Ta spletna stran je bila arhivirana (01/11/2014)
01/11/2014

Navigacijska pot

Industrija in podjetništvo

Satelitska navigacija

Galileo

Na mestnih cestah je gneča, nam pa se mudi na pomemben sestanek. Vsem znana situacija, v kateri bi najbolj potrebovali pomoč satelitske navigacije, pa tudi primer, ki najbolj nazorno prikazuje omejitve obstoječe tehnologije. Motnje in slaba pokritost signala v mestih, polnih stolpnic in drugih visokih objektov, pogosto ovirajo pravočasni sprejem pomembnih informacij. Z Galileom bodo te težave stvar preteklosti. 

Galileo, evropski sistem globalne satelitske navigacije, je največja vesoljska infrastruktura, zasnovana v Evropi, in skupni projekt vseh evropskih držav. Izgradnja sistema je v teku, v celoti bo deloval še pred letom 2020.  Galileo bo zagotavljal navigacijske storitve po vsem svetu, bo natančnejši kot obstoječi sistemi, bolj odporen na motnje in odboj ter bo bolje izpolnjeval potrebe Evrope. 

To bo mogoče zaradi uporabe večjega števila satelitov, kot jih uporabljamo zdaj, ter prenosa navigacijskih signalov nove generacije.  Galileo bo združljiv z ameriškim in ruskim sistemom satelitske navigacije, zaradi česar bodo uporabniki lažje izkoristili prednosti kombiniranih sistemov. 

Prvi sektor, na katerega pomislimo ob novem navigacijskem sistemu, je seveda promet, vendar pa bo večja natančnost sistema Galileo koristna tudi na drugih področjih. Galileo bo dragocena pomoč pri intervencijah civilne zaščite v težkih razmerah. Kmetje bodo lahko s prilagojeno uporabo in učinkovitejšim načinom upravljanja zemljišč lažje nadzorovali uporabo in koncentracijo kemikalij. 

Pri iskanju novih virov energije si bo mogoče pomagati z natančnejšimi podatki. Brezžična telekomunikacijska omrežja bodo delovala učinkoviteje zaradi odlične časovne sinhronizacije, ki jo omogoča Galileo. Koristi bo imel tudi finančni sektor: z Galileovo izredno točno uro bo možno preverjati in časovno žigosati finančne transakcije. 

Sistem Galileo bo koristil celotnemu gospodarstvu. Po ocenah naj bi celoten gospodarski učinek novega sistema v naslednjih dveh desetletjih znašal približno 90 milijard evrov. Obseg trga satelitske navigacije naj bi se do leta 2020 povečal za dvakrat. 

Vrednost aplikacij in storitev, ki temeljijo na podatkih satelitske navigacije, naj bi v naslednjih 20 letih znašala približno 14 milijard evrov. Pozitivne učinke novega evropskega navigacijskega sistema bodo posredno čutili tudi drugi sektorji, denimo zdravstvo, promet in računalništvo, saj nove tehnologije, ki jih razvijemo za vesoljske projekte, pogosto uporabljamo na Zemlji.

Danes skoraj 7 % evropskega BDP temelji na izdelkih in storitvah, ki uporabljajo signale satelitske navigacije ameriškega globalnega satelitskega sistema za določanje položaja (sistem GPS). V prihodnosti bo Galileo postopoma nadgrajeval storitve GPS, ki so na voljo v EU, ter tako zagotovil dodano vrednost evropskemu gospodarstvu, raziskavam in varnosti. Ob tem velja poudariti, da bodo storitve sistema Galileo, vključno z varnostnimi storitvami, pod civilno upravo EU.

Več informacij

Zadnja posodobitev: 11/02/2015 |  Na vrh