Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Alessandro Nanni Costa, Itaalia Riikliku Elundisiirde Keskuse peadirektor ja Giancarlo Liumbruno Itaalia Riikliku Verekeskuse peadirektor

Alessandro Nanni Costa, Itaalia Riikliku Elundisiirde Keskuse peadirektor ja Giancarlo Liumbruno Itaalia Riikliku Verekeskuse peadirektor

Miljonid ELi kodanikud võlgnevad oma elu või selle hea kvaliteedi vereülekannetele, elundite, kudede ja rakkude (nagu luuüdi või sarvkesta) siirdamisele või kunstlikuks viljastamiseks annetatud sugurakkudele. Selle kõik muudavad võimalikuks teiste tehtud helded annetused. Kuigi need võimalused on laialdaselt tunnustatud, on inimpäritoluga ainete valdkonna spetsialistid teadlikud ka sellest, kui oluline on kõigi selliste ainete kliinilise kasutamisega seotud võimalike riskide minimeerimine ja jälgimine. EL on alates 2002. aastast seda valdkonda reguleerinud mitmete direktiivide abil, mille eesmärk on ohutuse ja kvaliteedi tagamine.

Seepärast ongi valvsus ja järelevalve inimpäritoluga ainete valdkonna regulatiivse raamistiku ja vastavate järelevalveprogrammide alase aruandluse põhielement, mida ELi õigusaktidega nõutakse kõigi kolme alamvaldkonna puhul: veri, organid ja koed ning rakud.  Komisjon kogub aastaaruandeid kõrvalekalletest ja liikmesriikides aset leidnud juhtumitest, mis võisid olla seotud vere, kudede või rakkude kvaliteedi või ohutusega. Selle teabe alane aruandlus, uurimine ja kogumine on liikmesriikide ekspertidele hindamatu vahend oma süsteemide jätkuval täiustamisel. Komisjoni koostatud kokkuvõtvad aruanded avaldatakse veebisaidil Europa. Samuti on komisjon käivitanud olulise valvsuse toetamise vahendi – ELi kodeerimisplatvormi –, mis võimaldab spetsialistidel luua kudede ja rakkude ühine Euroopa kood ning seda dekodeerida, parandades jälgimissuutlikkust ja pakkudes võimalust vea tuvastamisel see kiiresti kõrvaldada.

Vere, kudede ja rakkude alase valvsuse ning kontrolli edasiseks täiustamiseks käivitati 2015. aastal laiahaardeline ühismeede, mida kaasrahastatakse rahvatervise programmist. Ühismeedet VISTART (Vigilance and Inspection for the Safety of Transfusion, Assisted Reproduction and Transplantation – Ülekannete, kunstliku viljastamise ja elundite siirdamise ohutuse järelevalve ja kontroll) juhivad üheskoos asjaomaste valdkondade järelevalve eest vastutavad kaks Itaalia ametiasutust: Itaalia Riiklik Elundisiirde Keskus ja Itaalia Riiklik Verekeskus.  Kolmteist liikmesriiki ja Norra on assotsieerunud partnerid ning selles olulises algatuses osalevad ka paljud teised. See on esimene ühismeede, millega püütakse ühendada vereülekannete ning kudede ja rakkude siirdamise valdkondi. Koos uuritakse reguleerimistavasid ning lepitakse kokku strateegiates, millega täiustatakse, ühtlustatakse ja tehakse liikmesriikide vahelist koostööd.  Komisjonile esitatakse ettepanekud iga-aastase järelevalve aruandluse täiustamiseks. Ühismeetme raames tehakse tihedat koostööd Maailma Terviseorganisatsiooni andmebaasiga Notify Library, mis on ülemaailmne kogu analüüsitud kõrvalekalletest, mida seostatakse inimpäritoluga ainete annetamise või kasutamisega. VISTARTi töö kaudu annavad ELi liikmesriigid oma panuse sellesse algatusse, jagades ELi järelevalveprogrammide tulemusi oma kolleegidega kogu maailmast.