Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

dr med. Maddalena Illario, uniwersytet i klinika Federico II, Neapol

dr med. Maddalena Illario, uniwersytet i klinika Federico II, Neapol

Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu (EIP-AHA) przedefiniowało sposób, w jaki postrzegamy starzenie się. Obecnie jesteśmy bardziej świadomi tego, że wybór stylu życia dokonany dziś będzie miał istotny wpływ na jakość naszego życia w przyszłości.

Pomysł partnerstwa pojawił się w Kampanii jesienią 2012 r.: kwestiami związanymi ze starzeniem się zajmowali się wówczas głównie lekarze i geriatrzy. Podmioty regionalne w niewielkim stopniu interesowały się obciążeniami, jakie powoduje starzenie się społeczeństwa, ani tym, w jaki sposób starzenie się można by postrzegać w kategoriach nie tylko obciążenia, lecz również możliwości społecznych. 

Partnerstwo to stworzyło nowe, eksperymentalne środowisko – wspierające interakcje między partnerami na równorzędnych zasadach, wolne od wcześniejszych niepowodzeń i sukcesów. Dzięki wytycznym UE mogliśmy skupić się na intensyfikacji trwających działań, które w coraz większym stopniu wpływają na aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu. Przykładem jest projekt „Health Campus”, który został wdrożony przez sektor non-profit i który wspiera nadzorowanie populacji pod kątem tzw. cichym epidemii, na przykład osteoporozy i osteopenii, a także proste działania profilaktyczne przeciwko tym chorobom.

Dynamiczna społeczność międzynarodowa zaangażowana w to partnerstwo przyczyniła się do poprawy naszych praktyk, a ściślejsza współpraca pozwoliła skupić się na niwelowaniu różnic regionalnych. Dzięki udziałowi w projektach realizowanych wspólnie z Holandią i Szkocją poznaliśmy między innymi narzędzia i usługi wypracowane przez te kraje. Ponadto przyłączyliśmy się do sieci ośrodków referencyjnych promowanej przez Irlandię Północną. A dzięki temu, że działamy na arenie międzynarodowej, możemy korzystać ze środków UE.

Nawiązaliśmy również ścisłą współpracę z innymi włoskimi ośrodkami referencyjnymi, aby stworzyć lepszą sieć krajową.

Na początku nie byliśmy pewni, dlaczego Komisja chce zaangażować w ten proces decydentów. Później jednak zrozumieliśmy, że UE chce podnosić świadomość na temat starzenia się w dobrym zdrowiu na wszystkich szczeblach politycznych i poziomach zarządzania. Okazało się, że w naszym regionie takie podejście miało decydujące znaczenie oraz pomogło nam porzucić stare rozwiązania polityczne, które nie spełniały swojej roli, i wesprzeć innowacyjne strategie.

To dopiero początek. Wiele pozostaje do zrobienia, ale Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu ułatwia nam szybkie osiąganie celów poprzez wspieranie naszych działań oraz zwiększenie ich skali w innych kontekstach z korzyścią dla obywateli europejskich.