposlovanje in izvoz. 

Evropa ima vodilno vlogo v kemičnem sektorju, saj obvladuje kar petino svetovnega trga. Tehnološki napredek je evropskim podjetjem omogočil, da obdržijo svojo konkurenčno prednost ter že desetletja svoje izdelke in ideje prodajajo po vsem svetu. Kemikalije so pomembne tudi pri iskanju rešitev za prihodnje izzive, denimo prehodu na nizkoogljično gospodarstvo.

Vendar je treba storiti več, da izboljšamo energetsko učinkovitost kemične industrije. Kemične tovarne porabijo več energije, zlasti nafte in zemeljskega plina, kot druge tovarne, zato imajo s tem tudi velike stroške. Stroški energije v Evropi rastejo kljub svetovnemu padcu cen: energija v Evropi je trikrat dražja kot v ZDA in na splošno dražja kot v drugih konkurenčnih regijah.

V zadnjih 20 letih se je kemična industrija na te pritiske odzvala z zmanjševanjem energetske intenzivnosti in izpustov toplogrednih plinov za 50 % (medtem se je proizvodnja povečala za 70 %). Kljub tem izboljšavam pa zaradi rasti cen energije večina energetsko intenzivnih kemičnih podjetij premišljuje o selitvi svojih naložb v ZDA ali druge države z nižjimi stroški energije. V najslabšem primeru bi ta podjetja zaprla svoje tovarne v EU.

Evropska komisija seveda želi tak razvoj dogodkov preprečiti. Kmalu bo objavila poročilo o stroških energije, s katerim bo ocenila negativne učinke previsokih cen energije na določene sektorje, vključno s kemičnim. Tako želi javnost in deležnike ozavestiti o gospodarskih posledicah in spodbuditi ustrezne ukrepe.  Zavzema se tudi za boljšo pravno varnost v zvezi z dolgoročnimi pogodbami za elektriko za podjetja v energetsko intenzivnih panogah. To bi kupcem zagotovilo nižje cene energije, prodajalcem pa finančno stabilnost.

Obenem je treba spodbuditi tudi inovacije. Ameriški in japonski tekmeci v raziskave in razvoj vlagajo več kot evropska kemična podjetja. Za prihodnost sektorja je pomembno tudi recikliranje, ki naj predstavlja nove priložnosti in ne dodatno obremenitev. 

Komisija si močno prizadeva za oblikovanje pravnega okolja, ki bi olajšalo delovanje kemičnih podjetij, čim bolj zmanjšalo birokratske zahteve in spodbudilo naložbe. 

Evropa ima najbolj napredno in varno zakonodajo o kemikalijah na svetu. Uredba REACH je postala svetovni zgled za standarde. Zaradi nje naš trg deluje bolje in je življenje državljanov varnejše. Zavedamo pa se, da predstavlja tudi veliko upravno obremenitev za podjetja, kar lahko škodi njihovi konkurenčnosti. Zato pripravljamo optimizacijo postopkov REACH, s čimer bi manjšim podjetjem olajšali sporočanje zahtevanih informacij.

Več informacij Deutsch (de) English (en) français (fr)

Zadnja posodobitev: 11/02/2015 |  Na vrh