Strona zarchiwizowana dnia 01/11/2014
01/11/2014

Ścieżka nawigacji

Przemysł i przedsiębiorczość

Chemikalia

Europejski przemysł chemiczny – bezpieczeństwo i konkurencyjność

© Eclipse Digital - Fotolia.com

Przemysł chemiczny zmienił nasz świat, ponieważ dzięki niemu produkty są tańsze, lżejsze i bardziej odporne. Jest to przykład europejskiego sukcesu, z którego powinniśmy być dumni. 

Chemikalia, tworzywa sztuczne i guma są podstawą przemysłu UE. Produkty sektora chemicznego umożliwiły przeprowadzenie innowacji w wielu gałęziach przemysłu, od produkcji aut po lotnictwo, co ma pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, innowacyjność, zatrudnienie i eksport. 

Europa jest globalnym liderem w sektorze produkcji chemicznej i posiada jedną piątą udziału w jej światowym rynku. Od wielu lat postęp technologiczny umożliwia europejskim przedsiębiorstwom utrzymanie konkurencyjności i sprzedawanie produktów i pomysłów na całym świecie. Chemikalia są również kluczem do znalezienia rozwiązań dla przyszłych potrzeb, takich jak przejście na gospodarkę opartą na technologiach niskoemisyjnych.

Niemniej jednak wiele jeszcze pozostaje do zrobienia na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej w sektorze chemicznym. Zakłady chemiczne potrzebują więcej energii – w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego – niż zakłady zajmujące się inną produkcją, dlatego też ich rachunki za energię mogą być wysokie. Koszty energii w Europie rosną w porównaniu do ogólnej spadkowej tendencji na całym świecie: są one trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i ogólnie wyższe niż w innych konkurencyjnych regionach.

W ostatnich 20 latach przemysł chemiczny reagował na tę presję, zmniejszając energochłonność i poziom emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. (podczas gdy produkcja wzrosła o 70 proc.). Pomimo tych osiągnięć wzrost cen energii oznacza, że najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa chemiczne mogą rozważyć przesunięcie inwestycji do USA lub do innych krajów, w których koszty produkcji są niższe. W najgorszym razie zamkną swoje zakłady w UE.

Komisja odgrywa pierwszoplanową rolę w odwróceniu tej niepokojącej tendencji. Wkrótce zostanie opublikowane sprawozdanie na temat kosztów energii w celu oszacowania negatywnych skutków nadmiernych kosztów energii, które ponoszą niektóre sektory, w tym sektor chemiczny. Dzięki temu wzrośnie świadomość dotycząca stawki gospodarczej, o jaką toczy się gra i – miejmy nadzieję – doprowadzi to do podjęcia niezbędnych działań.  Komisja zachęca również do wzmocnienia pewności prawnej dotyczącej długoterminowych umów na dostawy energii elektrycznej dla przemysłu o dużym jej zużyciu. Powinno się to przyczynić do obniżenia cen energii dla nabywców energii, zaś w przypadku jej sprzedawców – pogłębić stabilność finansową.

Równocześnie należy promować innowacyjność. Konkurencyjne firmy z USA i z Japonii inwestują o wiele więcej w badania i rozwój niż europejskie przedsiębiorstwa chemiczne. Kluczem do przyszłości sektora jest również ponowne wykorzystywanie produktów, które należy postrzegać jako szansę, a nie jako problem. 

Komisja dokłada wszelkich starań, aby stworzyć środowisko prawne ułatwiające życie przedsiębiorstwom chemicznym, ograniczające biurokrację do minimum oraz wspierające inwestowanie. 

Europa może się pochwalić najbardziej zaawansowanym i rygorystycznym prawodawstwem w zakresie chemikaliów na świecie. Światowe standardy w tym względzie wyznacza dyrektywa REACH. Dzięki niej nasz rynek funkcjonuje skuteczniej, a obywatele są bezpieczniejsi. Ale mamy również świadomość faktu, że przemysł chemiczny znajduje się w obliczu poważnych obciążeń regulacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na jego konkurencyjność. Staramy się szeroko propagować procedury określone w dyrektywie REACH i ułatwić mniejszym przedsiębiorstwom sposób przekazywania informacji zgodnie z jej wymaganiami.

Więcej informacji Deutsch (de) English (en) français (fr)

Ostatnia aktualizacja: 11/02/2015 |  Początek strony