Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Okrepljeno jamstvo za mlade

Kaj je okrepljeno jamstvo za mlade

Okrepljeno jamstvo za mlade je zaveza vseh držav članic, da mlajšim od 30 let zagotovijo kakovostno ponudbo za:

in sicer v štirih mesecih od dne, ko postanejo brezposelni ali ko končajo izobraževanje.

Vse države EU so se uvedbi okrepljenega jamstva za mlade zavezale s Priporočilom Sveta oktobra 2020. Priporočilo temelji na predlogu Komisije, ki je del svežnja za podporo zaposlovanju mladih.

Dosedanji dosežki

Jamstvo za mlade je mladim zagotovilo nove priložnosti in delovalo kot močna gonilna sila za strukturne reforme in inovacije. Večina javnih zavodov za zaposlovanje (JZZ) je izboljšala in razširila storitve za mlade.

V približno sedmih letih, tik pred pandemijo COVID-19, je bilo po vsej EU približno 1,7 milijona manj mladih, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo. Brezposelnost mladih je do februarja 2020 padla na rekordno nizko raven 14,9 %. To je bilo zgolj nekaj tednov pred uvedbo omejitev gibanja, povezanih s pandemijo, po vsej EU.

Čeprav je imelo pomembno vlogo izboljšanje makroekonomskega okvira, dokazi kažejo, da je bil doprinos jamstva za mlade velik. Več kot 24 milijonov mladih, ki so se prijavili v programe jamstva za mlade, je dobilo ponudbo za zaposlitev, se vključilo v nadaljnje izobraževanje oziroma začelo vajeništvo ali pripravništvo.

Nacionalni načrti za izvajanje jamstva za mlade

Kako se je okrepilo jamstvo za mlade?

Ker kriza brez primere, ki jo je povzročila pandemija COVID-19, še naprej nesorazmerno prizadeva mlade, obstaja trdno soglasje, da je potrebno hitro ukrepanje. Okrepljeno jamstvo za mlade krepi celovito podporo pri zaposlovanju, ki je na voljo mladim po vsej EU, in je odslej namenjeno širši ciljni skupini, tj. 15-29-letnikom.

Namenjeno je milijonom mladim, ki jim grozi brezposelnost, ker se trenutno ne morejo vključiti na trg dela. Pri tem pa niso pozabljeni tisti, ki se že leta borijo z različnimi ovirami. Okrepljeno jamstvo za mlade vse to dosega s prilagojenimi pristopi, oblikovanimi glede na potrebe posameznikov. Cilj je mladim zagotoviti ustrezno usmerjanje in jim pomagati najti hitre tečaje ali usposabljanje (boot camp), če morajo izpopolniti svoja znanja in spretnosti.

Pri takih pristopih se upoštevajo lokalne informacije o razmerah na trgu dela, ki so nastale zaradi posledic COVID-19, hkrati pa priložnosti, ki jih ponuja pospeševanje digitalnega in zelenega prehoda.

Podpora EU

Priporočilo je podprto z obsežnimi finančnimi sredstvi EU v okviru instrumenta NextGenerationEU in dolgoročnega proračuna EU.

EU zagotavlja podporo politikam in dejavnosti vzajemnega učenja, da bi državam članicam pomagala okrepiti infrastrukturo in ukrepe za okrepljeno jamstvo za mlade. EU spremlja tudi napredek v državah članicah. 

Več o podpori EU

Povej naprej