Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autor: Stefan Schreck, kierownik działu „Informacje o Zdrowiu” w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

Autor: Stefan Schreck, kierownik działu „Informacje o Zdrowiu” w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska

W listopadzie Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wspólnie opublikowały drugie wydanie sprawozdania pt. „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa”.

W sprawozdaniu, przedstawionym w przystępnym formacie, omówiono najważniejsze wskaźniki stanu zdrowia, czynniki determinujące zdrowie, zasoby i działania w dziedzinie opieki zdrowotnej, jakość opieki, a także wydatki na zdrowie i sposoby finansowania w 35 państwach europejskich, w tym 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, 5 krajach kandydujących i 3 krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Publikacja ta jest efektem długiej i owocnej współpracy między OECD a Komisją Europejską w dziedzinie rozwoju i podawania danych statystycznych dotyczących ochrony zdrowia. Poniżej przedstawiono niektóre z najważniejszych ustaleń zawartych w sprawozdaniu.

  • Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w państwach UE wydłużyła się o ponad 6 lat w latach 1980–2010.
  • Coraz bardziej powszechne są choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma i demencja.
  • Większość państw europejskich ograniczyła konsumpcję tytoniu dzięki kampaniom informacyjnym, zakazom reklamy oraz zwiększeniu podatków.
  • W 2010 r. w niemal wszystkich państwach europejskich wydatki na opiekę zdrowotną na mieszkańca rosły wolniej lub spadły w ujęciu realnym, co oznacza odwrócenie tendencji stałego wzrostu.

Dostępne jest pełne sprawozdanie pdf(w języku angielskim) i streszczenie pdf(we wszystkich językach urzędowych UE).

Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2012

Więcej na ten temat