Ścieżka nawigacji

Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Biuletyn „Zdrowie-UE” 104 - W centrum uwagi

Systemy opieki zdrowotnej – wymiar europejski

Nathalie Chaze, Kierownik Działu ds. Systemów Opieki Zdrowotnej, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

Nathalie Chaze, Kierownik Działu ds. Systemów Opieki Zdrowotnej, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

Każdy kraj odpowiada za kształtowanie swojej polityki zdrowotnej i zarządzanie swoją służbą zdrowia. Zgodnie z traktatem lizbońskim Unia Europejska ma za zadanie uzupełniać działania państw członkowskich – motywować je do współpracy i wspierać ich wysiłki. I rzeczywiście – w ciągu ostatnich lat UE coraz intensywniej pomagała państwom członkowskim podejmować kroki służące zapewnieniu swoim systemom opieki zdrowotnej stabilności i efektywności.

UE ściśle współpracuje z krajami w trudnej sytuacji korzystającymi z programów pomocy gospodarczej, takimi jak Grecja i Portugalia. W ramach tych programów Komisja Europejska pomaga im określić i wdrożyć środki zaradzające brakom w efektywności ich systemów opieki zdrowotnej, a także powrócić na ścieżkę ożywienia gospodarczego.

Unia zajmuje się również systemami opieki zdrowotnej w dużo szerszej perspektywie. Od 2011 r. państwa członkowskie i Komisja Europejska prowadzą dialog mający na celu określenie skutecznych sposobów inwestowania w zdrowie publiczne. Przed końcem roku rozmowy te zaowocują wytycznymi i zaleceniami pokazującymi, jak dążyć do tego, aby systemy opieki zdrowotnej były nowoczesne, elastyczne i stabilne.

Obecnie trwa europejski semestr : okres koordynacji polityki gospodarczej służący zapewnieniu stabilności i wzrostu. Państwa członkowskie traktują go jako okazję do wielostronnych dyskusji na temat reform, w tym również systemów opieki zdrowotnej. W tym kontekście należy pamiętać, że systemy opieki zdrowotnej są ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego, m.in. dzięki wysokiemu zatrudnieniu, potencjale w postaci wykwalifikowanych pracowników, siatce bezpieczeństwa socjalnego czy wkładzie w badania i innowacje.

Systemy opieki zdrowotnej

Więcej na ten temat